Zagospodarowanie ugoru, jak?

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
scss_mt8
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2020, 08:01
Lokalizacja: Pomorskie

Zagospodarowanie ugoru, jak?

Post autor: scss_mt8 » 02 lis 2020, 13:57

Witam!

Z tego co czytam na forum macie ogrom wiedzy tym temacie. Mam na swojej działce sporo nieużytków/ugoru, z których chciałbym zrobić warzywniak (ogórki, pomidory, marchew, itp).
Teren już oczyściłem z samosiejek i niedawno wykosiłem. Wygląda to tak :
DSC_19911.jpg
DSC_19911.jpg (98.49 KiB) Przejrzano 5253 razy
I teraz pytanie co dalej. Wiem, że już trochę późno na sadzenie poplonu, a chciałbym użyźnić glebę przed wiosennym zasiewem. Na dziś rośnie głównie trawa :-).
Jak radzicie, czy jak teraz na trawę rozrzucę obornik i głęboko przeoram (15-20cm) przed zimą, tak aby na wiosnę przeorać tylko płytko i sadzić, to zda egzamin? Boję się, że trawa możne zacząć gnić w ziemi i tylko pogorszę sprawę. Nie mam czasu na zdejmowanie trawy, a nie chcę robić chemicznej orki :D.
Pozdrawiam. Grzesiek.

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Zagospodarowanie ugoru, jak?

Post autor: lewan24pl » 02 lis 2020, 18:44

Jak dasz obornik,pług to na wiosnę możesz śmiało kultywator czy jakiś agregat ładnie uprawić i siać warzywa bez problemu nie musisz orać drugi raz
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Awatar użytkownika
geofan
Posty: 154
Rejestracja: 19 lip 2015, 13:54
Lokalizacja: Tarnów

Re: Zagospodarowanie ugoru, jak?

Post autor: geofan » 02 lis 2020, 19:28

Zgadza się pod warunkiem iż nie masz za dużych korzeni po samosiejkach i pług sobie nie poradzi. Tak miałem u siebie.
Yanmar FX24D + Rębak + Pług 2 Skiby + Kosiarka Pielęgnacyjna + Skrzynia + Przyczepka od tz4k14 + Brony 1,5 pola + Niwelator/Pług + Frezarka Do Pni FP3H410 + Aerator + Wyczesywarka + Układarka kabli/rur

jfry
Posty: 137
Rejestracja: 04 paź 2014, 21:20

Re: Zagospodarowanie ugoru, jak?

Post autor: jfry » 02 lis 2020, 21:06

Jeżeli chcesz , żeby jak piszesz, urosły tam pomidory , ogórki przede wszystkim daj ziemię do analizy ,żeby stwierdzić co w tej ziemi jest. Następnie przez jakiś czas doprowadzaj ją do kultury ,żeby wreszcie ...........To nie jest takie proste jak kupno traktorka. I wymaga o wiele więcej wysiłku .

Awatar użytkownika
scss_mt8
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2020, 08:01
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zagospodarowanie ugoru, jak?

Post autor: scss_mt8 » 03 lis 2020, 07:40

Witam!

Dzięki wszystkim za rady. Zdaję sobie sprawę, że doprowadzenie gleby do dobrej kultury to jest zadanie na dobre lata. Myślałem raczej o tym, aby jeszcze w tym roku jakoś spróbować ruszyć glebę, szkoda aby kolejny rok leżała odłogiem i się marnowała. Od przyszłego roku chcę już obrabiać w zgodzie z naturą :-).
PS. Kupno traktorka także nie jest zadaniem na 5 minut. Ja szukałem swojego dobre kilka tygodni, nie mówiąc już o doprowadzaniu go do stanu używalności i sprawności, a i to ciągle coś tam usprawniam i dokupuję nowe narzędzia.
Pozdrawiam. Grzesiek.

Gelo
Posty: 417
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:05
Lokalizacja: Kock

Re: Zagospodarowanie ugoru, jak?

