Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Post autor: maciek8791 » 05 lip 2020, 12:31

Witam, jak wiadomo glebogryzarka separacyjna jest jednym z popularniejszych narzędzi. Ale czytałem na forum, że po separacyjnej jak chcesz wbić szpadel to słabo do darń jest 10 cm niżej. Ja mam taką sytuację, że mam stary trawnik nierówny albo jakieś ugory gdzie są nierówności do zniwelowania. Czy w tej sytuacji można :

a) Jechać separacyjną i następnie równać turem / równiarką (10 cm?)

b) Jechać zwykłą glebogryzarką, wymielić, usunąć resztki darni (np. bronami) , wyrównać idealnie i dopiero siać?

c) Jechać samą separacyjną bo ona juz mi wyrówna ładnie wszystkie nierówności?

Rozmawiamy o małych nierównościach nie ma tam wielkich dziur oczywiście

Mam jeszcze pytanie odnośnie mocy i rodzaju traktora pod separacyjna. Czy HST i 25 KM wystarczy, żeby pracować na małej 105 cm? Bo znalazłem np. ogłoszenia gościa na olx świeże, gdzie sprzedaje on :

Sprzedam Traktorek Kubota BX231
Traktorek zakupiony 3 tygodnie temu w ......

Sprzedaje ponieważ traktorek jest za mały do moich potrzeb



Dzwoniłem z ciekawości i facet mówi, że kupił separacyjna z siewnikiem i ten bx nie daje rady.

pozdrawiam Maciek

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Post autor: TadeuszB » 05 lip 2020, 16:20

Być może miał na myśli małą masę traktorka.

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Post autor: Adam bez ziemi » 05 lip 2020, 18:36

Odpowiem tyle co wiem z doświadczenia;
Po 1. Zanim wejdziesz separacyjną potraktuj chemią, nie będzie problemu z przewruceniem a przy plantowaniu nie będziesz yciągał zielonego filcu.
2. Jak przejdziesz glebką na zielono, nie ważne jaka glebką, bronami nic nie wskurasz przy sprzątaniu resztek zielonych
3. Moja kolejność byłaby taka, oprysk, separacyjna, niwelator I siew i ewentualnie wałowanie.
Ta Kubota którą wspomniałeś ma 23 KM i jest to ta sama moc jak mój poprzedni Iseki txg 23. Skoro moja Iseki dała radę ze 125 separacyjną to tym bardziej da radę ze 105. Człowiek który twierdził źe się nie da to powiem tak, z prędkością talerzówki się nie da a tak na poważnie miał słabe rozeznanie z wykorzystania małego traktorka.
Ostatnie, HST w niczym nie umniejsza pracy z separacyjną

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Post autor: maciek8791 » 06 lip 2020, 22:43

Adam bez ziemi pisze: 05 lip 2020, 18:36 Odpowiem tyle co wiem z doświadczenia;

3. Moja kolejność byłaby taka, oprysk, separacyjna, niwelator I siew i ewentualnie wałowanie.

Ostatnie, HST w niczym nie umniejsza pracy z separacyjną
Dziękuje za odpowiedź.

Ale jak zerwiesz darń na zaledwie 10cm, to czy dasz radę niwelować, bez poderwania tej darni która leży zaledwie 10 cm niżej?

Awatar użytkownika
Dj Snake
Posty: 209
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:08
Lokalizacja: Ruciane-Nida

Re: Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Post autor: Dj Snake » 06 lip 2020, 22:56

Mi się wydaje że separacyjna zbyt płytko pracuje by równiarką coś ugrać, zdaje mi się, że wyciągnie się wszystko spowrotem. Sam noszę się z zamiarem zakupu separacyjnej, a raczej czekam kiedy tylko będą w kraju dostępne. Przy starych trawnikach mam zamiar najpierw robić orkę na około 20 cm żeby kępy odwrócić na druga stronę i wtedy separacyjną te 10 cm podebrać z tych kęp. Myślę żeby tak robić głównie po to, by nie męczyć tego chińskiego sprzętu za nadto :D
-- KUBOTA L1-205--
- Ładowacz czołowy
- Glebogryzarka Separacyjna
- Koparka BH5R
- Kosiarka bijakowa
- Glebogryzarka
- Równiarka - krata

https://www.youtube.com/channel/UC3y_n9 ... SxxtVaRw5g

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Post autor: TooSlow » 07 lip 2020, 00:08

Jakiej szerokości potrzebujesz separacyjną Mandrol?

Może się dogadamy, bo moja stoi i rdzewieje.

Bradomsko

Re: Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Post autor: Bradomsko » 07 lip 2020, 20:14

W Radomsku w japan trak pełno na placu separacyjnych, tylko u nich ciut drogo

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Post autor: Adam bez ziemi » 07 lip 2020, 23:49

maciek8791 pisze: 06 lip 2020, 22:43
Adam bez ziemi pisze: 05 lip 2020, 18:36 Odpowiem tyle co wiem z doświadczenia;

3. Moja kolejność byłaby taka, oprysk, separacyjna, niwelator I siew i ewentualnie wałowanie.

Ostatnie, HST w niczym nie umniejsza pracy z separacyjną
Dziękuje za odpowiedź.

