Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Przyczepa Kubota L22

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepa Kubota L22

Post autor: marekspectra » 03 lut 2014, 16:34

Strasznie sie wszystko poprzęciągał o ale w końcu przyszedł czas i na przyczepkę. Z samą robotą musiałem sie przenieść do pewnego starszego Pana który ma konkretny sprzęt do spawania, bo moja spawarka wielkosci apteczki zasilana z ganiazdka :) raczej do tej roboty nie powinna być uźywana.

Zaczynamy !

Starą oś widzieliście w postach powyżej, miałabyć rozcinana- poszerzana etc. Staneło na tym że dostała solidny PRL-owski ceownik 100, zamkniety w profil płaskownikem 10mm. Tak to wygląda już na kołach:
P2034091 (Medium).jpg
P2034091 (Medium).jpg (49.28 KiB) Przejrzano 7794 razy
P2034093 (Medium).jpg
P2034093 (Medium).jpg (56.58 KiB) Przejrzano 7794 razy


Odległość pomiędzy górna scianką osi a najwyższym punktem koła to 33cm. W tej przestrzeni bedę musiał zmiescić ramę główną, ramę skrzyni wyładowczej i luz równy wysokosci zawiasów. Zależy mi na tym by nie było wolnej przestrzeni pomiędzy ramami.
dzira.jpg
dzira.jpg (58.09 KiB) Przejrzano 7794 razy

Dlatego na osi posadowiony zostanie słupek - łącznik o wysokosci ok 13cm, na nim spocznie profil ramy głównej czyli 12cm , dalej luz na zawias 8cm ( a dokładnie luz 6cm plus 2cm podłogi) i kolejne 6cm to krawędz skrzyni wyładowczej.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepa Kubota L22

Post autor: marekspectra » 07 lut 2014, 19:16

Na szkicu tak to bedzie wyglądać:

P1063695.jpg
P1063695.jpg (58.6 KiB) Przejrzano 7781 razy

W koncu przywiozłem profil - dwa cztero metrowe kawałki 120x60x3 i jeden dwu metrowy tego samego przekroju.
P2074094.jpg
P2074094.jpg (83.85 KiB) Przejrzano 7781 razy
Rzucone na oś...
P2074096.jpg
P2074096.jpg (61.15 KiB) Przejrzano 7781 razy

Jutro zawiasy - wykorzystam koncówki-czyli tuleje zwrotnic z oryginalnej (tej zielonej) osi. Są masywne, mają solidne wymiary i przede wszystkim mają pasujące solidne sworznie :) no i całość ma kanały smarujące :)

Gdyby jednak sworznie okazały sie za twarde do obróbki to mam jeszcze wałki do wytoczenia z "złommarketu" które kosztowały mnie 5zł :) W poniedziałek pora odwiedzić go raz jeszcze bo było ich tam wiecej :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepa Kubota L22

Post autor: marekspectra » 21 lut 2014, 19:54

Pierwsze prace już za mną . Pierwsze wtopy również :) zrobiłem oś o szerokosci całkowitej 170cm - błąd - powinno być 160 :shock: Będzie po prostu ciut za szeroka, ech...

Ustawienie rozstawu ramion ramy.

Obrazek

Wyliczenie długosci całkowitej, przycięcie ramy

Obrazek

Obrazek

Tylna belka na swoim miejscu i przymiarka zawiasu

Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepa Kubota L22

Post autor: marekspectra » 22 lut 2014, 19:57

Dzisiaj ciąg dalszy...

blacha pod zawiasy wywrotu...

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Burty na przymiarce

Obrazek

Obrazek

Potwierdziło się to czego sie obawiałem. Jest za szeroka... :( 290cm długa i 170 szeroka...) Powinno byc jednak mniej... :( :( :( Niby bedzie wystawać poza boki traktorka tylko po 15cm na stronę, ale...

Teoretycznie mogę jeszcze skrócić oś np o 10cm ale musiałbym przesunąć ją o kilkanascie centymetrów bliżej srodka przyczepy. W tej chwili mam równy metr od tylnej burty... Sam nie wiem... jescze sie z tym prześpię...
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przyczepa Kubota L22

Post autor: toku74 » 23 lut 2014, 10:44

Z taką szerokością i długością to będziesz miał problem z jednym kawałkiem blachy na podłogę. Chyba, że zastosujesz coś innego. No ale w zasadzie blachę można połaczyć czołowo na gładko. Tylko, że ją pewnie "rzuci".

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepa Kubota L22

Post autor: marekspectra » 23 lut 2014, 13:57

Podłoga bedzie oryginalna z paki, to jakaś sklejka czy coś...

