Traktorek do pomocy na budowie - jaka moc, co wybrać?

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
robert_pl
Posty: 9
Rejestracja: 24 lip 2020, 08:04

Traktorek do pomocy na budowie - jaka moc, co wybrać?

Post autor: robert_pl » 30 sie 2020, 18:17

Dzień dobry,

jako że jest to mój pierwszy post na forum, na początek chciałbym powiedzieć wielkie "dzień dobry i od razu przejść do rzeczy. Zaznaczam że w temacie traktorków jestem zielony i jestem tutaj aby uzupełnić braki i skorzystać z pomocy doświadczonych osób.

A zatem...

Chciałbym rozpocząć przygodę i kupić traktorek, który pomoże mi przy pracach budowlanych, przy stawianiu domków letniskowych.

Chciałbym aby maszyna mogła:

1. Kopać (za pomocą dołączanej koparki), to najważniejsze zadanie. Głównie mam tutaj na myśli kopanie pod instalacje (wodne, kanalizacyjne, elektryczne) oraz pod fundamenty słupowe (podłoga nad gruntem). Kopanie pod ogrodzenia, systemy nawadniające.
2. Równać teren pod budowę i pod zakładanie trawników. Prawdopodobnie za pomocą tura oraz niwelatora lub glebogryzarki. Zainteresował mnie też do tego agregat uprawowy, wydaje się to dosyć kompleksowe i uniwersalne rozwiązanie.
3. Pomoc przy podnoszeniu elementów konstrukcyjnych domków drewnianych szkieletowych. Pewnie z wykorzystaniem tura, ewentualnie wideł. Pomoc przy transporcie materiałów, palet.

Odnośnie powyższych wymagań, zastanawiam się jaka byłaby minimalna moc traktorka, który sobie z tym poradzi. Tutaj właśnie liczę na pomoc osób doświadczonych. Jako że dopiero zaczynam z domkami letniskowymi i fundusze są ograniczone, chciałbym dobrać optymalne cenowo rozwiązanie, które poradzi sobie z podanymi wyżej zadaniami.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i sugestie. Z góry bardzo dziękuję,

Robert

Awatar użytkownika
Dj Snake
Posty: 209
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:08
Lokalizacja: Ruciane-Nida

Re: Traktorek do pomocy na budowie - jaka moc, co wybrać?

Post autor: Dj Snake » 30 sie 2020, 18:42

18-20 koni i ten "większy" gabaryt zrobi robotę. Transport palet, mam nadzieję że pustych ;)
-- KUBOTA L1-205--
- Ładowacz czołowy
- Glebogryzarka Separacyjna
- Koparka BH5R
- Kosiarka bijakowa
- Glebogryzarka
- Równiarka - krata

https://www.youtube.com/channel/UC3y_n9 ... SxxtVaRw5g

robert_pl
Posty: 9
Rejestracja: 24 lip 2020, 08:04

Re: Traktorek do pomocy na budowie - jaka moc, co wybrać?

Post autor: robert_pl » 30 sie 2020, 18:53

Dziękuję za szybką odpowiedź!

Widzę że masz w opisie KUBOTA L1-205 i koparkę BH5R, czy taki zestaw daje radę? Czy byłoby to wystarczające do kopania takiego jak opisałem wcześniej? Pod "większy" gabaryt masz na myśli masę traktora? Jaka byłaby optymalna masa aby poradził sobie ze wspomniamymi zadaniami?

Palety może lekko obciążone, nie będą to palety pełne kostki :)

Robert

Awatar użytkownika
Dj Snake
Posty: 209
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:08
Lokalizacja: Ruciane-Nida

Re: Traktorek do pomocy na budowie - jaka moc, co wybrać?

Post autor: Dj Snake » 30 sie 2020, 19:49

Uwierz mi z dokładnie takim samym zamiarem był kupiony mój traktorek. Oglądałem te malutkie no i przewożenie ziemi turem mogłoby zajmować nieproporcjonalnie dużo czasu. Zwyczajnie mały lekki traktor będzie miał ciężko z koparką, turem a i jeszcze z czasem pewnie separacyjną. L1-205 to taki większy gabaryt, 125 szerokości, z ładowaczem około 1200 kg wagi. Koparka myślę że na Twoje potrzeby da radę, choć zależy to od terenu. Jak masz gliniaste tereny to musisz mieć duuuużo czasu na wykopy. Koparka pracuje głównie w oparciu o swoją (niewielką) masę własną, przez co jej nacisk na grunt jest stosunkowo niewielki. Ale da się uskrobać ;)
-- KUBOTA L1-205--
- Ładowacz czołowy
- Glebogryzarka Separacyjna
- Koparka BH5R
- Kosiarka bijakowa
- Glebogryzarka
- Równiarka - krata

https://www.youtube.com/channel/UC3y_n9 ... SxxtVaRw5g

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Traktorek do pomocy na budowie - jaka moc, co wybrać?

Post autor: maciek8791 » 30 sie 2020, 22:25

Witam napiszę w punktach moje obserwacje, mój traktor był kupowany m.in pod budowy domów (porządkowanie terenu i zakładanie trawników wokół).

1. Jeśli interesują Cię widły - to proponuję sprawdzić dokładnie co będziesz woził. Generalnie na budowach są ciężkie palety. Widły na tura choć wydaja się fajne mają naprawdę małą ładowność. Osobiście doradzałbym jednak te na tylny tuz. Inaczej głupie pół palety kostki albo obrzeży robi od razu problem.

2. Pamiętaj, że chociaż tur jest bardzo funkcjonalny, to przy tych traktorkach ma małą ładowność. Coś jak taczka albo dwie ;) Jak będziesz chciał nawieźć więcej ziemi na jakimś większym terenie, a jest dużo do równania, to rozważ przyczepkę z kiperem. Ja już też o niej myślę.

3. Co do mocy to nie brałbym niczego poniżej 20KM.

pozdrawiam Maciek

robert_pl
Posty: 9
Rejestracja: 24 lip 2020, 08:04

Re: Traktorek do pomocy na budowie - jaka moc, co wybrać?

Post autor: robert_pl » 01 wrz 2020, 11:31

Dziękuję Wam bardzo. Myślę że zakupię maszynę o mocy w okolicy 24-28KM, powinna być optymalna do pracy i do transportu.

ODPOWIEDZ