Usuwanie kamieni z pola

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Usuwanie kamieni z pola

Post autor: maciek8791 » 12 cze 2021, 23:00

Koledzy mam pytanie, czy ktoś ma jakieś doświadczenia jeśli chodzi o skutecznie usuwanie kamieni z pola. Nie chodzi o typowe wysupłanie kilku naturalnych kamorów, ale taką akcję, że masz po prostu teren gdzie kiedyś ktoś rozplantował ziemię z gruzem. Po prostu boje się wjechać z separacyjną bo jest tego dziadostwa za dużo - większe, mniejsze kamory, resztki korzeni, grube gałęzie, jakieś grube kable itd. Analizowałem różne możliwości :

- Zlecenie usunięcia kamieni z pola profesjonalnej firmie (większy traktor i specjalna maszyna) - nie chcą gadać jak nie masz dużej ilości hektarów
- Łyżka ażurowa do koparki jakiejś większej kołówki - nad tym się zastanawiam
- Nasze traktory - czyli jakiś pług i jazda - do tego się skłaniam, aczkolwiek ziemia jest tam gliniasta i zastanawiam się, czy mój traktor na trawiastych oponach mimo 4x4 da sobie radę z taką zbitą, twardą ziemią.
Potem po orce syf usunąc, ewentualnie podrównać i separacyjna.
pozdrawiam Maciek

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Usuwanie kamieni z pola

Post autor: wojtis1990 » 13 cze 2021, 06:22

Nie wiem jak duże te kamienie. Jak wielkość pięści to ja jechałem kultywatorem, a potem grabiami i dobrze się zbierało na kupki.

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Usuwanie kamieni z pola

Post autor: TadeuszB » 13 cze 2021, 09:07

Robiłem to w sposób następujący; wpuściłem na pole 4 alkoholików przeszli tam i z powrotem, kamienie znosili do miedzy. Zebrali powiedzmy 3 tony, na wiosnę to samo. Tak wyczyścili 0,9 ha. Potem to już bajka. Kamienie wylądowały w drodze miedzy łąkami w dziurach po bobrach.

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Usuwanie kamieni z pola

Post autor: maciek8791 » 13 cze 2021, 13:54

TadeuszB pisze: 13 cze 2021, 09:07 Robiłem to w sposób następujący; wpuściłem na pole 4 alkoholików przeszli tam i z powrotem, kamienie znosili do miedzy. Zebrali powiedzmy 3 tony, na wiosnę to samo. Tak wyczyścili 0,9 ha. Potem to już bajka. Kamienie wylądowały w drodze miedzy łąkami w dziurach po bobrach.
Dobra ale tu chodzi o to, że te kamienie i niespodzianki mam schowane trochę w glebie
Inaczej sam bym kupił sobie browara i sam bym sobie to pozbierał :)
pozdrawiam i dzięki za radę ciekawy pomysł
Maciek

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Usuwanie kamieni z pola

Post autor: TadeuszB » 13 cze 2021, 14:13

Wyzbierać co na wierzchu i przeorać i wyzbierać. I tak będzie do końca świata. ;)

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Usuwanie kamieni z pola

Post autor: Luzak » 13 cze 2021, 23:30

Zacznij od orki i zobaczysz. Wyzbierać co wyjdzie. Jak pod trawnik to glebogryzarka albo jeszcze lepiej separacyjna i po problemie. Jak pod uprawę to co roku będą Ci wychodzić. Taki urok takiej ziemi.

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Usuwanie kamieni z pola

Post autor: Adam bez ziemi » 13 cze 2021, 23:55

Teź bym zaczął od orki a później odkamieniacz, Anglicy mają na to nazwę stone rake. Produkuje je między innymi firma Blec, teraz pod szyldem amerykańskiego Redexim. A co separacyjnej to taka jak na filmie Luzaka owszem zakopiesz kamienie, bo te nasze dostępne na rynku to polegną. Róźnica w zakupie pięciocyfrowa :D

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Usuwanie kamieni z pola

Post autor: Mandrol » 14 cze 2021, 09:26

Maciek, polecam również inwestycję w wykrywacz metalu 8-)
Obrazek Obrazek
P.S. Ktoś chętny na felgę do starego malucha? Stan bezwypadkowy, kolor brązowy, trochę przytarta na kancie :lol:
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Usuwanie kamieni z pola

Post autor: maciek8791 » 15 cze 2021, 22:52

Mandrol pisze: 14 cze 2021, 09:26 Maciek, polecam również inwestycję w wykrywacz metalu 8-)
[
P.S. Ktoś chętny na felgę do starego malucha? Stan bezwypadkowy, kolor brązowy, trochę przytarta na kancie :lol:
Powiem Tobie, że różne rzeczy wyciągałem z mojej separacyjnej ale z felgą od malucha wysoko poprzeczkę ustawiłeś :lol:

GrzegorzK
Posty: 8
Rejestracja: 05 mar 2024, 13:00

Re: Usuwanie kamieni z pola

Post autor: GrzegorzK » 14 mar 2024, 11:17

Proponuję kopaczkę do ziemniaków, na kilka cm można zapuścić w głąb. Coś tam zawsze z ziemi wyciągnie i zostawi na wierzchu. Minus taki że i tak trzeba to pozbierać, ale przynajmniej leżą luźno na wierzchu
Mitsubishi MT22D plus kilka zabwek

ODPOWIEDZ