Post autor: Gelo » 03 lis 2020, 10:49

Jak radzicie, czy jak teraz na trawę rozrzucę obornik i głęboko przeoram (15-20cm) przed zimą, tak aby na wiosnę przeorać tylko płytko i sadzić, to zda egzamin? Boję się, że trawa możne zacząć gnić w ziemi i tylko pogorszę sprawę. Nie mam czasu na zdejmowanie trawy, a nie chcę robić chemicznej orki
Wg. mnie to na jesień tylko orka. Na wiosnę orka i sianie gryki. Ponowna orka i ponowne sianie gryki. 3 poplon już może byc azotowy np łubin, facelia. Trawa przed orką nie przeszkadza ona zgnije. Nie nastawiałbym się na przyszły rok na sianie warzyw bo nie na dążysz pielić. Chyba że bardzo się upierasz to możesz dać obornik, ale tu dodatkowo spryskałbym humusem, będzie szybciej się rozkładać i głęboka orka.
Branson 4020

Zbyszek T
Posty: 20
Rejestracja: 14 paź 2020, 11:40

Re: Zagospodarowanie ugoru, jak?

Post autor: Zbyszek T » 03 lis 2020, 15:30

jfry pisze: 02 lis 2020, 21:06 Jeżeli chcesz , żeby jak piszesz, urosły tam pomidory , ogórki przede wszystkim daj ziemię do analizy ,żeby stwierdzić co w tej ziemi jest. Następnie przez jakiś czas doprowadzaj ją do kultury ,żeby wreszcie ...........To nie jest takie proste jak kupno traktorka. I wymaga o wiele więcej wysiłku .

Dokładnie tak jak pisze kolega.
Weź zdejmij trawę i zbierz 2 próbki ziemi.
Jedną tak z głębokości 5-10 cm (zaraz pod trawę)
Drógą próbkę z głębokości 25-30 cm.

Próbki zawieź do najbliższej "Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej" i zleć badanie. Na początek wystarczy badanie "podstawowe" - pH + makroelementy - za 2 próbki zapłacisz razem około 30 pln.
I z tych wyników będziesz wiedział, czy ta ziemia się nadaje pod warzywa na wiosnę, czy trzeba raczej poczekać z rok i ją użyźnić.


A teraz przed zimną spróbuj załatwić obornik + głęboka orka.

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Zagospodarowanie ugoru, jak?

Post autor: TadeuszB » 03 lis 2020, 18:03

Jak mocno ukorzenione, talerzówkę proponuje.

Awatar użytkownika
ferszta
Posty: 172
Rejestracja: 09 wrz 2018, 20:30

Re: Zagospodarowanie ugoru, jak?

Post autor: ferszta » 03 lis 2020, 19:04

Koledzy mocno przesadzają. Ze zdjęcia można wywnioskować, że gleba jest dość żyzna. Moja propozycja jest następująca: wykonać orkę na głębokość ok 20 - 25 cm (ze wskazaniem na 20), wysiać nawóz wapniowy np PolCalc. Następnie dowieźć i rozrzucić obornik - najlepiej koński (nie powinno być z tym problemu). Całość przemieszać glebogryzarką (po orce wybrać kamienie) - jak potrzeba to nawet trzykrotnie (dwa razy też styknie). Zostawić tak uprawioną ziemie na zimę. Na wiosnę - najlepiej w okolicy początku kwietnia ponownie glebogryzarka, dać ziemi się uleżeć ze dwa trzy tygodnie i ... wyznaczać grządki , siać i sadzić warzywka wg kalendarza! Na wypadek gdyby obornika końskiego nie udało się zdobyć na jesień, to akcję z obornikiem wykonać w końcówce marca. Życzę powodzenia!
Hinomoto

jfry
Posty: 137
Rejestracja: 04 paź 2014, 21:20

Re: Zagospodarowanie ugoru, jak?

Post autor: jfry » 03 lis 2020, 20:59

Nie należy nigdy łączyć wapnowania ze stosowaniem obornika.To nie była dobra rada. https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspert ... esnie.html

ODPOWIEDZ