Ale jak zerwiesz darń na zaledwie 10cm, to czy dasz radę niwelować, bez poderwania tej darni która leży zaledwie 10 cm niżej?
Maciek napiszę duźymi literami, OPRYSK dopiero gdy to niechciane dziadostwo wyschnie moźna zabierać się za dalsze pracy. Jeśli będziesz miał obawy źe mimo to jest tego za duźo rozdrobnić kosiarką i glebogryzarka pójdzie. Przy rownaniu jeśli wyskoczy filc będzie łatwo go usunąć. Przez lata nauczyłem się jednego przy trawnikach, po pierwsze cierpliwość.
Jeszcze słowo do DJ Snake; wydaje się a wiem to dwie róźne rzeczy. Jak kupisz separacyjną, załoźysz kilka hetarów trawników czy chociażby przygotujesz pod nie to podziel się spostrzeżeniami .

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Post autor: RobFra » 08 lip 2020, 21:14

maciek8791 pisze: 05 lip 2020, 12:31 Ja mam taką sytuację, że mam stary trawnik nierówny albo jakieś ugory gdzie są nierówności do zniwelowania. ....
......Rozmawiamy o małych nierównościach nie ma tam wielkich dziur oczywiście
Separacyjna jest dobra na równe podłoże. np. Kupiłeś zaniedbane przez 10 lat boisko i chcesz "szybko" założyć nowy trawnik. Czyli ...
Jestem przeciwny chemii więc....

Kosisz stary trawnik i separacyjna i siejesz i sypiesz nasiona i przykrywasz. Potem podlewasz i kosisz.

W Twoim przypadku proponuję (od 3 lat walczę z zaniedbaną działką):
1 - kosisz na krótko najlepiej z mulczowaniem / rozdrobnieniem tego co jest na powierzchni
2 - płytka orka lub kultywator co wyciągnie niespodzianki pod darnią
3 - jedziesz "normalną" glebogryzarką (lepsza o zębach prostych te polskie niż tych łukowatych te japońskie glebogryzarki)
a gdyby jeszcze obroty przeciwbieżne :-)
czasami warto brać nie na 100% szerokości glebogryzarki bo ma ciężko
4 - czekasz, aż to co zmieliłeś wyschnie lub zgnije tak z 3-4 tygodnie
5 - powtarzasz pkt 4 (u mnie było biało jak sechł perz w kawałkach na powierzchni...)
6 - możesz powtórzyć 4-5
7 - jak już nic nie odbija to równasz. Równiarka niestety ubija ziemię. Robi się bardzo twardo.
8 - jak masz to brony lub kultywator i brony i powtórka pkt 7
9 - jak już masz gładko jak stół to siejesz trawę i ... albo delikatnie ugniatasz, albo brony, albo zasypujesz ziemią na 1-2 cm
10- podlewasz i kosisz zbierając pokos, podlewasz i kosisz ....
11 - gonisz krety :-)
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Sepracyjna czy zwykła (równanie ziemi)

Post autor: maciek8791 » 08 lip 2020, 22:45

RobFra pisze: 08 lip 2020, 21:14

W Twoim przypadku proponuję (od 3 lat walczę z zaniedbaną działką):
1 - kosisz na krótko najlepiej z mulczowaniem / rozdrobnieniem tego co jest na powierzchni
2 - płytka orka lub kultywator co wyciągnie niespodzianki pod darnią
3 - jedziesz "normalną" glebogryzarką (lepsza o zębach prostych te polskie niż tych łukowatych te japońskie glebogryzarki)
a gdyby jeszcze obroty przeciwbieżne :-)
czasami warto brać nie na 100% szerokości glebogryzarki bo ma ciężko
4 - czekasz, aż to co zmieliłeś wyschnie lub zgnije tak z 3-4 tygodnie
5 - powtarzasz pkt 4 (u mnie było biało jak sechł perz w kawałkach na powierzchni...)
6 - możesz powtórzyć 4-5
7 - jak już nic nie odbija to równasz. Równiarka niestety ubija ziemię. Robi się bardzo twardo.
8 - jak masz to brony lub kultywator i brony i powtórka pkt 7
9 - jak już masz gładko jak stół to siejesz trawę i ... albo delikatnie ugniatasz, albo brony, albo zasypujesz ziemią na 1-2 cm
10- podlewasz i kosisz zbierając pokos, podlewasz i kosisz ....
11 - gonisz krety :-)
Posłuchaj a nie lepiej postawić na chemie, w sensie takim że :

1. Mulczujemy bijakową wszystko co zielone, robimy żeby nie było darni
2. Orka żeby wydobyć kamory
3. Równamy teren i siejemy trawę
3. Wychodzi rózne dziadostwo - lecimy z opryskiem na dwulistne aż do skutku

Dlaczego tak to widze. Mam bardzo duży trawnik przy domu. Obok są moje dzikie pola (które będę chciał ogarniać traktorkiem) I raz w roku robi się dziadostwo - koniczyny, chwasty itd. Przyjeżdza ktoś na oprysk i wszystko znika zostaje piękna trawka.

Po co bić się z gow.. tyle miesięcy? Poza tym i tak oprysk będzie musiał być robiony bo i tak się będzie chwaściło?

pozdrawiam Maciek

ODPOWIEDZ