Kosiarka pielęgnacyjna

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Uniu
Posty: 54
Rejestracja: 20 lis 2017, 20:16

Kosiarka pielęgnacyjna

Post autor: Uniu » 04 lut 2021, 12:33

Mam pytanie, na wiosnę planuję kupić kosiarkę pielęgnacyjną, mój traktorek to Hinomoto E2304, 23km 4x4, jaka szerokość takiej kosiarki powinna być❓120, 150 ❓ czy jeszcze inne zalecenia❓
Pozdrawiam
Hinomoto E2304

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Kosiarka pielęgnacyjna

Post autor: RobsonWawa » 04 lut 2021, 21:03

Jeśli będziesz dbał o wygląd trawnika czyli często kosił to 150, przy trybie " zapomniałem lub nie miałem czasu"
150 może już sprawiać trudności.

Uniu
Posty: 54
Rejestracja: 20 lis 2017, 20:16

Re: Kosiarka pielęgnacyjna

Post autor: Uniu » 05 lut 2021, 23:40

Nie będę kosił wokół domu tym tylko sad, planuje co 2 tyg, nie przy samej ziemi, dodam że działka pochyła miejscami mocno
Hinomoto E2304

dzyndzelo
Posty: 33
Rejestracja: 06 sie 2020, 06:42

Re: Kosiarka pielęgnacyjna

Post autor: dzyndzelo » 06 lut 2021, 12:08

Podłącze się bo temat w zasadzie podobny. Mam zamiar zakupić kosiarkę do mojego iseki, jednak nie do końca wiem jakiego typu i szerokości. Zastanawiam się nad pielęgnacyjna oraz bijakowa. Pielęgnacyjna to raczej 120cm natomiast bijakowa nie mam pojęcia. Iseki ma 19km i nie chciałbym go zarżnąć. Do koszenia wokół domu to jakieś 1500m tak co dwa tyg. Może niezbyt dużo, ale po całym dniu pracy już mi się nie chce kosić zwykła spalinową. Mój trawnik to nie żaden Wimbledon, a raczej dziki trawnik z dużą ilością roślin zielnych zwanych chwastami, przy czym nie dorasta wyżej niż 15cm. Można wziąć pod uwagę również prace usługowe. Pytanie tylko czy kosiarka pielęgnacyjna tak naprawdę nadaje się do koszenia usługowo biorąc pod uwagę, że opony to jodełki. Tereny, które kosi się bijakowa nie są jednak tak wymagające pod względem estetyki. Skłaniałbym się raczej ku będzie bijakowej, ale całkowicie nie wiem jakiej szerokości. Tutaj jest pole do popisu dla Was. Co możecie mi polecić?
Pozdrawiam
***** ***

Bradomsko

Re: Kosiarka pielęgnacyjna

Post autor: Bradomsko » 06 lut 2021, 13:18

Bijakowa do 19 km to śmiało 125cm, a zastanowiłbym się nawet nad 145 zależy do jakiej pracy ale o bijakowych jest sporo tematów to myślę że lektura działu kosiarki pomoże

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Kosiarka pielęgnacyjna

Post autor: RobsonWawa » 08 lut 2021, 19:02

Bradomsko pisze: 06 lut 2021, 13:18 Bijakowa do 19 km to śmiało 125cm, a zastanowiłbym się nawet nad 145 zależy do jakiej pracy ale o bijakowych jest sporo tematów to myślę że lektura działu kosiarki pomoże
Ktoś tu trochę popłynał ;) A może ja się nie znam ale prawda jest taka ,że bijakowa 125 na młotkach co tydzień da radę ale przy trawnikach do 15 cm to będziesz jeździł max na 2 terenowym. (Na Y będzie lepiej ). Niestety ale trawa lubi się nawijać na wał blokując młotki. Typ kosiarki dobieraj zależnie od rodzaju trawnika i planowanego stanu w jakim chcesz go utrzymać.
Pielęgnacyjna - na zadbane trawniki
Bijakowa-młotki- na ugory i nieznane tereny
Bijakowa Y na trawniki które nie muszą być idealne
Rotacyjna - na wysokie trawy
Listwę mało kto używa ale głównie na równy teren

Bradomsko

Re: Kosiarka pielęgnacyjna

Post autor: Bradomsko » 08 lut 2021, 22:35

Kolego Robson mówię z własnej praktyki, ja na drugim terenowym to trawę 50cm koszę a taką 20cm to pierwszy szosowy kosiarka 125 y

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kosiarka pielęgnacyjna

Post autor: yanmarf17d » 09 lut 2021, 08:51

dzyndzelo pisze: 06 lut 2021, 12:08 Pytanie tylko czy kosiarka pielęgnacyjna tak naprawdę nadaje się do koszenia usługowo biorąc pod uwagę, że opony to jodełki. Tutaj jest pole do popisu dla Was. Co możecie mi polecić?
Pozdrawiam
Usługowo pielęgnacyjna jak najbardziej, ale trzeba zainwestować w opony trawiaste lub podobne. Jodełka ,a szczególnie agresywny bieżnik naszych ryżówek odciska straszne piętno w przydomowych trawniczkach. Ja sobie koszę na oryginalnych oponach i to mi wystarczy. Nie wiem co powiedzą potencjalni klienci?
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Kosiarka pielęgnacyjna

Post autor: RobsonWawa » 09 lut 2021, 20:16

Bartek - kolego tak się składa , że również opieram się na własnych doświadczeniach.
Koszę 18 konnym Iseki z użyciem EFCG 125 na młotkach i przy wyższej trawie jest ciężko.
Łatwiej skosić metrowe chaszcze niż gęstą wyższą trawę :)
Wspomniałem , że na Y powinno być lżej - ale to już tylko moje przypuszczenie bo nie używam Y.
Z doświadczenia wiem też , że lepiej zrobić 1-2 przejazdy więcej niż przeholować i dobrać za dużą maszynę.
Mam nadzieję , że taka właśnie konkretna wymiana doświadczeń pomoże podjąć koledze właściwą decyzję .
Swoją drogą mój Iseki gościł kilka razy w Radomsku nawet mam tam swoją kwaterę :)
Pozdrawiam

Bradomsko

Re: Kosiarka pielęgnacyjna

Post autor: Bradomsko » 10 lut 2021, 07:10

RobsonWawa też pozdrawiam i jestem podobnego zdania , że konkretna dyskusja na tym forum to podstawa. Jeszcze dodam na koniec mój patent na wyższą trawę, włączam prędkość pto 760 a jadę tak żeby obroty były lekko ponad 600-620 i kosi się lepiej niż 540

ODPOWIEDZ