Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Dodatkowy rozdzielacz - wyciek oleju

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Dodatkowy rozdzielacz - wyciek oleju

Post autor: petra » 08 cze 2015, 00:55

Witam, w ostatnią sobotę ostro zabrałem się za koszenie ugoru i po dwóch godzinach pracy nastąpiła dziwna awaria drugiego rozdzielacza. Jak opisywałem wcześniej mam dwa rozdzielacze dodatkowe połączone ze sobą, oczywiście poprzez tuleję ciśnieniową. W pewnym momencie usłyszałem głośny syk i z pod dekla rozdzielacza zobaczyłem duży wyciek oleju. Nie mam pojęcia jak mogło się to stać, ale po chwili zauważyłem brak jednej śruby mocującej dekiel do korpusu. Na początku uważałem, że pod wpływem ciśnienia, temperatury coś pękło, tak duża to była struga oleju. Mam nadzieję, że to tylko poluzowana śruba spowodowała ten wyciek. Prowizorycznie dokręciłem dekiel szpilką i nakrętką bo oczywiście oryginalnej śruby w polu nie znalazłem i po uruchomieniu silnika wycieku nie było, chociaż tak naprawdę okaże się to po dokładnym umyciu i osuszeniu. Nie miałem odwagi sprawdzać tego w pracy bo straciłem za dużo oleju. Nowy olej już miałem zakupiony, ale niestety za mało bo jak przeczytałem na tabliczce w mojej Kubocie jest go 35 litrów. Sobota po godzinie 16 - brak szans na zakupy oleju hydraulicznego Lotosu Agrol utto 10W30 bo taki sobie wymyśliłem, a mogłem Boxol bo taki mogłem dokupić w stacji benzynowej. Przy okazji wiadomość dla posiadaczy GL-ek - Filtr oleju hydraulicznego Wixa symbol 5798 można zakupić w Intercarsie za 60 zł.
A oto fotki zaraz po prowizorycznej naprawie

Obrazek

Olej zalał cały tył ciągnika,koło i częściowo błotnik oraz sterownik tylnego zawiesia.

Obrazek

Obrazek

Mam także nadzieję, że dokupię lub znajdę taką śrubę bo niestety szpilka nie bardzo pasuje bo nie mieści się żaden klucz na nakrętkę. Sprawdziłem pozostałe śruby na siłownikach i mogłem nie które dokręcić więc przy montażu nie użyto preparatu do gwintów.
Pytanie do znawców tematu - czy ten korpus jest skręcany na uszczelkę ? Bo ja nic takiego nie zauważyłem przy skręcaniu. Nie rozbierałem nic bo chciałem tylko skasować wyciek i dojechać do garażu na oleju który został w skrzyni - po spuszczeniu jakieś 30 litrów.
Pozdrawiam
Petra
Kubota GL23

maniek183
Posty: 65
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:20

Re: Dodatkowy rozdzielacz - wyciek oleju

Post autor: maniek183 » 09 cze 2015, 09:36

Nic tam niema żadnej uszczelki jedynie ciut smaru, zmień śrubkę i jazda dalej. Ostatnio przerabiałem taki rozdzielacz na zatrzask, sam się zdziwiłem że niema żadnego uszczelnienia.

Wyciek powstał jak puścił kapsel ochronny który ogranicza sprężynę by ta nie wyskoczyła, suwak rozdzielacza wypadł poza zakres i lało olejem.


Będzie żył :D

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Dodatkowy rozdzielacz - wyciek oleju

Post autor: petra » 09 cze 2015, 17:45

Dzięki za podpowiedź, czyli na pewno powodem wysunięcia się dekielka było odkręcenie się śrubki, a nie zwiększone ciśnienie w rozdzielaczu! Przez moment miałem "czarne myśli" na temat podłączenia odpływu drugiego rozdzielacza, który podłączyłem trójnikiem z odpływem pierwszego i oba do oryginalnej rurki magistrali olejowej traktorka. W trakcie pracy przy instalowaniu drugiego rozdzielacza dostałem radę od któregoś z kolegów, żeby powrót tego drugiego podłączyć pod korek wlewowy ale wiązało się to dorobieniem tulei między blok, a tenże korek. Zakup trójnika był o wiele prostszy i tańszy, a ponoć także poprawny to powrót do skrzyni.
Swoją drogą zastanawia mnie jak kontrola u producenta rozdzielacza przepuściła taki sposób przykręcenia dekla rozdzielacza - albo podkładka sprężysta albo klej do gwintów powinien być użyty przy montażu!
Pozdrawiam
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Dodatkowy rozdzielacz - wyciek oleju

Post autor: petra » 14 cze 2015, 23:26

Jednak uszczelnienie jest. Po skręceniu nową śrubą już myślałem, że po kłopocie ale po jakimś czasie na błotniku pojawiła się mała plama oleju. Pomyślałem że to pozostałości oleju po wcześniejszym wycieku, ale następnie pojawił się olej nawet pod osłoną gumową dźwigni rozdzielacza i zawróciłem do garażu. Zdemontowałem rozdzielacz i zdjąłem kopułkę z dźwignią. Pod metalową podkładką na wałku jest oring gumowy, który niestety był delikatnie uszkodzony i prawdopodobnie stąd ten wyciek.
Uszkodzenie powstało prawdopodobnie jak bez sprawdzenia co jest pod kopułką skręciłem ją i podkładka uszkodziła oring - dosłownie setne milimetra uszkodzenie i włos z gumy na podkładce.
A to fotka po zdjęciu podkładki, w tym rowku jest oring o średnicy wewnętrznej 16 mm

Obrazek

Obrazek

Zastanawia mnie natomiast czy taki oring może być jedynym uszczelnieniem tego wałka?
W poniedziałek podzwonię po sklepach w okolicy i postaram się nabyć to ustrojstwo.
Następny weekend, a ja nie mogę pracować kubotą i biorę się za prace nie sprawiające mi przyjemności.
Pozdrawiam i ...rady kolegów, a przede wszystkim Krzyśka mile widziane.
Petra
Kubota GL23

ODPOWIEDZ