Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Post autor: Szam » 02 sty 2015, 20:36

Podobno kosiarki dyskowe, mają o wiele mniejsze zapotrzebowanie mocy na wałku WOM, jak bębnowe rotacyjne. Zasłyszałem, że traktorek, który ledwo radzi sobie z bębnową o szer. 1,35 m, spokojnie pracuje z dyskową o szer. 1,6 m. Nie wiem przy której jest lepszy pokos na siano.
Może któryś z Kolegów ma doświadczenie albo przynajmniej wiedzę na ten temat. Proszę o wyjaśnienia, ze mnie taki rolnik jak z koziej ...... . No, a kosić trawę na siano chcę w tym roku już na własnym sprzęcie. Tutaj zjadacze siana i mój sprzęt:

Obrazek

Obrazek

Na WOM mam 21 kM, Kubota waży ok. 800 kg, przedni ładowacz ok. 300 kg, z ładunkiem spoko 600 kg. Razem masa traktorka max. 1400 kg. Muszę dobrać do tego kosiarkę "na siano". Znalazłem w pobliżu mnie dyskową firmy DEUTZ FAHRT z 3 -ma dyskami o szerokości koszenia 1,6 m. Cena b. przyzwoita bo 1500 zł, podobno sprawna z unoszeniem hydraulicznym. Nie mam pojęcia czy podpasuje do mojej Kuboty. Proszę o radę.

Pozdrawiam Szam

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Post autor: zbYszek » 02 sty 2015, 20:59

Jak u siebie szukałem kosiarki "na siano", to zdecydowałem się na listwową Osę. Wydajność mniejsza, eksploatacja droższa ale koszty zakupu ~3x mniejsze niż rotacyjnej. Zdecydowała cecha ekologiczności kosiarki - siano z niej jest mniej zanieczyszczone ziemią i nie niszczy ona tak darni na wertepach.
Gdybym miał traktor wielkości twej Kuboty, to poszedłbym w kierunku Osy ze skróconą listwą tnącą (dla zmniejszenia masy kosiarki).
Oczywiście dużo zależy od areału, jaki masz do skoszenia. :)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1758
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Post autor: k_sit » 02 sty 2015, 21:12

Szam jak nie daleko podjedz i porób foty .Przy okazji porozmawiasz z sprzedającym .Zbyszek poleca Osę faktycznie tańsza mocy też nie potrzebuje za wiele , nożyki do wymiany , pasek , targaniec co pewien czas .W dyskowej oprócz noży dochodzi przekładnia zębata i łożyska .Skoro masz siano jadów to może wykorzystaj konną listwową .

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Post autor: Szam » 02 sty 2015, 21:36

Kosiarkę listwową przerobiłem teoretycznie (internet i rolnicze fora). Wyszło mi, że jednak nie - zapychanie przy gęstej trawie, kretowiny itp.. Nawet nie chodzi mi o wydajność, bo każda godzina użytecznej pracy na Kubocie to dla mnie przyjemność i balsam na stargane zdrowie. Do koszenia mam 1-1,5 ha. Potrzebuję opinii fachowca: czy dyskowa rzeczywiście ma mniejszy apetyt na moc WOM i czy taką dyskową o szer. koszenia 1,6 m mogę podpiąć do mojej Kuboty. Ta o której myślę ma kosztować raptem 1500 zł.

Awatar użytkownika
amigorm1976
Posty: 402
Rejestracja: 26 gru 2013, 20:02
Lokalizacja: Mazowszany / pow. Radomski
Kontakt:

Re: Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Post autor: amigorm1976 » 02 sty 2015, 22:56

Nie pracowałem nigdy kosiarką dyskową tak więc nie będę się wypowiadał na ten temat natomiast odradzam kosiarkę typu "osa" no chyba że masz gładką łąkę jak pole golfowe i trawę nie za gęsta, męczyłem się takim ustrojstwem ponad 2 lata i chwale dzień kiedy w końcu zmieniłem ją na rotacyjna.
Praca przy koszeniu stała się dużo szybsza i przyjemniejsza.
Przy 19 kM możesz kupić np. samasz mini 1,35 waga ok 250 kg lub jakieś podobne są np w Mrokowie i w Węgrowie a być może i u innych naszych dilerów.

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Post autor: marcinbg » 03 sty 2015, 09:03

W pełni zgadzam się z kolegą amigorm1976 listwowa to tylko na pole golfowe a nie na łąkę z kretowiskami jeździłem taką jeszcze moim pierwszym traktorkiem ok 3 lat kosiło bo kosiło ale w razie kretowisk amen gęstsza trawa w jednym miejscu to samo. A teraz do 15 konnej kubotki mam kosiarkę samasz zo64/3 mini i fakt że 30 letnich nieużytków nie skosi bo temu to u mnie nawet c 360 nie dała rady dopiero zetor 7245 z bijakowa. Ale tak jak dla mnie co roczne koszenie ok 4 ha u siebie i z 2-3 na usługach to naprawdę dużo jak na taki traktorek. Tak było w tym roku więc jestem zadowolony.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Post autor: Szam » 03 sty 2015, 11:37

Taki SAMASZ Z064/3 mini to byłaby bajka. Niestety nowa kosztuje prawie 7 tys. zł, a używek nie ma w obecnych i nawet archiwalnych portalach internetowych. Stąd pomysł z używaną kosiarką dyskową, wygląda przyzwoicie i kosztuje przyzwoite 1400 zł. To ta z OLX:

http://olx.pl/oferta/kosiarka-dyskowa-d ... 538660041b

Problem w tym, że nie mam pojęcia jak to kosi i czy nie za wielka do mojej Kuboty.

Pozdrawiam Szam

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Post autor: emek650 » 03 sty 2015, 13:34

Witam.
Dyskowej używa "marekspectra", proponuję do Niego zagadać na pewno doradzi.
A taką jak link wyżej chętnie bym kupił gdyby była bliżej.

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Post autor: Rav » 03 sty 2015, 18:21

a marek to nie używa przypadkiem bijakowej?

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Kosiarka dyskowa, nie bębnowa rotacyjna.

Post autor: emek650 » 03 sty 2015, 19:33


ODPOWIEDZ