Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: marekspectra » 20 cze 2014, 13:30

Na słovacji mają taki przepis, że dowolną maszynę, traktor, przyczepę, niezależnie czy to jakieś powojenne wraki, czy pospawane koromiesła w domowym garażu - możesz zarejestrować ! Wystarczy udać sie na zwykły przegląd, tam dostaniesz zaświadczenie że swieci, trąbi i hamuje. Z tym kwitkiem i 3 zdjeciami swojego cudu idziesz na Policję, gdzie dostajesz kwity i normalną tablicę rejestracyjną !

Ale uwaga, możesz poruszać sie tym pojazdem po drogach II i III kategorii. Czyli jak mi tłumaczyli np po drogach tzw krajowych już nie.

Słowacy ten przepis uważają za jedyny plus jaki mają po wejsciu do UE . Wszystko inne , całe te zmiany z euro na czele dołuje ich strasznie.

Wiecie że np za niedługo wejdzie kolejny przepis że jak nie masz papiera np na murarza to nie możesz postawić sobie chcćby wychodka! A jak np budując swój własny dom, we własnej łazience położysz sobie płytki to od robocizny musisz zapłacić podatek ! A jak przekroczysz prędkość w terenie zabudowanym o 30km to zabierają prawo jazdy... chory kraj, szkoda gadać.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

denis.pandel
Posty: 77
Rejestracja: 28 maja 2014, 11:03

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: denis.pandel » 20 cze 2014, 13:45

A jak chce postawić mur to tak samo ?

borówka
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2014, 21:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: borówka » 28 lis 2014, 21:51

Witam.Czy ktoś ma wiadomości gdzie można zrobić oc pojazdu wolnobieżnego najtaniej bo przy oc rolniczym też jest pojazd wolnobieżny ubezpieczony ale ubezpieczyciel jak się dowiedziałem w razie zdarzenia może dochodzić przy odszkodowaniu bezpośredniego związku lub jego brak z działalnością rolniczą i nie wypłacić ubezpieczenia np i mogą być schody.Dlatego chciałbym zawrzeć typowe oc dla wolnobieżnych tylko nie wiem gdzie.Oc rolnicze podobno najtaniej w HDI.
______________________ Pozdrawiam Andrzej

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: RobFra » 28 lis 2014, 22:49

marekspectra pisze: Słowacy ten przepis uważają za jedyny plus jaki mają po wejsciu do UE .
Marek, a ja słyszałem coś o Niemcach. W kwestii żeglarstwa. Tam nie ma patentów jak u nas. Tam ważniejsze jest ubezpieczenie. Twoja sprawa jak pływasz. Jak nie masz ubezpieczenia to zaboli...
Czyli na Słowacji w miarę normalnie z SAMami. U nas ukrócili. Możesz zbudować, ale rób homologację ok. 15 tys.

Tydzień temu zrobiłem uprawnienia elektryczne SPE czyli będę mógł wymienić żarówkę w mieszkaniu bez płacenia podatku... Wiem, że brakuj kasy w budżecie, ale ja coś potrafię zrobić w odróżnieniu od urzędnika. Opodatkują moją wiedzę i umiejętności za naukę których płaciłem sam? Też od tego wzięli podatek.... Ale chu****.

@borówka
W Proama ok 5 tys. :o bo to nie ich działka.
Chyba najtaniej w PZU, ale nie skorzystałem i już nie pamiętam, ale coś ok. 180zł za pojazd niezarejstrowany. Samo OC na właściciela. Może gdzieś indziej będzie taniej.

PS
A w Angli mają OC tylko na samochód. Przyczepa kempingowa jeździ na tym samym OC i chyba nawet tablice te same.
Paliwo dla rolników mają dużo tańsze. A u nas.... Dzięki urzędnikom, u teścia na wsi 3/4 ziemi odłogiem leży... UE, dopłaty, renty rolne, nieopłacalność. Zakaz uboju gospodarskiego...
Nie można zrobić jednego OC na właściciela? Mam 2 samochody i traktor. Nie pojadę jednocześnie trzema...

Trochę OT, ale o przepisach jest.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: k_sit » 29 lis 2014, 02:12

Zobacz w
Interisku na wolnobieżne oc wychodzi coś 110 zł na rok.

WalusPL
Posty: 16
Rejestracja: 07 kwie 2013, 19:49

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: WalusPL » 29 lis 2014, 16:31

marekspectra pisze:Na słovacji mają taki przepis, że dowolną maszynę, traktor, przyczepę, niezależnie czy to jakieś powojenne wraki, czy pospawane koromiesła w domowym garażu - możesz zarejestrować ! Wystarczy udać sie na zwykły przegląd, tam dostaniesz zaświadczenie że swieci, trąbi i hamuje. Z tym kwitkiem i 3 zdjeciami swojego cudu idziesz na Policję, gdzie dostajesz kwity i normalną tablicę rejestracyjną !

