Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

UFO w Yanmarach serii FX.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

UFO w Yanmarach serii FX.

Post autor: Szam » 29 lip 2015, 18:50

Witam :D.
Rozważam zakup Yanmara serii FX. Zależy mi na systemie autopoziomowania narzędzi zawieszanych na tylnym TUZ ciągnika, wszystkich narzędzi, nie tylko glebogryzarki z odpowiednim czujnikiem. Mam obawy czy w rozpatrywanym traktorze system UFO jest kompletny, tzn., czy zapewnia autopoziomowanie wszystkich narzędzi, czy tylko glebogryzarki wyposażonej w odpowiedni czujnik. Załączam zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek

Wyobrażam sobie to tak, że:
- górne pokrętło służy do włączania i wyłączania systemu
- dolne pokrętło z 3 pozycjami, sterowanie auto, sterowanie ręczne, poz. 3 nie wiem
- dźwignia do ręcznego ustawienia góra - dół
Ten kabel na zdjęciu jest z 4-ma pinami, nie wiem gdzie go wpiąć :( . Być może jest do glebogryzarki z czujnikiem. Ale wtedy upa z autopoziomowaniem innych zawieszanych narzędzi.
Proszę o wyjaśnienia.

Pozdrawiam Szam

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: UFO w Yanmarach serii FX.

Post autor: emek650 » 29 lip 2015, 20:18

Wygląda mi na to że mieszasz dwa pojecia (funkcje), poziomowanie automatyczne dotyczy każdego narzędzia zwieszonego na TUZ,realizuje je siłownik przyczepiony do jednego z ramion podnośnika i układ automatyki nie wie co sobie tam zawiesiłeś :) , natomiast funkcja automatyki glebogryzarki reaguje na ustawienie osłony (klapy) i na tej podstawie reguluje tak podnośnikiem aby utrzymać zadane zagłębienie wirnika w glebę, układy działają niezależnie od siebie i w wzajemnie prostopadłych osiach.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: UFO w Yanmarach serii FX.

Post autor: Szam » 29 lip 2015, 20:31

Dzięki :D . Pewnie mieszam :oops:. Jednak dalej nie wiem, czy na załączonych zdjęciach Yanmar ma funkcję autopoziomowania i do czego służy zwisający kabel z wtyczką na 4 piny. Przymierzam się do zakupu tego traktora, ale ani ja, ani sprzedający nie wie jak to działa i do czego służy. To były tylko moje przypuszczenia. Mam nadzieję na wyjaśnienia forum. No i proszę o to :D .

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: UFO w Yanmarach serii FX.

Post autor: emek650 » 29 lip 2015, 21:18

czy na załączonych zdjęciach Yanmar ma funkcję autopoziomowania
Funkcję ma na pewno, inna sprawa czy działa jak trzeba, ale to sobie pewnie sprawdzisz :)
do czego służy zwisający kabel z wtyczką na 4 piny
Nie bardzo widać o co kaman z tym kabelkiem, wygląda że wychodzi z tego "czujnika" wysuwu siłownika.
Gniazdo do podłączenia potencjometru z glebogryzarki jest chyba powyżej przepustu kabla.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1758
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: UFO w Yanmarach serii FX.

Post autor: k_sit » 29 lip 2015, 22:01

Szam prosty sposób na sprawdzenie opuść ramiona i podstaw podnośnik ręczny pod oś. Podnosząc ciągnik za tylną oś powinno widać jak wydłuża się siłownik.
W tym egzemplarzu sterowanie głębokość odbywa się chyba za pomocą linki przez cięgno a to gniazdo to sterowanie elektrycznym siłownikiem w glebogryzarce ( reg pochylenia klapy tylniej) .

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: UFO w Yanmarach serii FX.

Post autor: Szam » 29 lip 2015, 22:41

Problem w tym, że zamierzam kupić na podstawie zapewnień sprzedającego i foto. Zbyt daleko żeby pojechać i oglądać. Sprzedawca jest uczynny i pomocny, jednak to handlarz i nie za bardzo wie co sprzedaje, a ja co ewentualnie kupię. Tak, czy siak, jak się zdecyduję, to 1000 zł za transport muszę zapłacić, a wszelkie oględziny i próby na miejscu w Chojnicach. Z rozmowy tel. wynikało, że układ w żaden sposób nie jest połączony z czujnikiem na tylnym moście, tylko zwisa na kablu ta wtyczka z 4-ma pinami. Stąd moje pytania.

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: UFO w Yanmarach serii FX.

Post autor: piotrbpm » 30 lip 2015, 14:51

W kubocie B1902D system autopoziomowania był bardzo prostu tj
-regulacja manualna ręczna na przełącznik góra dół
-automatyczna poprzez czujnik który był zamontowany na właśnie glebogryzarce (i podpinało się wtyczkę,taki kwadracik czarny )
Zależy od modelu producenta i stopnia zaawansowania :)
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

ODPOWIEDZ