Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: RobFra » 29 lis 2014, 22:11

Pojazd wolnobieżny to niekoniecznie traktor czyli wykluczenie pasuje. Co z tego, że wygląda jak traktor, ale jest wolnobieżny czyli do 15km/h. To wygląda tak, że maszyna jednoosiowa na 2 kołach z pługiem jest wolnobieżna, ale wolnobieżny traktorek na 4 kołach to już traktor rolniczy. Prędkości 15km/h nie przekracza więc...

Rzeczoznawcę bierz z PZMotu lub z US (ten drogi jest). Rok produkcji będzie na tabliczce znamionowej i na felgach.

Wszystko zależy od wydziału komunikacji. Mi kiedyś nie chcieli zarejestrować samochodu mimo wszystkich briefów itp bo na tłumaczeniu było, że pojazd został wyrejestrowany. Dla urzędnika nie było info, że był zarejestrowany.... Pomógł inny tłumacz i przetłumaczył, że pojazd "był zarejestrowany i został wyrejestrowany". Poszło....
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
amigorm1976
Posty: 402
Rejestracja: 26 gru 2013, 20:02
Lokalizacja: Mazowszany / pow. Radomski
Kontakt:

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: amigorm1976 » 29 lis 2014, 22:59

Pojazd wolnobieżny to niekoniecznie traktor czyli wykluczenie pasuje. Co z tego, że wygląda jak traktor, ale jest wolnobieżny czyli do 15km/h. To wygląda tak, że maszyna jednoosiowa na 2 kołach z pługiem jest wolnobieżna, ale wolnobieżny traktorek na 4 kołach to już traktor rolniczy. Prędkości 15km/h nie przekracza więc...

Masz rację niekoniecznie traktor.
A co masz na Fakrurze zakupu pojazd wolnobieżny czy mini traktor? U mnie jest mini traktor. Jeżeli masz pojazd wolnobieżny to tylko dopuszczenie do ruchu u diagnosty i możesz śmigać po drogach.

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: RobFra » 30 lis 2014, 12:00

Nie mam ani jednego ani drugiego. Po prostu na fakturze jest napisana marka i model. W karcie gwarancyjnej "traktorka" jest jeszcze numer seryjny.

Czyli wiadomo jak kupić, aby śmigać po drogach.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

WalusPL
Posty: 16
Rejestracja: 07 kwie 2013, 19:49

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: WalusPL » 30 lis 2014, 15:07

RobFra pisze:
WalusPL pisze: bo mam w PZU OC gospodarstwa rol. i tam wszystkie maszyny są z góry ubezpieczone.
A możesz to trochę rozwinąć? Prowadzisz działalność rolniczą z KRUS itp? Jako rolnik? Nie chodzi o dokładne szczegóły finansowe bo to nie gentelmenskie pytanie, ale o naświetlenie z grubsza.
Wiadomo m/w ile zabiera KRUS, ale jakie są zasady ubezpieczenie gospodarstwa i maszyn.
Agent z PZU na infolinii nie był chyba tak przyjazny dla mnie jak dla Ciebie. :D
Ubezpieczenia nie mam bo jeżdżę tylko po swoim czyli teścia. Ale on chciałby, abyśmy się kiedyś wybrali do lasu po drewno (na akcyzę czy deputat?), a to już po drodze gminnej mimo, że szutrówka.

PS czyli aha.
Mam niezarejestrowaną przyczepkę. Jak ją podepnę do pojazdu wolnobieżnego z wykupionym OC na właściciela (na mnie) to czy taki cały zestaw ma ubezpieczenie czy nie?
Wszystko zależy, wydziału komunikacji w Urzędzie na terenie którego mieszkasz. U mnie historia wyglądała tak: ciągle taki problem czy my jeździmy zgodnie z prawem, więc zadzwoniłem do wydziału komunikacji naszego urzędu. powiedziałem Panu że mam ciągnik. On się spytał jaki, ja na to że tz4k14. Na to on bez wahania, że nie trzeba ich rejestrować, gdyż fabrycznie nie przekraczają prędkości 20km/h. Jak go ubezpieczyć, na to pan mi powiedział, że jest to maszyna wolnobieżna. I obowiązuje ubezpieczanie jak na taką maszynę. Resztę mam się dopytać agenta. Dzwonie do agenta, i przedstawiam to samo co powyżej. Na to agent, ma pan do wyboru 2 drogi, pierwsza kupuje pan oc na maszynę wolnobieżna. Druga jeździ pan na oc od gospodarstwa rolnego (wcześniej się spytała jaki ubezpieczyciel- nie każdy ma takie zapisy w OWU). I co najważniejsze w wydziale komunikacji wam powiedzą jaki traktorki i ine cuda podlegają rejestracji a jakie nie - tak przynajmniej u mnie było. A że Polska to wyjątkowy kraj, i punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, więc reszta pozostaje w waszej gestii. A o przyczepę się nie pytałem. Mam ją jako samoróbkę i nie pytałem się czy oc obejmuje i co z tym faktem zrobić.

borówka
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2014, 21:05
Lokalizacja: Małopolska

Pojazd wolnobieżny definicja.

