Słabe strony naszych traktorków.

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Słabe strony naszych traktorków.

Post autor: toku74 » 18 paź 2015, 18:07

Panowie /nie widzę u nas żadnej Pani/. Nie chcę niczym wybiegać zbytnio w przyszłość, ale bedę chyba pozbywał sie mojego złamasa. Jak już wcześniej pisałem widzi mi się Kubota GL23DT. Ogólnie chodzi o to, że szukam czegoś w przzedziale mocy 20-25KM. Sęk w tym, że podobają mi się też Yanmary i Iseki, JCB, John Deere i cała inna gama. Dobre strony tych traktorków znam-są zajebis... w całości, ale chciałbym poznać /może nie tylko ja/ jakie mają słabe elementy np: ....a w Kubocie ... to skrzynia słaba i wsteczny..... Ja mogę się podzielić swoją wiedzą na temat TZ4, ale chcę wstąpić na wyższy poziom sprzętowy.

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Słabe strony naszych traktorków.

Post autor: emek650 » 18 paź 2015, 18:21

Nie rozpisując się na tematy poruszane wiele razy, powiem tylko że mój iseki jest super :D (oczywiście w swojej kategorii wagowej) , a minus to brak biegu "szosowego" :( .Po asfalcie strasznie się wlecze ;) , Te traktorki są stworzone do pracy na polu ryżowym nie do transportu.

Awatar użytkownika
geofan
Posty: 154
Rejestracja: 19 lip 2015, 13:54
Lokalizacja: Tarnów

Re: Słabe strony naszych traktorków.

Post autor: geofan » 18 paź 2015, 18:35

No to może ja coś powiem. Zrobiłem już swoim traktorkiem 40h, może i nie wiele ale...
1) Przy moich górkach i rosnących wszędzie drzewkach wspomaganie kierownicy byłoby super - niestety nie mam.
2) O ile w gospodarstwie japońskie opony radzą sobie świetnie to jednak jak wjadę na trawnik a nawet na jakąś lepszą drogę (polną) to te opony strasznie wszystko rujnują. Pomijając już komfort jazdy na asfalcie.
3) Brak miejsca na jakieś podręczne narzędzia typu: siekiera, pilarka, sekator, klucze, ... (wersja bez kabiny).
4) Mała prędkość max. Mam około 4 km do działki i chwilę jednak schodzi aby tam dojechać. Przy 2000 obr/min jadę około 12 km/h.
To jednak dotyczy wszystkich japońskich traktorków. Różnice pomiędzy poszczególnymi markami pewnie są minimalne a większe pomiędzy konkretnymi typami danej marki. I to takie które ujawnią się dopiero po dłuższej eksploatacji i to porównując z innymi traktorkami.
Mój Yanmar - wady:
- dość duże spalanie, około 1,5 - 2l/h (o ile dobrze wyliczyłem)
- nie wiem jak w innych ale u mnie zsiadanie/wsiadanie z prawej strony jest dość trudne/ciasne
- dość czuć spaliny, co prawda wylot w dół w kierunku kierowcy ale chyba przekręcenie o 90 st wiele by nie dało

Wybór jednak zawsze będzie trudny ...
Yanmar FX24D + Rębak + Pług 2 Skiby + Kosiarka Pielęgnacyjna + Skrzynia + Przyczepka od tz4k14 + Brony 1,5 pola + Niwelator/Pług + Frezarka Do Pni FP3H410 + Aerator + Wyczesywarka + Układarka kabli/rur

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Słabe strony naszych traktorków.

Post autor: toku74 » 18 paź 2015, 18:47

Super. O takie coś mi chodzi:... źle się wysiada.... brak miejsca na dodatki... , wolny na drodze.... Super. Już Wam bardzo dziękuję. Proszę o kolejne.

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Słabe strony naszych traktorków.

Post autor: RobsonWawa » 18 paź 2015, 20:18

ISEKI TM 3185
Jaden z mniejszych więc nie ma co wymagać miejsca, ale
przy wysiadaniu w lewo trzeba się pilnować aby nie zawadzić dźwigni zmiany biegów, zwłaszcza
gdy masz rozpiętą bluzę ,czy kurtkę. Prawe kolano potrafi wyłączyć stacyjkę. Bardzo trzeba pilnować
siatki przed chłodnicą aby nie była zapchana , bo wentylator wciąga sporo śmieci .

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Słabe strony naszych traktorków.

Post autor: Miecho » 18 paź 2015, 21:36

Najsłabszą stroną, ale często i plusem jest mały rozmiar
Yanmar AF220
Półautomatyczna skrzynia biegów - zschodząc z traktora w krótkich spodenkach łatwo włączyć bieg i trzeba gonić za maszyną zwłaszcza jak jest na drogowych :D
Wysiadając z prawej strony zawsze zawadzam o dźwignie gazu nożnego
Na wybojach przesuwam kolanem dźwignie gazu ręcznego
Nie mam już gałki kierunkowskazów - poległa przy wsiadaniu/wysiadaniu

Jak dla mnie ogromna wadą pośrednia jest zmasakrowanie przez importera wszelkich naklejek, tabliczek i napisów podczas "tuningowania"
niektóre zakleili taśmą, ale większość zamalowana bezpowtornie

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Słabe strony naszych traktorków.

