Yanmar FH 16D hydraulika

arcik
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2020, 20:22

Yanmar FH 16D hydraulika

Post autor: arcik » 03 maja 2020, 14:34

Witam ponownie.Zakupiłem Yanmara FH 16D i zamontowałem z pomocą znajomego pług do śniegu na rozdzielaczu 2 sekcyjnym bez opcji pływającej ( taki akurat tylko miał kolega)
.Zemsta była błyskawiczna odśnieżanie po górkach bez pływania to masakra, uratowało mnie tylko to że w tym sezonie nie było zimy.
Rozdzielacz zamontowany został tak jak sugerował jeden z użytkowników tej marki na rozciętej rurce z zasilania.wszystko by mogło zostać myślę po za wymianą rozdzielacza na taki sam tylko z funkcją pływającą ale jest jedno małe ale. Podczas remontu blacharki traktorka znalazłem w rozdzielaczu pod siedzeniem taka małą wajchę ( pojęcia nie mam od czego ,widoczna jest tylko po podniesieniu siedzenia) poruszałem góra dół na zgaszonym silniku i zapomniałem o niej w ferworze innych prac.
Przy próbie uruchomienia traktorka po malowaniu okazało się że wąż zasilający rozdzielacz chce rozerwać i zaczęło wyć.
Wyłączyłem silnik posprawdzałem wszystko (dźwignie położenia tylnego podnośnika ,dźwignie włączenia wałka , siłownik poziomujący tylną belkę wszystko ok.
Uruchomiłem silnik ponownie i znów to samo wycie, natychmiast wyłączyłem.Po dużym stresie i bólu głowy doszliśmy z ojcem że ruszałem właśnie tą małą wajchą w rozdzielaczu pod siedzeniem i przesunąłem ją w położenie przeciwne jak była wcześniej.
Dolegliwość znikła i wszystko powróciło do normy .Pojawiło się mega pytanie do czego jest ta wajcha ???.Podejrzewam że może to być ręczny rozdzielacz np do kipra przyczepki itp ale gdzie się wpiąć do tego rozdzielacza ? to jest pytanie ?.
Może tu własnie pod siedzeniem gdzieś można się wpiąć bezpośrednio do hydrauliki i podpiąć rozdzielacz 2 sekcyjny z funkcją pływająca ( który i tak muszę kupić )
Bardzo proszę o pomoc bo temat hydrauliki w Yanmarku spędza mi sen z powiek.
Może ktoś miał do czynienia z tym modelem ?
Załączniki
rozdzielacz  yanmar.jpg
rozdzielacz yanmar.jpg (36.83 KiB) Przejrzano 6752 razy

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Yanmar FH 16D hydraulika

Post autor: yanmarf17d » 03 maja 2020, 15:56

Nie wymieniasz rozdzielacza. Chyba , że chcesz dodać kolejną sekcję. Wystarczy w istniejącym rozdzielaczu wymienić samą sekcję na pływającą.
Ta dźwigienka to prawdopodobnie zawór przepływu do dodatkowego siłownika.
Ale i tak jest coś sknocone , bo nie powinno się tak dziać bez względu na położenie tej dźwigienki.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Yanmar FH 16D hydraulika

Post autor: k_sit » 03 maja 2020, 21:15

Powodzenia oraz szczęścia że ci nie rozerwało pompy . Jak podłączyłeś rozdzielacz ile jest przewodów ? Niewiedza zaczyna się mścić . Ta dzwignia to zawór do dołączenia dodatkowego rozdzielacza.

arcik
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2020, 20:22

Re: Yanmar FH 16D hydraulika

Post autor: arcik » 04 maja 2020, 20:54

Witam .Bardzo dziękuje za odpowiedz. Rozdzielacz miałem podłączony do rozciętej rurki na zasilaniu. Szła ona do rozdzielacza i wracała takiej samej grubości z powrotem . Z rozdzielacza do pługa góra dół 2 przewody tej samej gr co zasilający i do siłownika prawo lewo tak samo.Reakcja siłowników była bardzo szybka wręcz niebezpieczna ale to można było ogarnąć, gorzej było bez tego pływaka bo podnosiło traktorek albo na pochyłach zostawał śnieg.
Zastanawiam się tylko czy właśnie z tej części pod siedzeniem można by było zasilić rozdzielacz do którego dokopie sekcje pływającą . Połączyć wtedy z powrotem tą rozciętą rurkę zasilania ?
U nas w okolicy nikt się nie zna na traktorkach japońskich i bieda z fachowcami.
Muszę to zrobić sam i będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Naczytałem się o tych wyjściach hydraulicznych które są w różnych modelach ukryte i zaślepione ,ale także było tam o kanałach których nie powinno się dotykać .Po demontażu na lato nieszczęsnego pługa miałem pełne gacie jak jak przewód którym połączyłem z powrotem rozciętą rurkę zasilania zaczął się prostować a pompa zaczęła wyć. Po spuszczeniu tej dźwigienki pod siedzeniem wszystko wróciło do normy. Odsapnąłem chwilę ale wiem że muszę to wszystko podłączyć jak najlepiej się da bo lato zleci przyjdzie zima i problem wróci .
Ten mój traktorek jest podwyższony (nazywają go bocianem )Bardzo mało jest takich modeli i jeszcze trudniej z jakimi kolwiek informacjami w jego wydaniu.
Mi się bardzo podoba właśnie kończę go malować a żona robi się zazdrosna bo poświęcam mu ostatnio więcej czasu niż komu kol wiek.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam Artur

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Yanmar FH 16D hydraulika

Post autor: yanmarf17d » 04 maja 2020, 21:14

Co zrobiłeś ze złączem na rozdzielaczu oznaczonym T?
Czy zastosowałeś tuleję ciśnieniową na wyjściu N?
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

arcik
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2020, 20:22

Re: Yanmar FH 16D hydraulika

Post autor: arcik » 04 maja 2020, 21:43

Kolega to zakładał e wiedzę miał intuicyjną z podłączeń w PGR maszyn. Jutro to sprawdzę i zapiszę wszystko . Tuleja ciśnieniowa to kształtka z mniejszym otworem rozumiem ? ;)

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Yanmar FH 16D hydraulika

Post autor: yanmarf17d » 04 maja 2020, 21:50

To rodzaj nypla wkręcanego bezpośrednio w wyjście N
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Yanmar FH 16D hydraulika

Post autor: yanmarf17d » 04 maja 2020, 21:51

del
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

arcik
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2020, 20:22

Re: Yanmar FH 16D hydraulika

Post autor: arcik » 05 maja 2020, 20:44

Witam ,nie mam żadnego nypla ,na wyjściu jest przykręcony od razu wąż .
Ten Nypel jest tylko z redukcją przepływu (mniejszą średnicą czy to jakiś zawór spesjalny ) ?
a co oznacza del ?

Pozdrawiam i prosze o wyrozumiałość w tych moich pytaniach.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Yanmar FH 16D hydraulika

Post autor: yanmarf17d » 05 maja 2020, 21:30

Przegladnij dokładnie dział o hydraulice. Było to setki razy.
Tu masz film wyjaśniający problem https://www.youtube.com/watch?v=RFjhRoBlBpE

Del to informacja , że post do usunięcia
Przenieś ten temat do tamtego działu
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

ODPOWIEDZ