Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: TooSlow » 30 paź 2016, 00:38

Cześć,

Nie znalazłem jednego tematu, gdzie omówiono całościowo to zagadnienie.

Czy możecie odpowiedzieć mi na kilka pytań?

1. Jak mierzyć długość wałka napędzającego?
Czy robić to z osprzętem (glebogryzarka, kosiarka, etc) znajdującym się w jednej linii z tylnym wałkiem WOM traktora, czy może z osprzętem opuszczonym do pracy?

2. Skąd dokąd mierzyć? Czy robić to od samego początku wałka WOM do samego końca (obudowy przekładni) wałka odbioru na osprzęcie?

3. Czy długości wałków WOM traktora i osprzętu są jakoś standaryzowane? Innymi słowy czy muszę sprawdzać przed zakupem samą długość wałka WOM i wałka na osprzęcie oraz ich średnice, żeby nie okazało się, że John Deere ma WOM 10 cm długości, wałek odbioru na kosiarce będzie miał 14 cm długości, a wejście w wałku napędzającym będzie miało tylko 6 cm głębokości?

4. Ile centymetrów dodaje się do długości w linii prostej (jeśli tak się to mierzy) żeby móc swobodnie opuszczać i podnosić osprzęt?

5. Jak skraca się wałki napędzające?

6. Czy kupować wałek napędzający ze sprzęgłem, czy może jest to zbyteczny wydatek? Czy nagłe zatrzymanie glebogryzarki może uszkodzić WOM traktora czy raczej to się nie zdarza, bo puszcza przekładnia osprzętu?

Ja po przemyśleniach widzę dwie teorie (moje, więc z przymrużeniem oka).

Mianowicie albo mierzyć na linii prostej osprzętu i wałka WOM traktora. Wyjdzie dajmy na to 60 cm. Więc dodaję 30 cm (co pozwoli na swobodne wgryzienie się glebogryzarki w ziemię) i kupuję wałek 90 cm, ewentualnie delikatnie go skracam.

Druga opcja to osprzęt opuszczony na glebę, mierzę wtedy długość, ale i tak muszę kupić dłuższy o jakieś 10 cm, bo glebogryzarka jak się wgryzie, to będzie właśnie około 10 cm niżej. Tylko wtedy jak się okaże, że odległość wałków WOM i odbioru mocy wynosi 90 cm, to jak dodam te 10 cm zapasu robi się metr. I teraz pytanie, czy przy takim pomiarze nie okaże się, że nie umiem podnieść osprzętu, bo go wałek napędzający blokuje.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: marekspectra » 30 paź 2016, 08:23

Może ja zacznę, mamy "3 rodzaje" wałków
1. Standardowy czyli rura z krzyżakami na końcu
2 Ze sprzęgłem jedno kierunkowym - czyli wałek ciągnie w jedna stronę maszynie ale maszyna nie napędzi walka np rozpędzoną rotacyjna kiedy operator ujmie gazu.
3.Z sprzęgłem przeciążeniowym czyli kiedy opór maszyny będzie większy niz dopuszczane obciążenia dla traktorka. Np wiertnica zblokowała sie w kamieniu, i albo sie cor urwie albo zadławi sie silnik.

Istnieją tez wersje będące wypadkowymi tych rozwiązań czyli wałki z obiema sprzęgłami czy sprzegła samodzielne bez wałków.


Temat doboru długości wałka jest bardzo ważny - zbyt długi wałek to jego zniszczenie lub poważne uszkodzenie maszyny/traktorka. Zbyt krótki wałek ryzyko poważnego wypadku.

W praktyce mam rózne maszyny i adaptowane z c330 i oryginalne japońskie - musze miec wałko inne dla tyc i dla tych. Jak je dobrać? Zapinam maszynę podjeżdżam na skraj kostki brukowej, za nia mam obniżony trawnik o 25cm. Opuszczam maszynę markując jej ustawienie podczas pracy. Zapinam wałek - jesli nie jest za krótki powoli skokami podnoszę maszynę do góry kontrolując czy wchodzący w siebie wałek nie skrócił sie maksymalnie. Jesli nie, robię jeszcze jedna próbę z regulacja głębokości prze zmianę długości rzymki.

Skracając wałek obudowę obcinam na równo z rura. Obserwując ustawienie obudowy - widzie ile mi zostało miejsca przy podnoszeniu maszyny.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: RobsonWawa » 30 paź 2016, 09:10

Witam.