Ale uwaga, możesz poruszać sie tym pojazdem po drogach II i III kategorii. Czyli jak mi tłumaczyli np po drogach tzw krajowych już nie.

Słowacy ten przepis uważają za jedyny plus jaki mają po wejsciu do UE . Wszystko inne , całe te zmiany z euro na czele dołuje ich strasznie.

Wiecie że np za niedługo wejdzie kolejny przepis że jak nie masz papiera np na murarza to nie możesz postawić sobie chcćby wychodka! A jak np budując swój własny dom, we własnej łazience położysz sobie płytki to od robocizny musisz zapłacić podatek ! A jak przekroczysz prędkość w terenie zabudowanym o 30km to zabierają prawo jazdy... chory kraj, szkoda gadać.
Masz może jakiegoś linka gdzie o takich cudach piszą? :D z chęcią poczytam ;)
A ja przytoczę moje życiowe motto, które jest jak najbardziej aktualne do otaczającej nas rzeczywistości: "żyjemy w wspaniałym kraj, z bardzo dobrym jedzeniem, pięknymi kobietami i popie....ym prawem".
A co do OC to w PZU z tego co wiem to najtaniej, jak chciałem ubezpieczyć TZkę to mi pani powiedziała 130zł, to wszystko zależy od wieku, i tam różnych czynników, no i chyba agenta lub agentki ;). Ale nie zrobiłem tego bo mam w PZU OC gospodarstwa rol. i tam wszystkie maszyny są z góry ubezpieczone.
Powiem tyle, szkoda że został zlikwidowany ten przepis z samoróbkami, ale cóż w końcu to my wybieramy tych co myślą i decydują czy dane rzeczy dla nas są dobre, czy złe.

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: RobFra » 29 lis 2014, 20:16

WalusPL pisze: bo mam w PZU OC gospodarstwa rol. i tam wszystkie maszyny są z góry ubezpieczone.
A możesz to trochę rozwinąć? Prowadzisz działalność rolniczą z KRUS itp? Jako rolnik? Nie chodzi o dokładne szczegóły finansowe bo to nie gentelmenskie pytanie, ale o naświetlenie z grubsza.
Wiadomo m/w ile zabiera KRUS, ale jakie są zasady ubezpieczenie gospodarstwa i maszyn.
Agent z PZU na infolinii nie był chyba tak przyjazny dla mnie jak dla Ciebie. :D
Ubezpieczenia nie mam bo jeżdżę tylko po swoim czyli teścia. Ale on chciałby, abyśmy się kiedyś wybrali do lasu po drewno (na akcyzę czy deputat?), a to już po drodze gminnej mimo, że szutrówka.

PS czyli aha.
Mam niezarejestrowaną przyczepkę. Jak ją podepnę do pojazdu wolnobieżnego z wykupionym OC na właściciela (na mnie) to czy taki cały zestaw ma ubezpieczenie czy nie?
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
amigorm1976
Posty: 402
Rejestracja: 26 gru 2013, 20:02
Lokalizacja: Mazowszany / pow. Radomski
Kontakt:

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: amigorm1976 » 29 lis 2014, 20:54

Jak podepniesz przyczepę do pojazdu wolnobieżnego to musisz mieć na nią wykupione OC tylko ciągnik rolniczy może ciągnąć na swoim OC maszyny. A co do poruszania się po drogach publicznych tylko z wykupionym OC to tylko jeśli posiadacie zaświadczenie o dopuszczeniu do ruchu wydane przez diagnoste w przeciwnym razie funkcjonariusz "służbista" wystawi mandat a jak będziesz się z nim kłócić dalszą drogę pokonasz na lawecie.

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: RobFra » 29 lis 2014, 21:13

Ja ugodowy jestem i daleko mi do wykłócania się i lawety...
Rozwiń dopuszczenie do ruchu wydane przez diagnostę. Przyczepka niezarejstrowana to jak zrobić dopuszczenie do ruchu? Umów brak czyli jako SAM.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
amigorm1976
Posty: 402
Rejestracja: 26 gru 2013, 20:02
Lokalizacja: Mazowszany / pow. Radomski
Kontakt:

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: amigorm1976 » 29 lis 2014, 21:37

Naszym traktorki tylko z wykupionym OC nie możemy się poruszać po drogach publicznych, tak kodeks drogowy dopuszcza poruszanie się po drogach publicznych z samym OC pojazdu wolnobieżnego z wyłączeniem ciągnika rolniczego i dlatego poruszając się po drogach publicznych robimy to niezgodnie z prawem. Teoretycznie powinniśmy zarejestrować nasze traktorki i jak mi się wydaje kilka osób na forum ma to zrobione reszta jeździ "a nóż się uda";-).
W moim przypadku do zarejestrowania traktorka brakuje tylko i aż roku produkcji.
Muszę znaleźć jakiegoś rzeczoznawcę który to określi.
Zna ktoś taką osobę?

ODPOWIEDZ