Nowy z działką ale jeszcze bez traktora

Regulamin forum
Nowi forumowicze - proszę przywitać sie w Powitalni - zakładając nowy temat. W tytule proszę wpisać swój nick i model traktorka który posiadacie. Jesli nie masz jeszcze swojej maszyny - nic nie pisz, zostaw puste pole.

W tresci powitalnego posta napisz kilka słów o sobie, jaki masz traktorek, jakie maszyny (fotki mile widziane) do czego , do jakich zajęć , jakiej produkcji ich używasz. Podaj województwo w którym mieszkasz.

Jesli myślisz dopiero o zakupie ,napisz z jakim sprzetem miałeś wczesniej do czynienia.
gwmt
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2022, 07:06

Nowy z działką ale jeszcze bez traktora

Post autor: gwmt » 23 sty 2022, 18:40

Cześć wszystkim. Dołączam do forumowiczów. Prawdopodobnie będę na razie czytaczem ew. pytaczem ;) Ostatnio dokupiłem sąsiednią działkę (> 0,6ha) a w związku z tym, że to dawne gospodarstwo "za wsią" stało porzucone przez 15 lat wymaga trochę zabawy, żeby było miło. Kupiłem dość solidną kosiarkę 3 nożową Toro 18KM. Wprawdzie z uwagi na moc idzie jak przysłowiowy "dzik z żołędzie" ale z uwagi na nierówności terenu niestety nie ma lekko. Te nierówności to bynajmniej nie prawdziwe góry tylko zarośnięte kretowiska, jakieś stare koleiny itp. Chciałbym to wyrównać, nawieźć trochę ziemi myślę, że ok. 50-80 ton. Niestety z uwagi na dość porośnięty teren nie bardzo jest jak operować pełnowymiarowym ciągnikiem.
Stąd też pomysł na prawdziwy traktorek, do którego będę mógł podpiąć różne urządzenie (typu: glebogryzarka, pług a nawet tur). Ma również służyć jako holownik do przyczepki, którą kończę budować na zawieszeniu "walking beam".
Celuję w jakieś maleństwo ale oczywiście z 4x4.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Nowy z działką ale jeszcze bez traktora

Post autor: marekspectra » 24 sty 2022, 14:52

Witaj, obiecująca perspektywa przed Tobą. Naprawdę można sie dobrze "samorealizowac " :) Zakup traktorka to dobry pomysł, zapewne trochę pochopnie najpierw kupiłeś kosiarkę, ale kiedys może sie jeszcze przyda, szczególnie jeśli myślisz o posiadaniu samego trawnika. A przy takim wyborze nie wiem czy nie rozważyć użycia ciężkiego mulczera, który zmieliłby wszystko na kilka cm w gląb ziemi. Wtedy wystarczyłoby tylko posprzątać, wyrównać i gotowe. To droga usługa ale chyba tańsza od zakupu ziemi i jej rozcielenia.

Licze na relacje z wykonywanych prac :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

gwmt
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2022, 07:06

Re: Nowy z działką ale jeszcze bez traktora

Post autor: gwmt » 24 sty 2022, 16:21

Wprawdzie tę nowo nabytą działkę chcemy zostawić trochę dziką (ale nie zdziczałą - jak to teraz wygląda), więc kosiarka się przyda tak czy inaczej (tym bardziej, że aktualnie już mam prawie 0,5ha).
Cały czas zastanawiam się nad tym czy taki traktorek to nie jest przerost formy nad treścią ale z drugiej strony jak w piosence "zawsze chciałem mieć takie coś" 8-)
Tak naprawdę to jeszcze przymierzałem się (mentalnie) do zakupu kosiarki bijakowej z własnym silnikiem (licząc, że trochę zniweluje teren). Oczywiście zamiast traktorka.
Ale traktorek kusi a w sumie w życiu liczy się nie tylko pragmatyka ale również "fun factor". Mam takie nieodparte wrażenie, że miałbym z tego sporo radości :D

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Nowy z działką ale jeszcze bez traktora

Post autor: maciek8791 » 25 sty 2022, 18:53

Ale traktorek kusi a w sumie w życiu liczy się nie tylko pragmatyka ale również "fun factor". Mam takie nieodparte wrażenie, że miałbym z tego sporo radości :D
Fun factor jest bardzo duży a w razie czego - można przecież sprzedać później maszynę. Zastanów się, ile kasy by wzięli od Ciebie za zagospodarowanie terenu. Może się okazać, że naprawdę warto to kupić jak policzysz te koszty. Ja polecam nie wyobrażam sobie życia bez traktorka aktualnie ;)
do zakupu kosiarki bijakowej z własnym silnikiem (licząc, że trochę zniweluje teren). Oczywiście zamiast traktorka.
W sensie, że kosiarka bijakowa zrobi jakąś niwelację? Chyba nie bardzo. Jak chcesz coś równać to zwykła glebogryzarka później jakaś krata itd.
pozdrawiam Maciek

gwmt
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2022, 07:06

Re: Nowy z działką ale jeszcze bez traktora

Post autor: gwmt » 25 sty 2022, 23:34

Orientowałem się co do kosztów skoczenia kosiarką bijakową 1-2 zł/m2 jest to wartość zbliżająca się do ceny zakupu kosiarki bijakowej z własnym napędem. Tak naprawdę nie jestem zainteresowany taką usługą (sprawdzałem tylko z ciekawości), bo nie po to kupiłem działkę, żeby mieć tylko, żeby się cieszyć z procesu zagospodarowywania. W tym przypadku bardziej wolę gonić króliczka niż go złapać :D

Z jednej strony żaden czas mnie nie goni, ale z drugiej strony to nie ma być ostra harówa tylko frajda, dlatego szukam ułatwień, nowych wyzwań, radości z nowych zabawek, etc...
Tę samą robotę można wykonać różnymi sposobami, nawet naprawdę prostymi czyli podkaszarka, taczka i szpadel albo jeszcze prościej kupując usługę. Ale wybieram inną opcję, liczę na frajdę i trochę endorfin, bo zbyt dużo czasu spędzam przy komputerze i w samochodzie.

Co do kosiarki bijakowej to faktycznie myślę, że trochę zniwelowałaby teren w rozumieniu likwidacji zarośniętych kretowisk, kęp po wyciętych krzaczorach a myślę, że nawet pozostałości małych drzewach (3-4 cm).

ODPOWIEDZ