Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Yanmar YM1610

Awatar użytkownika
przemekszachy
Posty: 16
Rejestracja: 05 lis 2014, 19:31

Yanmar YM1610

Post autor: przemekszachy » 05 lis 2014, 20:10

Witam.
Zakupiłem sobie ciągniczek Yanmar YM1610, jest to mój pierwszy w życiu jakikolwiek ciągnik, więc
mam kilka pytań co do niego...
Zacznę od tego, że jego stan wizualny jak i techniczny nie budzi dużych zastrzeżeń...
Mam pytanie - jeśli zaczęła się świecić mi kontrolka od ładowania (ta z piorunem), czy to jest problem czy nie ?
Oraz - jak jest najłatwiej gasić silnik - dźwignią od gazu ręcznego czy inaczej ?
Może te pytania są śmieszne itd. ale nie miałem do czynienia wcześniej z takim małym japończykiem
więc pytam... ?
Wiem tylko tyle, że są to dobre sprzęciory, zwłaszcza te starsze.
YM1610

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1758
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Yanmar YM1610

Post autor: k_sit » 05 lis 2014, 20:53

Witaj. Silnik gasimy wyciągając dźwignie "stop" lub gazem ręcznym . Co do kontrolki ładowania to należy sprawdzić połączenia, naciąg paska ,bezpieczniki, jezeli jest tam prądniczka to regulator . Z drugiej strony kiedy kupiłeś, zwróci się do sprzedawcy jakaś rękojmię czy gwarancje powinneś dostać. To jest ciągniczek bez napędu tak wnioskuje z opisu.

Awatar użytkownika
przemekszachy
Posty: 16
Rejestracja: 05 lis 2014, 19:31

Re: Yanmar YM1610

Post autor: przemekszachy » 05 lis 2014, 21:20

Tak. Ten traktorek ma napęd 2WD.
Dźwigni stop w nim nie ma, jest tylko mała dźwigienka do dekompresji.
Pasek jest ok.
Zostanie mi sprawdzenie połączeń elektrycznych i bezpieczników, bo regulator napięcia działa - wnioskuje po tym, że działa bo jak rozpiąłem go na kostce to kontrolka ładowania zgasła, a jak z powrotem spiąłem go na kostce to się ponownie zaświeciła...
A tak dla informacji - to kupiłem go wczoraj...
Wszystkie filtry i oleje przy mnie jeszcze wymienili od ręki (bo ich wygnębiłem w ramach jakiegoś upustu czy gratisu i transport miałem też gratis)...
Oby mi ten sprzęt służył...
W razie co to jeszcze będę się odzywał...
Pozdr.
YM1610

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Yanmar YM1610

Post autor: RobFra » 05 lis 2014, 21:38

Nie polecam gasić dźwignią do dekompresji bo się zawór lub gniazdo wypali. Tej dźwigni należy używać przy zapalaniu co by łatwiej było zapalić.
U mnie gaszenie przez cofnięcie gazu ręcznego poza minimum i gaśnie. Przy zapalaniu muszę dać co najmniej na minimum bo obrotów nie będzie. :?
No chyba, że tak przewidzieli gaszenie konstrukcyjnie dźwignią od dekompresji.

To żadne sprawdzenie regulatora.
A jak masz prądnicę i długo stał nieużywany to mogła stracić magnetyzm szczątkowy i dlatego świeci kontrolka.
Może regulator, a może prądnica lub alternator szwankuje. Połączenia, uzwojenia itp. do sprawdzenia.
A ładuje akumulator? A jak włączysz światła to ze zmianą obrotów zmienia się jasność?
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
przemekszachy
Posty: 16
Rejestracja: 05 lis 2014, 19:31

Re: Yanmar YM1610

Post autor: przemekszachy » 05 lis 2014, 21:51

Podejrzewam, że stał traktorek jakiś czas nieużywany tylko jak długo to nie wiem.
Będę w miarę możliwości sprawdzał po kolei co się da.
Na razie dzięki za podpowiedź, w końcu na praktyce człowiek się czegoś nauczy od samego początku.
Pozdr.
YM1610

Awatar użytkownika
przemekszachy
Posty: 16
Rejestracja: 05 lis 2014, 19:31

Re: Yanmar YM1610

Post autor: przemekszachy » 06 lis 2014, 18:11

Witam ponownie...
Dziś na szybkiego z braku czasu, sprawdziłem tylko czy zmienia się jasność świateł wraz ze zmianą obrotów. Wynik jest taki, że ich jasność jest stała - bez względu na obroty silnika...?
Kontrolka od ładowania ciągle się świeci... Trzeba będzie dogłębnie zajrzeć w te "elektryczności"...
YM1610

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Yanmar YM1610

Post autor: petra » 06 lis 2014, 19:53

Kolego Przemek, jeżeli masz alternator to sprawdź najpierw "ten cienki przewód" idący od niego bo to właśnie on odpowiada za "kontrolkę". Jak będzie gdzieś przerwany lub styk zaśniedział to - ładowanie będzie, a kontrolka będzie się świeciła. Dalej powinien być przekaźnik, ale jak myślę, to wystarczy kupić preparat do styków elektrycznych i "popsikać" i... najlepiej wszystkie styki elektryczne.
Podobne "braki działania" jakiś odbiorników może się zdarzać przy brudnych, zaśniedziałych połączeniach. W moim przypadku była to puszka z bezpiecznikami bo brakuje jej pokrywy - wyparowała przy transporcie.
Pozdr
petra
Petra
Kubota GL23

SylwekN
Posty: 1
Rejestracja: 07 lis 2014, 12:22

Re: Yanmar YM1610

Post autor: SylwekN » 07 lis 2014, 12:26

Od pewnego sprzedawcy kupowałeś ? Dosyć niepokojące wydają się być opisywane przez Ciebie problemy. Jeśli masz kogoś po znajomości lub nie daleko to oddaj może do warsztatu na gruntowny przegląd, żeby całościowo stwierdzić co jest nie tak

kamil00
Posty: 136
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:27

Re: Yanmar YM1610

Post autor: kamil00 » 07 lis 2014, 15:52

kolego po pierwsze to sprawdź miernikiem czy masz ładowanie na akumulator a następnie szukaj ewentualnych usterek

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1758
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Yanmar YM1610

Post autor: k_sit » 07 lis 2014, 16:09

Kamil dobrze radzi miernik AC/DC ponieważ prądniczką to nic innego jak większe dynamo wytwarza napięcie ok 18 V AC na wolnych obrotach jak jest sprawna mierzone po odłączeniu regulatora . Regulator sklada się z mostka prostowniczego i diody zenera i tyrystora co utrzymuje napięcie w granicach 12-14 V DC. Regulator można podebrać od quada ,kosiarek samojezdnych podobne działanie . Raczej nie masz zamontowanego alternatora nie ten typ. Zrób kilka fotek będzie konkretnie można opisać.

ODPOWIEDZ