kosiarka bijakowa - którą wybrać

winiarzzkosmosu
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2021, 21:58

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: winiarzzkosmosu » 23 cze 2021, 08:51

Witam,

Mam ogromny dylemat bo nie wiem, którą kosiarkę wybrać. Posiadam traktor Kubota L1 225, z napędem 4x4 i 22km. Przeglądam już od dwóch miesięcy różne ogłoszenia i w gąszczu ilości różnych modeli i producentów ciężko mi się zdecydować. Czy ktoś mógłby mi doradzić jaką kosiarkę warto by było kupić?

Dodam, że najlepiej jakby kosiarka miała 145cm (chodzi o utrzymanie międzyrzędzi) jednak obawiam się o moc oraz o to, że mam dość spore pochylenie i ważne jest bezpieczeństwo. Z jednej strony polecają mi kosiarki ciężkiego typu EFGC (jedni zalecają szerokość 125cm, inni mówią, że nie będzie różnicy jak wezmę 145cm), ale z drugiej strony takie kosiarki ważą prawie 300kg i czy ten ciężar nie będzie minusem podczas jazdy po górach? Dodam, że obecnie mam obszar 2ha do koszenia, ale będzie się powiększał o kolejne ha w kolejnych latach.

Pozdrawiam

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: TadeuszB » 23 cze 2021, 08:58

Nie szerszą do tej mocy jak 125 cm. Pewnie dobrze byłoby mieć EFGC bo jest najcięższa i z tego powodu wydaje się najsolidniejsza. Oczywiście jest najdroższa. Jeżeli kosił będziesz tylko u siebie, zakładam ze znasz teren, możesz kupić tańszą wcale nie musisz hektara jednego dnia skosić.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: yanmarf17d » 23 cze 2021, 11:48

Czy do utrzymania międzyrzędzi na winnicy potrzebna jest kosiarka bijakowa?
Może sadownicza ? Jest lżejsza i ma zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie mocy. Minusem jest pozostawienie trawki o wysokości ok 5cm i pewnie częściej trzeba wjechać w szpalery.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

winiarzzkosmosu
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2021, 21:58

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: winiarzzkosmosu » 28 cze 2021, 11:47

Dzięki za odpowiedź. Myślę, że użytkownicy z forum mają największe doświadczenie i szczerze mogą coś doradzić.

Generalnie bijakowa jest polecana z uwagi na to, że podobno bardziej rozdrabnia i rzadziej trzeba kosić. Poza tym jest mniejsza i może mniejsze jest ryzyko uszkodzenia winogron. Czy to prawda?

Co do typu kosiarki to rozmawiam z japantrak ale mam wrażenie, że chcą wcisnąć tylko to co mają na stanie. Wcześniej mówili, że tylko EFGC, że solidna i w ogóle, ponadto twierdzą, że może być nawet 145cm dla mocy 22km, później po 2 dniach EFGC im poszła to wciskali mi EFG, zamówiłem, a dzisiaj dzwonili, że jednak nie mają EFG i w zasadzie to EF jest taka sama tylko troszkę mniejsze pudło/obudowa i nie będzie czuć różnicy. Mając na uwadze jak kręcą, to mam wątpliwości czy u nich zamawiać. Czy może ktoś polecić innych sprzedawców/producentów?

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: marekspectra » 28 cze 2021, 14:40

