Budowa koparki doczepianej od podstaw.

Kokosz
Posty: 21
Rejestracja: 10 wrz 2017, 09:57
Lokalizacja: Trzebnica

Budowa koparki doczepianej od podstaw.

Post autor: Kokosz » 15 lis 2021, 11:03

Dzień dobry. Od jakiegos czasu chodzi mi po glowie samodzielna budowa koparki doczepianej do malego traktorka.
Przydalaby sie do drobnych prac w gospodarstwie, takich jak kopanie pod slupki, przylaczy, dernow, maych fundamentow i malych prac ogodniczych Zdaje sobie sprawe ze bedzie to urzadzenie niedoskonałe, ale traktorek juz mam, warsztat mam, kopac lopata mi sie juz nie chce. Za nadrobniejsza robote minikoparka wolaja sobie 200 zl, i takich robotek juz mi sie nazbieralo.
Co do konstrukcji, chcialbym sie wzorowac na takiej chinskiej koparce sprzedawanej w usa.
https://youtu.be/7fK6EtRXqS4
Czy ktos moglby mi doradzic ze sworzniami i panewkami? Mozna gdzies kupic pojedyncze zestawy? Moze ktos juz zamawial takie rzeczy i zna slusarza z doswiadczeniem?
Chce zaczac od budowy ramienia a z tego co widze zestaw sworzni do minikparki potrafi kosztowac od 1000 zl wzwyz.

kamil_rc
Posty: 130
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:09
Lokalizacja: Wadowice

Re: Budowa koparki doczepianej od podstaw.

Post autor: kamil_rc » 15 lis 2021, 20:19

Pytanie zasadnicze na ile roboty tym sprzętem się nastawiasz, ja bym poszedł w sworzenie z c45 fi 30mm oczywiście hartowane i do tego tulejka TUP2 i gniazdo tuleji również z c45. Ewentualnie tańszym rozwiązaniem jest wykonanie sworzni z pręta na tłoczysko. W obu przypadkach musisz dospawać blokadę coś w tym stylu Liścia z blachy 4-6mm tak aby sworzeń nie przeleciał ani się nie okręcał. A i zapomniał bym o najważniejszym, mianowicie koniecznie smarowanie przez środek sworznia wyprowadzone w miejscu gdzie będzie tulejka. Robota dla tokarza dość prosta, na pewno znajdziesz w swojej okolicy kogoś z tokarką, ale uprzedzam robota teraz w cenie więc jakoś super tanio nie będzie

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Re: Budowa koparki doczepianej od podstaw.

Post autor: Mati43 » 15 lis 2021, 20:31

Też się zastanawiałem nad sworzniami oryg tulejami itp. Ceny mnie odstraszyły, i zrobiłem z tego co miałem pod ręką. Koparka przepracowała od początku do teraz jakies 300h, raz miała lżej, raz ciężej. Jedynie konik, się wyrobił ale nie sworzeń a uszy. To nie będzie kubota czy yanmar żeby pchać się w jakieś cuda na kiju.

ODPOWIEDZ