Post autor: borówka » 01 gru 2014, 16:39

Pojazd wolnobieżny to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągników rolniczych, które mogą osiągać prędkość jazdy nawet do 60 km/h

Najczęściej spotykanimi typami pojazdów wolnobieżnych są:

maszyny rolnicze (kombajny, kosiarki, sadzarki i inne)
maszyny leśne (forwardery i harwardery, skidery, harwestery i inne)
maszyny budowlane (koparki, walce, równiarki, ładowarki i inne)
wózki transportowe i widłowe (transportowe, podnośnikowe, teleskopowe i inne)

Podstawa prawna:
Art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym A więc pojazd który ze swojej konstrukcji nie przekracza 25km/h jest pojazdem wolnobieżnym i nie podlega rejestracji badaniom technicznym itp.jedynie żeby się poruszać po drogach publicznych ma mieć OC i spełniać wymagania techniczne pojazdów silnikowych poruszających się po drogach publicznych zawartych w prawie o ruchu drogowym amen kropka.
______________________ Pozdrawiam Andrzej

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: k_sit » 01 gru 2014, 17:06

To konkretnie wypowiedź. Przystosowanie to oświetlenie i sprawny jeden hamulec.

borówka
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2014, 21:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: borówka » 01 gru 2014, 17:11

Trójkąt ostrzegawczy typowy dla wolnobieżnych i tabliczka 25x15 cm z danymi właściciela zamontowana po prawej stronie z tyłu pojazdu.Oczywiście oświetlenie hamulce i ogólnie dobry stan techniczny.
______________________ Pozdrawiam Andrzej

Endriu B
Posty: 85
Rejestracja: 23 lis 2014, 15:47

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: Endriu B » 01 gru 2014, 18:40

Tak zgadza się światła i sprawne hamulce to Musi być (u nas trzeba było dołożyć z przodu ledy bo w lampach przednich brak św.postojowych,czujnik stopu i tylne lampy) 3 rok lata po drogach,chodnikach(85%) w mieście i tylko 2 kontrole cyt.( oc poproszę,światła i stan trzeźwości spr.Ok) odpowiadam że nie ma problemu :)
I faktycznie nie było żadnego problemu a nawet luźna rozmowa na temat małego japońca.
Do ubezpieczenia potrzeba było tylko model,nr.ramy :) i rok prod.
Tak u nas jeżdżą 2 małe japońce.
Pozdr.
Mitsubishi Mte1800-kabina, Yanmar F155, 2x pług hydr.do śniegu, kosiarka GEO120, glebka100, RNZ i Kos do piasku, 2x przyczepka mała, 2x Stiga Park

Awatar użytkownika
JARO
Posty: 121
Rejestracja: 02 lut 2014, 19:40
Lokalizacja: lisów 15b jedlińsk mazowieckie

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: JARO » 12 gru 2014, 19:26

witam Wszystkich zainteresowanych tym problemem, ja na swojego yanmara fx28D wykupiłem ubezbieczenie idywidualne choć mogłem mieć jako rolnicze ogółńe ale nie chciałem mieć poblemu z naszą POLICJIĄ że nie ma OC bo jest rolnicze ,koszt idywidualnego 100zł lecz papier masz w ręku w razie kontroli pojazd ubezbieczony polisa wykupiona a Policja nic do tego prawnie oki,jak wykupowałe ubezpieczenie podstawa jaki pojazd czyli :(wolno bieżny)rodzaj ciągnik sadowniczy nie przekraczający 25km/h nazwa pojazdu + nr ewidycyjny nr podwozia +faktura zakupu i tyle pani w kompie wypełniła dane i tak mam wykupione ubezpieczenie OC na swego yanmar.BARDZO WAŻNE ciągnik musi mieć podstawowe oświetlenie drogowe (swiatła tylne i hamulcowe widoczne światła kierunkowskazu przednie światła mijania drogowe+trójkont )jak to wszystko jest Policjia może tylko podziwać wasz sprzęt ;)

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: RobFra » 12 gru 2014, 19:50

JARO pisze:koszt idywidualnego 100zł
w którym towarzystwie ubezpieczeniowym? Czy brali pod uwagę zniżki z OC?
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

ODPOWIEDZ