Kilka najpotrzebniejszych narzędzi

Maszyny, narzedzia - o tych które mamy i tych które chcielibyśmy mieć w naszych garażach
Awatar użytkownika
Witek
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2016, 00:09
Lokalizacja: Wrocław/Opole
Kontakt:

Kilka najpotrzebniejszych narzędzi

Post autor: Witek » 16 lip 2017, 09:49

Witajcie, potrzebuję rady doświadczonych kolegów o narzędzia które warto zabrać do traktora i nie tylko, jakich narzędzi używacie najczęściej względem waszym maszyn i osprzętu?

Mi przychodzi na myśl smarownica, myślałem o ręcznej ale w rozsądnych pieniądzach i zestaw kalamitek bo gdzieś w pamięci utkwiło mi że to lubi się przy robocie ułamać :)

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Kilka najpotrzebniejszych narzędzi

Post autor: Miecho » 16 lip 2017, 10:08

Zabrać do traktora? Jak jedziesz na robotę, w pole?
Ja zawsze mam ochraniacze słuchu i skrzynkę narzędziową w której zawsze jest:
- rękawiczki robocze, jakaś szmatka
- młotek
- zapas zawleczek w różnych rozmiarach - nawet najlepsze potrafią się wyczepić w krzakach
- 2 grube łańcuchy (takie jak od zawieszania kosiarki bijakowej) z szeklamia 10
- śruby oraz klucze do wałka z zabezpieczeniem na śrubę zrywalną :D
W samochodzie, którym się przemieszczam na zlecenia wożę kanister i 10L ON

Smarowanie wykonuję w garażu, po robocie, po umyciu maszyn i to wystarcza na następny wyjazd.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kilka najpotrzebniejszych narzędzi

Post autor: marekspectra » 16 lip 2017, 16:23

Mam szmacianą torbę , taką na czteropak :) W niej - mały francuz, zestaw kluczy płasko oczkowych od 8 do 19, klucz widlasty 22 - 24, śrubokręt ,zapasowe zawleczki, po jednym sworzniu kat 1 i kat2, zwitek drutu, mała szekla, po jednej ze śrub w rozmiarach , nakrętki, wszystko owinięte szmatą.

Taki zestaw pozwala mi reagować na wypadek niesprawności ... maszyn które ciągnę za traktorkiem. Sam traktorek nie wymaga /ł żadnego dod wyposażenia :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Kilka najpotrzebniejszych narzędzi

Post autor: Miecho » 16 lip 2017, 21:30

Oczywiście, cały arsenał po to jedynie aby dowlec chińską maszynę do domu.
Traktor to sam wróci nawet na 3 kołach - wiem co mówię ;)


Awatar użytkownika
Witek
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2016, 00:09
Lokalizacja: Wrocław/Opole
Kontakt:

Re: Kilka najpotrzebniejszych narzędzi

Post autor: Witek » 18 lip 2017, 06:40

Wszędzie gdzie dotąd mój wzrok sięgał mam w traktorze zawleczki takie słupki ze sprężynowym oczkiem, wyglądają na takie niewypinalne przez przypadek, które zawleczki się wam tak często wypinają?
Czy w wałkach kardana da się jakoś odczytać parametry tych zrywanych śrub? gdzie je znajdę?
Kanistry dzisiaj przyszły :) 2x 20l
Młotek wiadomo :)
Smar wybrałem klasy NGLI 2 Fuchs RENOLIT LX- EP 2 zostaje jeszcze wybór smarownicy tylko nie wiem czy sens kupować taką za 100 np Presso albo Beta czy spokojnie tak samo będzie działać taka z castoramy za 29zł, z tym urządzeniem mam jedyne wspomnienie w postaci tego ze była utytłana w smarze który wydobywał się wszędzie tylko nie z wężyka ale to było wiele lat temu.

Kurcze chciałbym mieć możliwość umycia po każdym dniu maszyny, niestety jak na razie mam parking bez prądu wody ale za to bardzo dobrze pilnowany :)

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Kilka najpotrzebniejszych narzędzi

Post autor: RobsonWawa » 18 lip 2017, 07:55

Zacząłeś temat od pytania co zabrać do traktorka , więc zabierz narzędzia powszechnie uznawane za konieczne
klucze, młotek, wkrętaki, zawleczki ,śruby i nakrętki. To pozwoli Ci dokonać szybkich napraw czy poprawek przy sprzęcie.
Po chusteczkę Ci w traktorku smarownica ? Tą trzymaj w warsztacie.
(Z tanich najlepsze stare polskie, te nowe chińczyki same się rozlatują.)
Nie będziesz też woził zestawu do naprawy kół bo to się mija z celem.
(mam na myśli lewar , łyżki, łaty)
A z samym częstym myciem traktorka i sprzętów też nie należy przesadzać - bo rdzy nic
tak nie ciesz jak świeża dostawa wilgoci. Lepsze od częstego mycia
jest stawianie sprzętu na paletach zamiast bezpośrednio na ziemi czy w trawie.
Lepiej mieć sprzęt sprawny i przykurzony niż czyściutki i zżarty przez rdzę
Pozdrawiam

Tomek
Posty: 40
Rejestracja: 26 lut 2016, 23:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kilka najpotrzebniejszych narzędzi

Post autor: Tomek » 17 wrz 2017, 12:29

Ja staram się mieć ze sobą klucze nastawne, żaby, ale zdublowane bo u mnie wszystko trzeba kontrować (przydaje się do zmian osprzętu na wieszakach np gleba na niwelator) plus z najważniejszych długi płaski śrubokręt do odkleszczania biegów (niestety zdarza się coraz częściej). Zawleczki - przez dwa lata sama odpięła mi się i zgubiła tylko raz jedna zawleczka, na ten dzień pracy zastąpiona znalezionym grubym drutem. Smarownica i smar, jak wszyscy mówią, nie ma sensu wozić, tymbardziej, że traktor to nie koparka która tyra codziennie na maxa i nie wszystko trzeba smarować równie często, ja wogóle niektóre rzeczy smaruję raz na tydzień, inne raz na dwa miesiące. Co do śrub to u mnie oryginalne japońskie mają inny skok gwinta niż takie, które się kupuje w pierwszym lepszym sklepie i jak oddawałem go do naprawy to przerabiali gwinty, nie wiem jak to jest u was z tym. I kanistry to podstawa, a na wszelki wypadek w aucie puszka Plaka...

ODPOWIEDZ