Jeśli chodzi o sposób doboru długości wałka to zawsze robię to w ten sam sposób.
Kupuję wałek który złożony ma długość równą lub większą od odległości między końcami
wałków w pozycji maszyny opuszczonej i cięgna górnego ściągniętego do max pozycji pracy maszyny.
1- Wałek powinien dać się założyć w tej pozycji.
2- Zdejmuję wałek i podnoszę sprzęt na maxa, w tej pozycji najczęściej wałek jest najkrótszy!
3- Mierzę długość od krawędzi wałka traktorka do wałka maszyny. Z reguły jest to przedział 0- 10 cm mniej
jak w pozycji opuszczonej.
4- Jeżeli mam wałek dłuższy jak 60 cm to wtedy odcinam tyle wałka aby miał on długość w złożeniu taką jak pomiar
przy podniesionym sprzęcie lub 1-2 cm mniej. Rurę wałka należy obcinać z obu stron wałka ,
to samo robię z osłonami . (odcinamy przy zdemontowanych osłonach, a punkt cięcia najprościej wyznaczyć kładąc rury obok siebie
na zakładkę tak aby wałek miał pożądaną długość i tniemy na wysokości oporu na krzyżaku wałka leżącego obok)
5- W ten sposób mój wałek ma długość mniejszą od wartości krytycznej dla wyważenia między zapięciami o ok 10 cm.
(suma rozsunięcia wałka na 2 zapięciach)
6- Przy wałkach dłuższych jak 60-70 cm wysuw wałka w pozycji roboczej nie powinien stanowić zagrożenia rozdzieleniem.
Ale dzisiejsze maszyny mają tak różnorodne parametry standardu zapięć kat I , że zawsze dobrze jest to sprawdzić metodą
sugerowaną przez Marka.

Mam nadzieję , że pomogłem .
Pozdrawiam

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: TooSlow » 08 mar 2017, 19:21

Panowie, konkretne pytanie.

Długość wałka z traktora 9 cm

Długość wałka w maszynie 8 cm

Odległość między krańcami wałków - 71 cm

Jakiej długości wałek mam wybrać i czy ze sprzęgłem jednokierunkowym czy przeciążeniowym (glebogryzarka).


Moja propozycja: http://allegro.pl/walek-wom-610-880mm-6 ... 75930.html

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: piotrbpm » 08 mar 2017, 21:16

Po co taki drogi wałek ?
Twój traktorek posiada silnik który dysponuję mocą 36KM przy 2500obr/min ,moment dla tego silnika to 120Nm przy powiedzmy 1800obr/min .
Standardowe obroty wałka to 540 obr/min ,czyli 1800/540 x120 w przybliżeniu daję max moment na wałku 400Nm przy czym są to moje obliczenia w przybliżeniu .
Wałka dobrze szukasz ,najrozsądniej jest szukać wałka o budowie trójkątnej wtedy można bez karnie korygować jego długość (skracanie jest bardzo proste)
Szukaj coś ponad 400Nm ,zakres długości w podanym przez Ciebie przykładzie się sprawdzą .
Jeśli chodzi o sprzęgło to daruj sobie do glebogryzarki ,wiem z doświadczenia że w awaryjnych sytuacjach glebogryzarka popcha ciągnik do przodu lub po prostu podskoczy na jakiejś przeszkodzie.
Oczywiście jest to tylko moja opinia .
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

winnica
Posty: 94
Rejestracja: 04 gru 2015, 18:12

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: winnica » 08 mar 2017, 21:27

Poczytaj kolegów wypociny!!!!!!!!!!!!!!
Tak łopatolgicznie:
zmierz odległość między nacięciem prostopadłym na frezie traktora i maszyny w najdłuższej pozycji i w najkrótszej.
długość wałków na maszynie i ciągniku nie ma żadnego znaczenia
Oblicz ile się zmienia w cm. i szukaj takiego wałka.
Mierz wałek od jednego bolca zabezpieczającego do drugiego w pozycji min, roziągnij do wymiaru max i zobacz czy zostało chociaż z 10 cm .
Jak będzie za krótki w poz. max to źle
Jak będzie za długi w poz. min. to obetniesz
wałek musi kosztować (do glebogryzarki) nie więcej niż 300 zł (najlepszy rurowy)
Do glebogryzarki nie potrzeba sprzęgła ani jednokierunkowego, ani przeciążeniowego. a tym bardziej ciernego!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie doktoryzuj się !!!!!!!!!

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: TooSlow » 08 mar 2017, 22:24

No i widzicie.. Jedni mówią, że mierzyć trzeba między krańcami wałków, inni piszą, że do nacięcia prostopadłego..

kubi
Posty: 84
Rejestracja: 05 wrz 2016, 20:00
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: kubi » 08 mar 2017, 22:29

Że tak się podepnę, do łuparki świdrowej zakładać sprzęgło przeciążeniowe czy nie? Wydaje mi się, że nie ma szans na zablokowanie wałka, ale może się mylę?
Kubota B1820 DST

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: piotrbpm » 09 mar 2017, 08:16

Nie ma sensu do świdra .
Co do pomiarów to mierzy się chyba od zamków .
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: jarekstryszawa » 09 mar 2017, 10:42

kubi pisze:Że tak się podepnę, do łuparki świdrowej zakładać sprzęgło przeciążeniowe czy nie? Wydaje mi się, że nie ma szans na zablokowanie wałka, ale może się mylę?
Zablokuje, zablokuje. Ja w zetorze 25, z kołem zamachowym o masie ponad 100 kg dawałem radę...
jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

ODPOWIEDZ