Uprawa choinek świątecznych.

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 20 lip 2019, 22:38

wojtis1990 pisze: 01 lip 2019, 22:35 Odkręć wydech i zobacz czy nie da się go postawić do pionu. W Mitsubishi miałem wydech pionowy, była obawa że urwe pod jabłonkami i przekręciłem go w pozycję poziomą. Rozstaw śrub pasował mi idealnie, może u ciebie też się tak da zrobić ?
Raczej nie da rady- tak to u mnie wygląda:
Obrazek Obrazek
k_sit pisze: 02 lip 2019, 06:33 Jak dasz kolanko nie powinno być problemu chyba że dołożysz z 1m rury
Kolanko też nic nie da- musiałbym rurę do góry wyprowadzić...
Gelo pisze: 02 lip 2019, 15:23
Jak dasz kolanko nie powinno być problemu chyba że dołożysz z 1m rury
Jak dołozy rury to też bez problemu, tylko musi być odpowiedniej średnicy.
Masz na myśli taką samą średnicę czy większą?

Anyway, poczekałem na chłodniejsze dni i skosiłem wszystko bez strat 8-) Ale na przyszły rok trzeba się przygotować bo jeśli znowu będzie "Afryka" w Czernicy to nici z koszenia :(
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: wojtis1990 » 21 lip 2019, 08:18

Nie dałoby rady założyć tam kolanka 45 stopni w dół ?

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: lewan24pl » 21 lip 2019, 08:46

Ja bym dorobił kolanko z rurka i wyprofilowal ją jak ci pasuje,koanko,redukcję troszke szersze średnica żeby można było nasunąć na wydech i na opaskę od tłumików skręcić plus owinąć kocem azbestowym i powinno być dobrze. A wtedy byś tylko zakładał jak w choinki byś wjeżdżał żeby nie popalić
A zrobić to tak żebyś szybko mógł zakładać i zdejmować
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 21 lip 2019, 21:01

wojtis1990 pisze: 21 lip 2019, 08:18 Nie dałoby rady założyć tam kolanka 45 stopni w dół ?
Obawiam się, że jednak za duża kumulacja ciepła by była i gałązki i tak by dostały po doopie :(
lewan24pl pisze: 21 lip 2019, 08:46 Ja bym dorobił kolanko z rurka i wyprofilowal ją jak ci pasuje,koanko,redukcję troszke szersze średnica żeby można było nasunąć na wydech i na opaskę od tłumików skręcić plus owinąć kocem azbestowym i powinno być dobrze. A wtedy byś tylko zakładał jak w choinki byś wjeżdżał żeby nie popalić
A zrobić to tak żebyś szybko mógł zakładać i zdejmować
Będę musiał pomyśleć nad takim "tuningiem" 8-)
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 23 wrz 2019, 22:57

Cześć plantatorzy, planujecie jakieś nasadzenia tej jesieni? Jak wyglądają wasze uprawy po kolejnym suchym roku? Pozdrawiam!

Witkacy
Posty: 7
Rejestracja: 25 wrz 2019, 15:47

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Witkacy » 26 wrz 2019, 09:27

Witajcie,

Jestem tu pierwszy raz wiec pare slow o sobie. W tym roku kupilem ziemie i zakladam plantacje choinek w wol pomorskim. W pazdzierniku zamierzam obsadzik okolo 1ha sześcioma gatunkami troche tak experymentalnie. Zobacze co dobrze rosnie itp.
Na forum trafilem szukajac małego ciagnika do pielenia/pryskania miedzyrzędzi ale to temat na zime. Teraz mam na glowie sadzenie i pojawilo sie pytanie - Jaką maszyne do tego kupić????
Widze ze istnieja dwa glowne typy: szadzarka i głębosz/sadzarka:
https://agrostal.com.pl/pl/oferta,kateg ... rodukt=124
http://www.pwkamix.pl/Sadzarka-do-rozsa ... -warka-521

Roznica jest glownie w głebokości spulchnienia gleby - głebosz ma pazur na 75 cm co teoretycznie powinno pomóc korzeniom się rozwinąć. W sadzarce podobają mi sie te dwa czerwone zgarniaki tuż za lemieszem - wydaje mi sie że ładnie wyrownają pryzme w przyszlosci ułatwiając opielanie i koszenie.

Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenie z tego typu maszynami i mogłby mi coś doradzić? Która maszyna będzie lepsza?
A może macie jeszcze jakieś inne lepsze metody sadzenia?
Chetnie poznam wasze sposoby.

