Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Post autor: maciek8791 » 31 mar 2021, 15:05

Witam na dniach dostanę wiertnice. Origentowałem się, że wiertła zalecane są duże - ok 30 cm i więcej. Jak to widzicie, czy nasze traktorki takie wiertło spokojnie uciągną i faktycznie rozmiar jest odpowiedni? Cel to nasadzenia różne drzewka a także słupki ogrodowe.
pozdrawiam Maciek

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Post autor: RobsonWawa » 31 mar 2021, 21:20

Ja ciągałem wiertło 40 swoją samoróbką , Rozmiar wiertła zależy od rozmiaru bryły korzeniowej.
Jak będziesz miał za małe wiertło to kopiesz głębiej a potem szpedelkiem poszerzasz dołek obsypując urobek
szpadelkowy do dziury. Najlepiej mieć kilka wierteł aby nie kopać za wąsko przy nasadzeniach lub za szeroko przy słupkach.
Zwróci się przez oszczędność na betonie ;-)

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Post autor: maciek8791 » 31 mar 2021, 21:54

Dobry patent z tym szpadlem :) Dzięki za odpowiedź jutro o 8:00 muszę potwierdzić jakie chcę wiertło, wezmę 30 albo 38
Myślisz, że 30cm na słupek jest OK? Bo tu też mam różne opinie, a będę pierwszy raz kładł ogrodzenie:)
pozdrawiam Maciek

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Post autor: RobsonWawa » 31 mar 2021, 22:18

Jeżeli mówisz o słupkach systemowych 6x4 to max 20 cm wiertło ( możesz się pokusić nawet na 15.), aby dobrze oprawić słupek zasyp dołek półsuchym betonem i dopiero w niego wsuwaj słupek. jak ustawiasz z fundamentem to stawiaj na bierząco bo inaczej ogrodzenie Ci się rozjedzie. Jeśli bez fundamentu to zalewaj mokrym betonem i w niego wstawiaj słupki. Słupki betonowe to wiertło 25-30.

Awatar użytkownika
Beny
Posty: 81
Rejestracja: 12 sie 2017, 20:57
Lokalizacja: Opoczno

Re: Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Post autor: Beny » 05 kwie 2021, 20:45

Maciek,
zasuwam wszystkie dołki wiertnicą samoróbką, którą zanabyłem drogą kupna od Robsona. ;)
Wywierciłem nią kilkaset otworów główne pod winorośla, ale również pod słupki betonowe (w tle na zdjęciu), pod słupki akacjowe (skrajne słupki w szpalerach fi 12cm - 20cm) i pod słupki systemowe 6cm x 4cm (ogrodzenie panelowe).
Nawet nie wiem, jaka to średnica, ale robię to wszystko jednym rozmiarem.
Zapytaj Robsona, co mi sprzedał, bo nie chce mi się iść na winnicę i specjalnie mierzyć ;) :D
Ale ten sprzęt robi robotę. 8-)
Jeszcze raz dzięki Robson :D

PS
Chciałem załączyć fotkę traktorka z wiertnicą i tym, co wywierciła, ale nie mogę dodać zdjęcia, bo przestrzeń na dysku jest już zapełniona :(
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2021, 21:20 przez Beny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Post autor: yanmarf17d » 05 kwie 2021, 21:02

Ładuj zdjęcia z serwerów zewnętrznych.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
Beny
Posty: 81
Rejestracja: 12 sie 2017, 20:57
Lokalizacja: Opoczno

Re: Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Post autor: Beny » 05 kwie 2021, 21:19

Wiesz, ile z tym zachodu???? :shock:
Nie mam czasu ;) :D

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Post autor: yanmarf17d » 05 kwie 2021, 21:22

Nie przesadzajmy!
to tylko trzy minuty ;)
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Post autor: maciek8791 » 05 kwie 2021, 21:41

Wiertnica jest w użyciu drugi dzień. Kupiłem dwa wiertła - duże - 38 i małe 22. Jest to mój 4 implement selltechu i kolejny raz jestem naprawdę zadowolony.

Używam dużego do obsadzania większych tuj w wyznaczonych miejscach - zarząda tym moja lepsza połowa która wszystko chce mieć idealnie ustawione pod linijkę co do cm (zupełnie jak u niemców). Wychodzi znowu ogromny plus HST - jestem w stanie bardzo precyzyjnie manewrować do tyłu, żeby trafić w określony punkt z wiertnicą.

Jedyne co jest niewygodne, to jest to, że całe mocowanie wiertła (razem z wiertłem oczywiście) jest wahliwe przód tył. Czasami utrudnia to trafienie w punkt bo opuszczam się w dół i wiertło staje pod niewielkim kątem. Ale może tak ma być, bo jak są kamienie itp to pewnie wtedy ta wahliwość służy temu, żeby mniej terkotało traktorem. Wierce praktycznie na minimalnych obrotach wałka WOM. Żeby w ogóle używać wiertnicy, musiałem przepiąć się na drugi, wyższy bolec na tych elementach z tyłu które podnoszą tuza - inaczej, byłoby za nisko. Poza tym wahaniem drugi i jedyny minus to kwestia montażu - demontażu tego sprzętu, jest to po prostu ciężkie i wysokie cholerstwo. Samemu będzie trudno to zdjąć w szybki sposób. No ale może tak musi być, żeby dobrze wierciło. Dużym zaskoczeniem było także to, jak głęboko można się wwiercić tym wiertłem, nie spodziewałem się takiego efektu. Wrzucę później filmik i zdjęcia, ogólnie sprzęt robi robotę.

pozdrawiam Maciek

Awatar użytkownika
Beny
Posty: 81
Rejestracja: 12 sie 2017, 20:57
Lokalizacja: Opoczno

Re: Wiertnica jaki rozmiar wiertła ?

Post autor: Beny » 05 kwie 2021, 21:46

Zdzisiu,
trzeba utworzyć konto gdzieś tam...
Pamiętać login i hasło...
Później załadować foto,
później zmniejszyć obraz, złapać kod do zmieszczenia na forum.
Później rozkminić, jak zładować to zdjęcie...
Itd itd...
Ja stary już jestem...
Idę na winnicę i zapierd....lam :D :D :D
A po powrocie leję winko i...
wysączam ;) :D :D :D

ODPOWIEDZ