Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Post autor: Szam » 04 cze 2015, 21:13

Witam! Zacząłem sianokosy, dobrze żarło i zdechło przy rozrzucaniu pokosu (przetrząsarka taśmowa Z-264). Ale do rzeczy. Kubota B 2150 z manualną skrzynią biegów. Ni stąd ni z owąd pojawiło się jęczenie słyszalne z okolicy tylnego prawego koła i rozdzielacza tylnego podnośnika. Obrazując sytuację, to jęczy wyłącznie gdy na podnośniku zawieszone jest narzędzie - owa przetrząsarka. I co ciekawe jęczy tylko wtedy, gdy jadę z podniesionym narzędziem. No i tylko w zakresie średnich obrotów silnika. Nie jęczy na niskich i wysokich obrotach. Kubota ma pod siodłem taki zawór dźwigniowy, którym można odciąć przepływ oleju na tylny podnośnik i skierować go na zewnętrzne odbiorniki np. ładowacz (szybciej wtedy pracuje). Po takim przekierowaniu hydraulika przestaje jęczeć.
Wskazuje to wg. mnie, że pompa oleju jest ok. Mam pełne portki strachu, dokończyć sianokosy mimo jęków hydrauliki, czy grabie w dłoń i skończyć dzieło z sianem ręcznie. Aha, stan oleju w skrzyni jest ok., olej prawie przezroczysty bez wizualnej skazy.Gdzie szukać przyczyny, (ewentualnie mam nowy filtr oleju hydraulicznego), chociaż nie wydaje mi się on przyczyną, bo jęczało by przy pracy ładowaczem również. Proszę o pomoc.

Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=1BaPiVH ... e=youtu.be

Pozdrawiam Szam.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Post autor: marekspectra » 04 cze 2015, 21:58

film jest prywatny, poprawa proszę :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Post autor: emek650 » 04 cze 2015, 21:59

jęczy tylko wtedy, gdy jadę z podniesionym narzędziem
Ja się tam nie znam, ale po objawach wygląda na dźwięki zaworu przeciążeniowego, występuje tylko w najwyższym położeniu podnośnika czy niezależnie od wysokości?

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Post autor: Szam » 04 cze 2015, 22:03

Tylko od położenia średniego w górę do pewnego stopnia. Dalsze zwiększanie obrotów powoduje zanik jęków.
marekspectra pisze:film jest prywatny, poprawa proszę :)
Nie umiem :oops: . Na youtubie zaznaczyłem ikonke publiczny.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1758
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Post autor: k_sit » 05 cze 2015, 08:53

Zacznijmy od tego jakie masz sterowanie elektryczne czy manualne . Przy elektrycznym może występować impulsowe załączanie cewek (drgawki podnośnika) . Porób fotki lub nagraj by to oceniać. Może być to zawór przeciążenie lub dzielnik strumienia wewnętrzny, który steruje siłownikiem na ramienia. Zadzwoń może coś pomogę.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Post autor: Szam » 05 cze 2015, 23:36

Krzysiek, jak zwykle niezawodny w sprawie hydrauliki :D . Skąd on ma tyle wiedzy :shock: .. Do rzeczy: najpierw fotki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

- I rozdzielacz znajduje się z prawej strony tunelu łączącego przód z tyłem traktorka. Ten sztyft można przekręcić z pozycji poziomej do pionowej w dół. Cały czas (6 lat) jeździłem z ustawieniem w tej właśnie pozycji i nic nie wyło i nie jęczało.
-II rozdzielacz suwakowy tylnego podnośnika
- III rozdzielacz ( pod siedzeniem) ma 2 pozycje, jedna z nich odcina dopływ oleju do tylnego podnośnika i podnosnik nie reaguje na ruchy suwaka (rozdzielacz II)
- IV zdjęcie - mechaniczna regulacja wys. podnoszenia ramion podnośnika

A teraz filmik - jak to wycie jest słyszalne ( może uda się wgrać).

https://www.youtube.com/watch?v=wG8SSkq ... e=youtu.be


Na wszelki wypadek, nie pracowałem dzisiaj traktorem. Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam Szam

P.s. przepraszam za jakość ujęć , ale byłem sam i jedna ręką nagrywałem , a drugą sterowałem obrotami i suwakiem.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1758
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Post autor: k_sit » 06 cze 2015, 05:58

Na fot I rozdzielacz z dzielnikiem z niego zasilane jest wspomaganie oraz odcięcie tylnego podnośnika i skierowanie oleju na zewnętrzne urządzenia.
Fot III to regulacja szybkość opadania zawór dławiący wydawać się może że odcina podnośnik bo ten nie opada .
Co do jęków dziwna sprawa nie kojarzę takiej sytuacji i przyczynowości. Podejrzewam że mógł się dostać jakiś syfik do układu lub nastąpiło zużycie uszczelniacza tak jak wyjaśniłem ci telefonicznie. Niejednoznaczne może też być zabrudzenie filtra ssawnego.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Post autor: Szam » 06 cze 2015, 07:25

k_sit pisze:Fot III to regulacja szybkość opadania zawór dławiący wydawać się może że odcina podnośnik bo ten nie opada .
Do tego jest odrębne pokrętło. Nie widać na zdjęciach

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1758
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Post autor: k_sit » 06 cze 2015, 08:26

Przynajmniej tak to wyglądało dla mnie z fot .

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Jęki w hydraulice Kuboty B 2150.

Post autor: marekspectra » 06 cze 2015, 20:05

Szam, po prawej stronie poniżej suwaka III , masz miejsce w którym wpięta jest rurka zasilająca pompę. Kluczem 34 (chyba)odkręcasz nakretkę która tworzy całośc z sitkiem, wyjmij i obejrzyj. I zrób nam fotki :)

Czyściłeś kiedykolwiek to sitko ?

Odgłosy które wydaje Twoja hydraulika to na 99% pochodzą od oporów na ssaniu.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