Ja mam bliźniaczy traktorek do Twojego z tym że to L22 czyli 22KM na wałku A 26 ma silnik. jedną z najczęściej używanych maszyn jest kosiarka efcg 145cm. z Ygrekami. Mam tez doświadczenie w pracy na winnicy i to stromej :) nawet bardzo. Postaram sie odpowiedzieć na kilka Twoich pytań
- czy da rade? tak daje rade, ale trzeba wiedzieć jak kosić i robić to często. Jesli trawa urosnie zbyt duzo - masz problem.
- czy kosiarka bijakowa nadaje sie na winnice - moim zdniem - nie. Ma zalety tj mały gabaryt i nisko srodek ciężkości - idealnie na nawrociach ale jakosc koszenia, jest marna - winnica wygląda zawsze - jakby była zaniedbana.
-czy pojemnosć kosza kosiarki bijakowej nie ma znaczenia? Ma i to ogromne - im mniejszy kosz tym ojetosć mulczowanej trawy mniejsza a tym samym predkosc jazdy mniejsza. Nie bez powodu stosuje sie zdejmowane tylne klapy w takich kosiarkach - bo ścięta trawa wylatujac przez takie okno robi "miejsce: na nową i mozna jechac szybciej.
Jakiej używamy na winnicy kosiarki obecnie ? - Jest to adaptowana na tylny tuz heder kosiarki Kuboty o szerokości roboczej 170cm( za ciągnikiem Mitsibich mt33 tj 33KM). Wcześniej używaliśmy tak samo zrobionej ale z hedera o szerokości 150cm. Ale należało robić dwa przejazdy na między rzedzie.
-jaka jest różnica w pracy na winnicy pomiędzy oboma typami kosiarek? Bijakowa słabo i b wolno kosi i brzydko. Ale jest bezpieczniejsza w pracy i idealna na nawrocia. Pielęgnacyjna - kosi b ładnie i szybko ( kosze jedynie w jadąć kierunku na dół winnicy - dźwignia rewersu neutral - silnik napedza jedynie WOM prędkość koszenia [jazdy] regulując hamulcem. Chyba ze trawa jest juz wysoka - wtedy na biegu.

Uwagi końcowe - najważniejszy jest czas - kosiarka pielęgnacyjna bije na głowe kosiarkę bijakowa jesli chodzi o czas pracy jak i koszty ( paliwa) a do tego efekt koszenia masz idealny i to w gratisie.
ps
Mam heder kuboty na sprzedaż :) mogę zlecić adaptacje do TUZ wg tego jak zrobiona jest nasza maszyna :) jakieś pytania? :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

winiarzzkosmosu
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2021, 21:58

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: winiarzzkosmosu » 28 cze 2021, 15:53

Dzięki za podpowiedz. Tylko z drugiej strony teraz mam dopiero zagwozdkę bo pielęgnacyjnej nie brałem pod uwagę jeszcze.

Nie rozumiem, dlaczego tylko w dół stoku koszenie? Z uwagi na duże zapotrzebowanie na moc z wałka tak?

Jaka byłaby cena tej pielęgnacyjnej? niestety jestem nowym użytkownikiem i nie mam jeszcze funkcji wiadomości prywatnych.

Awatar użytkownika
ferszta
Posty: 172
Rejestracja: 09 wrz 2018, 20:30

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: ferszta » 29 cze 2021, 20:19

Jak bijakowa na założone "igreki " to pewnie kosi niezbyt ładnie, inaczej to wygląda z młotkami - moim zdaniem kosi ładnie i radzi sobie z "zaległościami". Polecam.
Hinomoto

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: yanmarf17d » 29 cze 2021, 21:33

Jeśli chcesz mieć tak wypieszczoną winnicę . to tylko pielęgnacyjna :shock:
Obrazek
Zdjęcie zapożyczone od kolegi z FB
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: marekspectra » 30 cze 2021, 08:02

yanmarf17d pisze: 29 cze 2021, 21:33 Jeśli chcesz mieć tak wypieszczoną winnicę . to tylko pielęgnacyjna :shock:
Obrazek
Zdjęcie zapożyczone od kolegi z FB
Wiesz... on ma 2.5 ha :) raczej nie widze szans na taką estetykę :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: Mandrol » 01 lip 2021, 10:38

ferszta pisze: 29 cze 2021, 20:19 Jak bijakowa na założone "igreki " to pewnie kosi niezbyt ładnie, inaczej to wygląda z młotkami - moim zdaniem kosi ładnie i radzi sobie z "zaległościami". Polecam.
Pisząc "ładnie" chodzi Ci o estetykę koszenia czy efektywność zmielenia?
@winiarzzkosmosu- poniżej dla porównania jakość podłoża po skoszeniu...
...bijakową z młotkami...
Obrazek Obrazek
... i bijakową z igrekami...
Obrazek Obrazek

Wybór należy do Ciebie 8-)
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

ODPOWIEDZ