Agrowłóknina/tkanina

Maciejo
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2023, 21:17
Lokalizacja: Podkarpackie

Agrowłóknina/tkanina

Post autor: Maciejo » 18 mar 2023, 18:31

Witam, wiem że nie o traktorach dlatego w wolnym gadaniu. Czy ma ktoś sprawdzoną agrowłókninę/tkaninę do przekrycia wokół thuji?

Aktualnie zdzieram zeszłoroczny wynalazek który okazał się całkowitym fiaskiem. Trawa przebiła tkanine a kamienia którą była posypana już prawie nie widać (chyba tym razem nie dam kamienia ani nic, tylko czystą tkanine i przybiję szpilkami).

Tak to wygląda:

Obrazek

Obrazek

PS: czy macie sprawdzony pomysł jak przykotwić tkanine przy brzegu betonowego obrzeża czy podmurówki aby nie przebijała tam trawa która potem pięknie pnie się po ogrodzeniu?

Obrazek
----- Iseki TXG 237 -----

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Agrowłóknina/tkanina

Post autor: wojtis1990 » 19 mar 2023, 06:31

Są różne wersje tych włóknin. Ta z obu stron materiałowa lubi przerastać. Stosowałem też taką która z jednej strony jest taka materiałowa, a z drugiej trochę bardziej jak folia i ona mniej przerasta, łatwiej się ją kładzie, można palnikiem otwory robić. Dobrze jest przykryć ją korą lub kamieniem ale jak nasionko spadnie to wyrośnie na foli. Co byś nie robił to trzeba czasem o to zadbać i popryskać albo ręcznie chwasty wyrwać.
Przy obrzeżu dobrze jest dociąć z zakładką i docisnąć po całości np. drutem żebrowanym. Na chwasty nie ma ma 100% zabezpieczenia, zawsze gdzieś coś wyjdzie.

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Agrowłóknina/tkanina

Post autor: Adam bez ziemi » 19 mar 2023, 19:43

Zamiast iść w szmatę, czytaj agrowłókninę, rozsyp grubą warstwę trocin, może być z tartaku czy od cięcia piła spalinową. Rozkładając się zapewni dodatkową pruchnicę roślinom, raz przemoczonej wiatr nie zabierze jak to potrafi zrobić z korą. Całkowicie chwastów się nie pozbędziesz bo natura nie lubi próżni ale z łatwością wyjmiesz jakikolwiek chwast który tam wzejdzie. Co kilka lat można dosypać trocin. Spotkałem się też ze ściółkowaniem ścinkami trawy, zrębkami drewna czy słomy. Można poeksperymentować samemu. Kładzenie plastikowych mat i kamieni nie pomoże roślinom na dłużsża metę jak ściółka organiczna a wręcz niektórym roślinom niektóre kamienie czy skały nie służą

ODPOWIEDZ