Pozdrawiam
Krzysztof

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 26 wrz 2019, 10:48

Witkacy pisze: 26 wrz 2019, 09:27 Witajcie,

Jestem tu pierwszy raz wiec pare slow o sobie. W tym roku kupilem ziemie i zakladam plantacje choinek w wol pomorskim. W pazdzierniku zamierzam obsadzik okolo 1ha sześcioma gatunkami troche tak experymentalnie. Zobacze co dobrze rosnie itp.
Na forum trafilem szukajac małego ciagnika do pielenia/pryskania miedzyrzędzi ale to temat na zime. Teraz mam na glowie sadzenie i pojawilo sie pytanie - Jaką maszyne do tego kupić????
Widze ze istnieja dwa glowne typy: szadzarka i głębosz/sadzarka:
https://agrostal.com.pl/pl/oferta,kateg ... rodukt=124
http://www.pwkamix.pl/Sadzarka-do-rozsa ... -warka-521

Roznica jest glownie w głebokości spulchnienia gleby - głebosz ma pazur na 75 cm co teoretycznie powinno pomóc korzeniom się rozwinąć. W sadzarce podobają mi sie te dwa czerwone zgarniaki tuż za lemieszem - wydaje mi sie że ładnie wyrownają pryzme w przyszlosci ułatwiając opielanie i koszenie.

Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenie z tego typu maszynami i mogłby mi coś doradzić? Która maszyna będzie lepsza?
A może macie jeszcze jakieś inne lepsze metody sadzenia?
Chetnie poznam wasze sposoby.

Pozdrawiam
Krzysztof
Witaj,
Ciężko mi się wypowiedzieć na temat sadzarki, nigdy nie miałem z taką styczności.
W jakim wieku sadzonki masz zamiar sadzić?
U mnie sadzonki świerka 2/1 i 2/2 sadzę ręcznie, jedna osoba robi otwory świdrem spalinowym a 3 osoby wsadzają sadzonki, kolejna osoba ustawia sznurki aby była zachowana odpowiednia odległość między rzędami. Praca idzie zdecydowanie szybciej niż kopanie dołków szpadlem.
Być moze już trafiłeś na ciągnik łamany Fort Sirio (Pazzaglia Sirio) , jego szerokość to jedyne 70 cm więc jest idealny na plantacje choinkowe. Mozna do niego dokupić różne narzędzia tj. rozsiewacz nawozu, kosiarka międzyrzędzi, osłona herbicydowa itp.
Ps. Na jakie gatunki się skusiłeś? ;)

Witkacy
Posty: 7
Rejestracja: 25 wrz 2019, 15:47

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Witkacy » 26 wrz 2019, 13:53

będę sadził 2/2 tylko.
Ile jestescie w stanie wsadzic tych sadzonek/dzień swidrem i jak 3 osoby wkładają?

Mały traktor jestem w trakcie poszukiwań, na pewno przyjżę się temu co proponujesz.
a sadzic bede jodłę kaukaska, swierk pospolity, srebrny serbski.
I troche sosna pospolita i wejmutka (podobno fajnie sie je formuje) swierk engelmana i biały.
Tak jak pisalem to troche experymentalny rok - che zobaczyc co jak sie sprawuje w tym terenie.

Pzdr

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 26 wrz 2019, 16:38

Witkacy pisze: 26 wrz 2019, 13:53 będę sadził 2/2 tylko.
Ile jestescie w stanie wsadzic tych sadzonek/dzień swidrem i jak 3 osoby wkładają?

Mały traktor jestem w trakcie poszukiwań, na pewno przyjżę się temu co proponujesz.
a sadzic bede jodłę kaukaska, swierk pospolity, srebrny serbski.
I troche sosna pospolita i wejmutka (podobno fajnie sie je formuje) swierk engelmana i biały.
Tak jak pisalem to troche experymentalny rok - che zobaczyc co jak sie sprawuje w tym terenie.

Pzdr
Ja rezygnuje z 2/2 ze względu na upalne lata, taka sadzonka ma większy problem z przyjęciem się w porównaniu z 2/1.

Jak będziesz miał dobrą ekipę to sądzę, że te 4-5 tys sztuk bez problemu da radę zasadzic, wszystko zależy od pogody i organizacji ;) Warto dzień wcześniej przygotować linnie po których będziesz sadził. Nie wiem jakie masz plany na przyszłość ale jeśli chcesz obsadzać 1 ha rocznie to ja bym odpuścił sadzarke.
Na moich terenach jodła nie ma szans, wiosenne przymrozki skutecznie niszczą młody przyrost. Za to świerki radzą sobie dobrze.

Witkacy
Posty: 7
Rejestracja: 25 wrz 2019, 15:47

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Witkacy » 26 wrz 2019, 16:50

Takie czasy ze łatwiej kupic sadzarke niz zebrac dobrą ekipe ma jeden dzien ;)

ODPOWIEDZ