Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Wóz do Kuboty

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Wóz do Kuboty

Post autor: petra » 15 cze 2014, 23:27

Jak powiedziałem, a właściwie napisałem - przedstawiam postęp prac nad moim niedawnym nabytkiem.
Tu zaraz po zakupie i pierwszej jeździe za traktorkiem.

Obrazek

W tą sobotę trochę go rozebrałem i umyłem dokładnie oraz przeczyściłem z rdzy. Parę lat wcześniej jak był budowany poprzedni właściciel pomalował go minią i może dlatego dotrwał do tego czasu w całkiem niezłym stanie. Założyłem mu "nowe" stare opony od Ducato więc przód będzie się prezentował całkiem nieźle. Na tyle są dwudziestki i jedna z nich jest trochę gorsza, ale mam na wymianę inne od Robura więc może i te zamienię.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Przód już oczyszczony i teraz tylko malowanie. Jako że to tylko wóz to tylko podkład i w przyszłym tygodniu jakaś nawierzchniowa z "przydamisiów" na strychu. Malowanie pędzlem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu jest właśnie tzw. kierownik, trochę już sfatygowany ale na razie musi wystarczyć. Zaimpregnowałem go specyfikiem do drewna, a że jest dębowy to jeszcze posłuży. Myślę jeszcze żeby go wzmocnić np. kątownikami, a kłonice płaskownikiem na całej długości, ale nie wiem czy to ma sens. Nie zamierzam przewozić dużych ciężarów, więc powinny dębowe kłonice wytrzymać.
Na dziś to tyle.
Pozdrawiam
Petra
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Wóz do Kuboty

Post autor: petra » 14 lip 2014, 19:32

Witam po długiej przerwie, wóz ukończony i gotowy do pracy. W pierwszy dzień urlopu moja Kubota pojechała do Milicza na sprawdzenie co tak na prawdę jej jest z tym silnikiem. Niestety nawet nie spodziewałem się tak poważnej usterki - silnik do kapitalnego remontu. Naprawa w ramach gwarancji więc nic tam po mnie i zająłem się "budową karoserii" do zakupionego wozu. Materiał czyli dechy dostałem od znajomego - drewno osikowe sezonowane około trzech lat jak nie więcej. Dechy zawiozłem do stolarza i zostały oheblowane na odpowiednią grubość, a przy okazji pocięte na odpowiednie kawałki. Przy takich pracach ciężko coś zrobić samemu nawet jak jest się fachowcem - ja nie jestem!
Miałem pomocnika, a właściwie majstra który mi pomagał i pokazywał co mam zrobić w danym dniu.
Dennica poszła na pierwszy ogień, a burty to już pestka w porównaniu z wykonaniem odpowiednich wzmocnień, drewnianych i metalowych. Z gotowych przyciętych desek zrobiłem wzorując się na wozie sąsiada konstrukcję łączącą deski burt.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sąsiad polecił mi kowala w sąsiedniej miejscowości - efekt był nie do przyjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo zrobionego szablonu wyciętego do desek zrobił to z jakiś odpadów więc sam kupiłem płaskownik, przymierzyłem, zaznaczyłem miejsce przegięcia na gorąco i zawiozłem do kuźni. Różnica chyba będzie widoczna na "załączonych obrazkach"

Obrazek

Deski zaimpregnowałem, metalowe wzmocnienia pomalowałem, a moja żona i córka pomalowała drewnochronem pierwszą warstwę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety zabrakło mi dwóch desek do zrobienia ładniejszych konstrukcji przodka i zatyłka. W tych stronach są mało popularne i w ogóle ich nie robią.
Ze starej dennicy zamierzam jeszcze zrobić ze dwa siedzenia i będzie wtedy prawdziwa furmanka.
pozdrawiam
Petra

Ps.
Zapomniałem napisać, że sąsiad taką "karoserię" nazywa - ładne gnojówki, toć chyba.
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Wóz do Kuboty

Post autor: marekspectra » 14 lip 2014, 19:45

O jasny gwint !!! :D Ale żeś poszedł po bandzie ! fiu fiu... nie pogada !

Kurcze naprawdę mi sie ten wóz podoba ! Włożyłeś masę roboty i serca - to widać. Musisz pewnie mieć wielką satysfakcje z efektu. I dobrze, bo na pewno warto było. Bedzie Ci dobrze służył przez wiele lat.

Gratuluję.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Wóz do Kuboty

Post autor: Rav » 14 lip 2014, 19:52

pogratulować "sąsiadowi" :) wyszło naprawdę ekstra. Teraz możesz konkurencję Zdziśkowi w Bindudze robić i zimą ludzi sprzętem wozić, wyszedł kazał furmanki.

ODPOWIEDZ