Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Post autor: marekspectra » 06 wrz 2013, 11:27

Wymiana oleju hydraulicznego w skrzyni i tylnym moście jest stosunkową prostą operacją. Po rozgrzaniu oleju odkręcam korek pod skrzynią, wypłynęło z niego ok 8L,

Obrazek

dalej korek pod wałem przedniego napędu - ok 5L

Obrazek

i pozostały jeszcze pochwy - tu po ok 4L.

Obrazek

Olej po odkręceniu korka leje sie dość obficie - trzeba być na to przygotowanym. Po spuszczeniu oleju , zakreceniu korków, pora na filtr hydrauliczny. Dobrze jest go przed odkręceniem dobrze wyczyścić , bo u góry zbiera sie piasek, który może pobrudzić wew. elementy obudowy filtra.

Obrazek

Filtr można odkrecic spec. kluczem, ale Kubota ma patent z "kluczem" na dole obudowy.

Obrazek

Z nowego filtra sciągamy folię zabezpieczającą , zalewamy wnętrze świeżym olejem, smarujemy nim gumową uszczelkę i zakręcamy rekoma, nie kluczem...

Obrazek

Olej który zastosowałem to Orlen UTTO - wg specyfikacji całkiem dobry olej ( dla pewności podzwoniłem po "importerach traktorów z Japonii" potwierdzili że dobry a nawet że cyt. : "Przesadzasz Pan, można tanszy...." czyli OK. :)

Obrazek

Warto oczyścić okolice korków wlewowych jak i... same bańki z olejem, żeby przy wlewaniu nie powpadały żadne paprochy...

Obrazek

Olej wlałem po równo czyli ok 12L do wlewu nad skrzynią biegów.

I podobną ilość do wlewu nad TUZ

Najpierw w oczku kontroli poziomu było mało, by po chwili stan był ponad max. Ponieważ do układu powinno wejsć 26L coś mi nie grało. Włącznie podnośnika nie wiele dało, dopiero po krótkiej przejażdżce stan sie obniżył na tyle że trzeba było dolać

Obrazek

Na koniec naklejka z datą przebiegiem i rodzajem wlanego oleju ląduje na bocznej pokrywie silnika, tuż obok naklejki z wymiany oleju w silniku

Obrazek

Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Post autor: petra » 19 lis 2013, 20:11

Witam, wracam trochę do tematu ale dopiero kilka dni temu uświadomiłem sobie że sprawdzałem i uzupełniałem nawet olej przekładniowo-hydrauliczny ale nie sprawdzałem oleju w przednim moście, ba nawet nie wiem jak sprawdzić stan oleju.W mojej Gl-23 jest co prawda śruba do wlewu oleju przy przednim lewym kole ale nie zauważyłem aby była taka do kontroli stanu. Może ktoś z kolegów spotkał się z takim sprzętem i wie jak skontrolować olej w przednim moście. Po zakupie o tym nie myślałem bo przecież był zrobiony "gruntowny" przegląd przez sprzedawcę ale teraz ...mam zamiar to sprawdzić. A jeszcze jedno, olej w przodzie to hipol czy także przkl/hydrauliczny ?
Pozdrawiam
Zbyszek
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Post autor: marekspectra » 19 lis 2013, 21:27

Zbyszku, ta nakretka ma bagnet z miarka oleju. Olej przekładniowy hipol ale nie pamietam który, jutro popatrze na butelke. Wiem że dobierałem go z listy zamienników polecanych przez Kubote.

Tak jak pisałes w innym temacie - traktorek po przegladze u polskiego importera... należy gruntownie przegladnąć :) taki lajw :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Post autor: petra » 20 lis 2013, 20:04

Dzięki za podpowiedz, jeszcze jej nie odkręcałem i nie miałem o tym pojęcia. Teraz sobie przypominam że opisywałeś naprawę swojej Kubotki po zakupie i przez to poznałeś ją dokładnie. Dostęp do oleju mam całkiem niezły i może warto by było zalać np. olej stosowany w Jeepach - serwisujemy i sprzedajemy te autka w naszej firmie.
Pozdrawiam
Zbyszek
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
Lania_M
Posty: 36
Rejestracja: 24 lis 2013, 16:43

Re: Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Post autor: Lania_M » 19 gru 2013, 10:22

Witam! koledzy potrzebuję pomocy . Chcę dolać oleju hydraulicznego do mojej Shibaury P21 , nie bardzo wiem jaki olej i czy jest to ten sam co i w skrzyni biegów . Pozdrawiam MŁ

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Post autor: marekspectra » 19 gru 2013, 10:41

A widzisz! założyłeś tura, zamontowałeś siłowiniki i sie nie chwalisz jak wszystko działa? ! tak!? Stąd potrzebny olej na dolewkę :)

Olej jest jeden do hydrauliki i skrzyni - ale co do Schibaury to pewnosci nie mam. Piotr użytkował to powinien wiedzieć na pewno.

Jaki olej? jeśli kupiłeś traktor w Polsce to importerzy raczej przed sprzedażą go wymieniają. Zadzwon do sprzedawcy i zapytaj. Ja swój dobrałem po parametrach, dla pewnosci zadzwoniłem do Traktormixu i się okazało że leją ten sam :)

Oczywiscie skrzynie masz mechaniczną nie hst? bo w takim wypadku to całkiem inna historia.

podejrzewam że dolejesz max 2litry, wszystkiego masz pewnie 25-30L... mysle że Orlen agro utto bedzie ok.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Post autor: petra » 19 gru 2013, 19:45

Miałem ten sam problem i dowiedziałem się że w naszych warunkach klimatycznych zaleca się stosowanie oleju o oznaczeniu HV46 jeżeli jest zalany olejem w kolorze jasno żółty lub Dexron II jeżeli mamy kolor taki czerwony. Ja zalałem olejem kupionym w sklepie z częściami do ciągników o oznaczeniu HV46 produkcji niemieckiej. Sklep polecał do ciągników produkcji zachodniej.
Pozdr
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
Lania_M
Posty: 36
Rejestracja: 24 lis 2013, 16:43

Re: Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Post autor: Lania_M » 20 gru 2013, 07:43

Witaj Marku ! Tur jest jeszcze w powijakach . Ja pytam o olej zapobiegawczo . Jak na razie w pracy mam sajgon i nic przy turanku nie działam . Zamówiłem przewody hydrauliczne , które prawdopodobnie mam dostać dzisiaj. Jak coś ruszę z robotą to na pewno dam cynk (fotki, opis) . 23-24 XII to dla nie dzień wolny , jak kobieta nie będzie mnie gonić to coś popracuję w mojej pracowni . Pozdrawiam MŁ

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Post autor: marekspectra » 20 gru 2013, 09:56

Ja też mam zap... choć tu ciagnie i co chwila zapuszczam żurawia na forum:) Ale go garażu to tak na poważnie wejde po nowym roku... Czekam niecierpliwie na wszelkie info. hej
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

fish
Posty: 76
Rejestracja: 07 mar 2013, 17:17

Re: Wymiana oleju w skrzyni i tylnym moście KUBOTA

Post autor: fish » 14 sty 2014, 00:06

Jestem pod wrażeniem :shock: Właśnie przymierzam się do wymiany oleju hydraulicznego. Czy w mojej Kubocie (B1502) ten sam olej jest w skrzyni biegów, pochwach tylnych kół i jednocześnie napędza siłowniki ?
Czy taki olej będzie odpowiedni ?
http://www.lotos.pl/321/p,69,c,468/dla_ ... wa/agrol_u
Podobno właśnie taki mam wlany.

ODPOWIEDZ