Mały, prosty ciągnik do koszenia

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Mały, prosty ciągnik do koszenia

Post autor: jarekstryszawa » 12 cze 2021, 22:49

Czy to ma sens- mały, prosty ciągnik do koszenia z tłuką zamiast ciągniczka ogrodowego? Co byście polecili na łatwy teren, może nawet bez 4x4.
jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Mały, prosty ciągnik do koszenia

Post autor: marekspectra » 13 cze 2021, 11:38

Ja mam Yard Mann z kosiskiem 76cm. Owszem sprawuje sie , ale trzeba pilnować by trawa nie urosła zbyt duża , no i arału do koszenia przybyło. Wiec wydajność wchodzi na 1 plan. Zapadła decyzja na coś o szerszym kosisku i tak to dwa lata temu kupiłem od znajomego Kubota 7100hst z uszkodzonym tylnym mostem. Egzemplarz pochodził z jakiejś komunaliki i optycznie był (troche jeszcze jest :) totalnym gruzem. Po zdemontowaniu skrzyni i mostu okazało sie że rozleciało sie jedno łożysko, co spowdowało uszkodzenie drugiego łozyska i naruszenie zębów jednego wałka. Trochę to trwało, ale dzis skrzynia jest gotowa, wymieniony wałek, wszystkie 18 łozysk, uszczelniacze, podkładki satelit .... czeka na montaż do traktorka. Czeka też mój 6 letni wnuk :) mając HST bedzie w stanie samodzielnie jeździć traktorkiem , bo obecnie nie jest w stanie wycisnąć sprzęgła a nawet dosięgnąć go w MTD. A w Kubocie elegancko pedał HST jest w stanie obsłużyć .

Wracając do tematu, szukałbym czegoś podobnego, może byc nawet z jednym napędem. Ostatnio znajomy kupił małego FORDA retro traktorek z jednym napędem na trawiastych kołach odnowił go i maszyna naprawdę godnie wygląda i sie sprawuje - odkupił go kolejny kolega i używa właśnie do koszenia ( widziałeś zapewne posty na STB.
Obrazek

Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Mały, prosty ciągnik do koszenia

Post autor: yanmarf17d » 13 cze 2021, 13:30

Pięknie odnowiony ten Ford i zapewne pięknie by się prezentował z podpiętą kosiarką 8-)
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Mały, prosty ciągnik do koszenia

Post autor: jarekstryszawa » 13 cze 2021, 15:56

Ford tak ładny, że szkoda go do roboty :mrgreen:
Może ktoś z forumowiczów ma na zbyciu jakiś pewny ciągnik spełniający moje założenia?
jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Mały, prosty ciągnik do koszenia

Post autor: jarekstryszawa » 13 cze 2021, 19:22

jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Mały, prosty ciągnik do koszenia

Post autor: Luzak » 13 cze 2021, 23:04

jarekstryszawa pisze: 12 cze 2021, 22:49 Czy to ma sens- mały, prosty ciągnik do koszenia z tłuką zamiast ciągniczka ogrodowego? Co byście polecili na łatwy teren, może nawet bez 4x4.
To zależy jaki masz ogród. Traktorem, nawet małym, z zaczepiona kosiarką wszędzie nie wjedziesz. Miałem ten sam dylemat. Wybrałem Kubotę B2420 z kosiarką pielęgnacyjną do dużych trawników a do ogrodu, trawników wokół domów kupiłem traktorek ogrodowy z kosiskiem 105 cm. Do tego kosiarka ręczna + kosa do dużych pochyleń i drobiazgów i na własne potrzeby sprawdziło się.

Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Mały, prosty ciągnik do koszenia

Post autor: jarekstryszawa » 14 cze 2021, 07:20

Akurat większość terenu bym ogarnął- w obejściu już sporo sprzętu koszącego jest niemniej jakieś usprawiedliwienie dla kolejnego zakupu się wynajduje :mrgreen:
Może coś się znajdzie...
jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Mały, prosty ciągnik do koszenia

Post autor: Rav » 14 cze 2021, 08:17

Jarku a nie myślałeś o typowej kosiarce? czy ma być wielozadaniowy - jak tylko kosiarka to w tych pieniądzach już chodzą zero-turny np. https://www.olx.pl/d/oferta/kosiarka-tr ... 2412555892
https://www.olx.pl/d/oferta/kosiarka-ku ... 2412555892

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Mały, prosty ciągnik do koszenia

Post autor: maciek8791 » 14 cze 2021, 09:21

Luzak pisze: 13 cze 2021, 23:04

To zależy jaki masz ogród. Traktorem, nawet małym, z zaczepiona kosiarką wszędzie nie wjedziesz. Miałem ten sam dylemat. Wybrałem Kubotę B2420 z kosiarką pielęgnacyjną do dużych trawników a do ogrodu, trawników wokół domów kupiłem traktorek ogrodowy z kosiskiem 105 cm. Do tego kosiarka ręczna + kosa do dużych pochyleń i drobiazgów i na własne potrzeby sprawdziło się.
Ja mam inną koncepcję - zamiast traktorka ogrodowego, polecałbym dobrego robota koszącego.

Nasza cała koncepcja się na tym opiera - po pierwszym roku użytkowania robota, w tym roku dostosowujemy już cały obrót specjalnie pod niego. Po ogarnięciu terenu Kubotą i założeniu równego, ładnego trawnika, dodatkowo kładziemy wszędzie pasek z kostki ok 25 cm szeroki i na końcu paska idzie przewód.

Dlaczego jestem za robotem koszącym - w mojej ocenie nie ma żadnej możliwości ręcznego skoczenia w takiej jakości jaką osiąga dobry robot. Ponieważ jest mały, zawsze skosi pod lepszym kątem i staranniej niż jakakolwiek kosiarka. Powstaje idealny dywan który jeszcze się zagęszcza przez ścięte końcówki trawy.

Zwróćcie tez uwagę, że nie ma paliwa, nie ma hałasu, a w czasie koszenia Twoja praca ogranicza się do picia kawy i patrzenia jak robot pracuje. Jak masz panele fv to w ogóle nie płacisz za prąd zużyty przy koszeniu.
Dlatego my po roku użytkowania robota sprzedaliśmy mały traktorek bezpowrotnie.

pozdrawiam Maciek

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Mały, prosty ciągnik do koszenia

Post autor: Luzak » 14 cze 2021, 10:42

Zgadzam się z Tobą w zupełności, że dobry robot nie jest zły. Sam nad tym myślałem, ale w moim przypadku za dużo mam działek, w dodatku nie w jednym miejscu i do tego są duże. Na dzisiaj musiałbym zakupić 3 roboty, gdzie przy 2 nie zmieszczę się poniżej 20 tyś za każdy. Więc taki układ odpada. W dodatku mam trochę ziemi uprawnej więc traktor (mały, ale traktor) i tak jest niezbędny. Jarek nie napisał dużo o tym jaki ma teren, jak wyprowadzone trawniki itd. więc zasugerowałem rozwiązanie tradycyjne.

ODPOWIEDZ