Problem mam z siłownikem - mój jest za mały....Za mały do takiej paki. Albo nozycowy albo nowy większy.... może ma ktoś na zbyciu taki z wysówem na 70-80cm

Tomek - piasty znalazłem... ogłoszenie masz w kupie sprzedam :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przyczepa Kubota L22

Post autor: toku74 » 23 lut 2014, 17:03

Daj ten mały bardziej z tyłu i też podniesie. Ja w przyszłym tygodniu próby TUR-a robię. Łyżki nikt nie chce to ją zmniejszę i do swojego założę. Teraz jeszcze muszę balast do tyłu zapodać. Za oryginalne wkładki do kół wołają dwa razy tyle co w Czechch. Kogoś z z cenami części do tych ciągników już nieźle grzeje. Chyba sobie coś tam narysuję i pojadę na wodę, żeby coś wycięli.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepa Kubota L22

Post autor: marekspectra » 24 lut 2014, 16:58

Mówisz że w Czechach masz taniej? Do Czechów mam daleko ale jeslibyś potrzebował czegoś ze Słowacji to wal smiało. Mam kumpli słowaków ( latamy razem na moto) którym robię zakupy na Allegro, graty ladują u mnie a oni sobie po nie przyjeżdzają. W drugą stronę działa tak samo - kiedyś kupiłem kpl koła do małej Kuboty za 100 euro :) cztery sztuki !!! :) (http://www.bazos.sk)

Myślałem o Twojej łyżce - bardzo fajna, ale ja musiałbym ją poszerzać o ok 20cm. Ta robocizna plus transport i wyjdzie mi podobny koszt jak bym ją robił sobie sam. A poza tym przyczepa drenuje mi kieszonkę i raczej pilnuje budżetu :)

Kurcze zrobiłeś aurę tajemniczości nad tym swoim TURem tak że już nie mogę sie doczekać kiedy zobaczę pierwsze fotki całości :)

Wracając do przyczepy...
Dziś przywiozłem kolejną porcję profili, tym razem 80x40x3 będzie na obrys paki, czyli do nich bedę mocował zawiasy burt.

Postanowiłem zmniejszyć szerokość przyczepy na 160cm. Miniej sie nie da bo rama główna pospawana. Ale ten wymiar jest już jak najbardziej OK. Zmieniłem koncepcje konstrukcji skrzyni a dokładnie zamiast jednej głównej belki grzbietowej ( to ta przez środek - wzdłuż paki) na dwie równoległe leżące od siebie o 60cm ( czyli standard) Wynika to z zmiany siłownika wywrotu. Musze zmienić bo mój jest odpowiednio mocny ale za krótki. Teoretycznie można by go zamocować ale musiałby być pomiedzy osią a końcem ramy. Za każdym wywrotem w ostatniej fazie kiprowania cały ciężar "wisiałby" za osią. Czyli dyszel z wielką siłą "wyrywałby" zaczep z kuli - a przy tym sposobie sprzęgania byłoby to bardzo niekorzystne.

Postanowiłem podeprzeć siłownik na osi a najlepiej przed osią. Aby uzyskać satysfakcjujący kąt (50stopni) zsypu paki, siłownik powinien mieć ok 140cm skoku. Wtedy byłby podparty w geometrycznym środku paki. Mogę kupić taki siłownik ale nie chce bo primo kosztuje kupe kasy secundo mam już siłownik - fajny ale krótki :) Chyba sie zdecyduję na jakiś nie wyszukany mechanizm nożycowy.

Ganie sam siebie za położenie zawiasów na ramie a nie jak myślałem wcześniej od czoła ramy. Wybierając to drugie rozwiązanie miałbym pewnie mniejszą "nośność" samych zawiasów ale dzięki temu paka skrzyni, a dokładniej jej obie belki główne leżałby by ( w trakcie jazdy) bezpośrednio na ramie głównej. W rozwiazaniu jakie przyjąłem będe miał 6cm przerwy miedzy ramami - niby drobiazg ale denerwuje :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepa Kubota L22

Post autor: marekspectra » 05 mar 2014, 18:13

Dzisiaj ruszyłem trochę z robotą. Wymierzyłem i pospawałem ramkę paki. Wytrasowałem otwory pod zawiasy burt i je zamontowałem. Trochę zmitrężyłem przy belce od zawiasów - nie chciała płynnie sie przechylać. Na koniec ostatecznie wyłapałem wymiary osadzenia osi na ramie i wysokosci podłogi nad kołami. Jutro muszę podjechać 30km do sasiedniego miasteczka po profil na belki grzbietowe - bo u nas takiego nie mają.

Profil ramki paki 80x40x3

Obrazek
Obrazek

Profile i burty gotowe..

Obrazek

Przymiarka..

Obrazek

Spawamy ramkę paki

Obrazek

Obrazek

Przymiarka ramki na koła

Obrazek

Coś zaczyna być już widac...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Największa wtopa tej budowy - rama główna od ramki paki oddalona jest przerwą 20cm. Ten sposób daje większą stabilność, wytrzymałość ale kiepsko wygląda. Ciągle biję sie z myslami że trzeba było przespawać te zawiasy wywrotu i pozbyć sie tej przerwy... ale z drugiej strony... ech..

Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przyczepa Kubota L22

Post autor: toku74 » 05 mar 2014, 21:21

Czemu nie tniesz profili pod kątem i nie zamykasz narożników?

ODPOWIEDZ