Post autor: piotrbpm » 18 paź 2015, 22:34

Uprzedziłeś mnie z tym tematem od jakiegoś czasu chciałem wam napsioczyć na traktorki japońskie aby sprowadzić co nie których na ziemie .
Wszystko co ktoś stworzył ma wady i zalety ,dlatego powstają to nowe modele udoskonalenia itp .
Miałem sporo modeli i jest kilka rzeczy które mnie denerwują .
Ciebie na pewno interesuję opinia na temat serii GL kuboty ,niestety nie miałem takowego i mogę tylko opowiedzieć o nim na podstawie zdjęć .
Ale do rzeczy wady :
-brak dostępności części od ręki w sklepach rolniczych (mówimy tu o wszystkich częściach od małych do dużych blacharskich mechanicznych elektrycznych pierdółkach )
-brak fachowej literatury do wszystkich modeli ,mówię tu o katalogach części instrukcjach obsługi oraz serwisów-kach (Ci którzy kupują prosto z japonii powinni kupować i sprowadzać katalogi i literaturę do wszystkich modeli (każda marka nadal istnieje i nie powinno być z tym problemu )był by na tym zarobek bo można drukować itp
-prędkość wersja japan 15km na full tzn kiedy silnik już wyje a na spokojnie jedziemy 10km
-mało miejsca dla większego operatora (ja jestem kompaktowym człowiekiem i nie mam z tym problemu )
-nie zsynchronizowana skrzynia biegów oraz reduktory w starszych modelach (trzeba się zatrzymywać i mieć wprawę dla nie wprawionych można coś popsuć i jest kłopot )
-to że do nas trafiają już spracowane egzemplarze (czasem coś się trafi jakaś perełka) umęczone i zaniedbane które czekają w komisach aż ktoś je kupi to smutne ....
-opony ryżowe niby sprawiają wrażenie doskonałych opon ale nie jest to do końca prawdą
-wiele inf na tabliczkach jest zapisane krzakami i nie ma możliwości tego przetłumaczyć a czasem są to ważne inf (próbowałem wprowadzić to tłumacza te mazajki i odszukanie identycznego z pośród wielu to ciężka harówka .
-siedzenia z zerową (no dobra miniminiminimalną amortyzacją )+ opony ryżowe =zwrot obiadu na utwardzonej nawierzchni
-brak możliwości pogadania z fachowcami użytkownikami i serwisantami tych traktorków (japońscy rolnicy ,serwisanci itp )
-mała popularność tych traktorków u nas (wiem wiem to się rozwija ale zanim dojdziemy do wprawy z naprawami ich minie pokolenie ) jak np z c330 gdzie od dziadka po ojca a kończymy na synu wiedzą jak naprawić to i owo .
-brak rejestracji papierów itp (owszem można zarejestrować ale jest z tym dużo roboty i trzeba mieć determinacje swoją i sprzedającego )
-brak światła stopu (nie spotkałem się )
-podnośnik na elektrozaworach jest mało precyzyjny ma stałą prędkość podnoszenia i nie można delikatnie z chirurgiczną precyzją unieść delikatnie tuza .
-nietypowe simeringi i tulejki wymienne z uszczelnieniem (mniejsza o fachową nazwę )
-kat 1 tylnego tuza przy traktorze o mocy pow 30km
-brak oryginalnych obciążników głównie tylnych
-brak możliwości poznania historii egzemplarza ,ewidencji gdzie pracował ile czy miał serwis itp(wspominałem że znalazłem książkę serwisową na wpisy przeglądowe lecz wpisu żadnego nie było

Jak mi się coś przypomni to jeszcze coś dodam:)
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Słabe strony naszych traktorków.

Post autor: toku74 » 19 paź 2015, 00:01

Toś mnie wyprostował :D . Zaczynam dziękować za mojego TZ-a :D
Nie, ale serio to wiem, że nic nie jest doskonałe. Nie koniecznie musi to być Kubota.

borówka
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2014, 21:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Słabe strony naszych traktorków.

Post autor: borówka » 19 paź 2015, 20:05

Panowie mój janek jest moim pierwszym traktorkiem z listy życzeń i braków to brak wspomagania zwłaszcza jak miękko trzeba się nakręcić co do prędkości to mogło by być trochę szybciej ale uwaga kiedyś na luzie się z góry trochę rozpędziłem niż te 15 i zaczęło być nie miło bo strasznie zaczął pływać z racji że krótki wysoki i wąski.Szybciej mogło by być niebezpiecznie.Faktem jest że części eksploatacyjne typu filtry żarówki są stosunkowo drogie.Uważam że jak na około 30 lat jest i tak idealny w porównaniu np z 30 letnią 30 dziestką a zrobi wszystko pewno wolniej ale za to wjedzie wszędzie i nic nie poniszczy.
______________________ Pozdrawiam Andrzej

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Słabe strony naszych traktorków.

Post autor: piotrbpm » 19 paź 2015, 20:36

Skupmy się w tym temacie na samych wadach .
-Skrzynia powershift działa z opóźnieniem tzn na zadanym biegu po puszczeniu sprzęgła jest delikatny poślizg napędu zanim pompa poda olej na tarczę .Przy nie używaniu sprzęgła na wyższym reduktorze ciągnikiem szarpię przy dodawaniu biegów .
-Brak sprzęgła dwustopniowego przy wersjach japońskich oczywiście Ci którzy mają powershift nie odczuwają tego tak bardzo niż Ci ze zwykłą skrzynią manualną .
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

ODPOWIEDZ