MT8 i kosiarka listwowa, pytania

Awatar użytkownika
scss_mt8
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2020, 08:01
Lokalizacja: Pomorskie

MT8 i kosiarka listwowa, pytania

Post autor: scss_mt8 » 13 sie 2020, 22:51

Witam!

Jako młody jeszcze użytkownik "czeskiego łamańca", mam parę pytań odnośnie pracy w kosiarką listwową ZT-152 z miniciągnikiem MT8 (brat TZ4K). WOM załączam na zależność od skrzyni (prędkości), to już wiem ;) . Teraz pytania, które mnie nurtują:
1. Na którym biegu najlepiej kosić 1, 2 czy 3?
2. Czy przy zależności WOMa od skrzyni (od prędkości) mogę zapiąć tylni most (tzn. ta przesuwna gałka w tylnym moście wciśnięta), tak aby mieć: napęd na 4 łapy + WOM zależny od prędkości?
Boję się rozwalić skrzynię stąd moje wątpliwości :oops: , a wolę nie testować sprzętu dopóki go dokładnie nie poznam.

Może macie jeszcze jakieś inne rady, za które wielkie dzięki.

Pozdrawiam. Grzesiek.
Pozdrawiam. Grzesiek.

neu_my
Posty: 16
Rejestracja: 03 gru 2013, 12:56
Lokalizacja: Lublin/świętokrzyskie

Re: MT8 i kosiarka listwowa, pytania

Post autor: neu_my » 14 sie 2020, 10:19

Witaj "bracie" ;)

jeśli chodzi o tę kosiarkę to jest fajny sprzęt, koszę nią 3 razy do roku ok 1 ha. Fakt, że czasami trochę wkurza, szczególnie na rozpoczęciu gdzie musisz pilnować, żeby nie wciągnęło na listwę już skoszonej trawy, bo się może zapchać ale to wyćwiczysz w praktyce ;)

jeśli chodzi o Twoje pytania:
ad 1. możesz kosić na każdym biegu z wyłączeniem 4 ponieważ "rozszarpiesz" kosiarkę. ja koszę na 3 i ok 1/2 gazu a tam gdzie trawa jest gęsta i wysoka (a mam taki podmokły kawałek) to zapinam 2 i prawie max gazu ale tylko po to, żeby listwa z nożami miała odpowiednią szybkość. Na 1 biegu kosa rusza się dość wolno i bezwładność noża i naprężenia na elementach jak wejdzie kępka trawy między nóż a bagnet są duże przez co trzęsie całym sprzętem.

ad 2. możesz kosić tylko na przednim napędzie możesz na 4 kółka. Unikaj koszenia na "zależności silnikowej" (wajcha od napędów max do przodu) czyli napędu na wał bezpośrednio z silnika a nie ze skrzyni bo kosiarka przy dodaniu gazu odfrunie;) możesz na podwórku na sucho na minimalnym gazie i na luzie uruchomić tak kosiarkę na momencik, żeby sprawdzić czy wszystko gra. Ja koszę z napędem na 4 bo mam górki i dołki a jak ciągnie na 4 łapy to po pierwsze się nie ślizga a po drugie mam hamulec na 4 koła bo hamując tył przez wał hamuje i przód;) Tutaj masz dowolność i sam sprawdzisz jak Ci będzie wygodniej.


Ważne żeby przed każdym koszeniem oczyścić dobrze kosę, naoliwić/nasmarować ślizgi i naostrzyć noże - traktor Ci podziękuje bo będzie miał lżej a Ty będziesz się cieszył ładnie skoszoną trawą ;)
nie zapomnij też o takiej osłonie przeciwwagi gdzie mocowany jest korbowód do kosy bo jak nie będziesz tego miał zamocowanego to co kilka metrów będzie Ci tam nawijało trawę


pozdrówki

Awatar użytkownika
scss_mt8
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2020, 08:01
Lokalizacja: Pomorskie

Re: MT8 i kosiarka listwowa, pytania

Post autor: scss_mt8 » 15 sie 2020, 08:51

Witam.

Neu_my, nie wiem jak Ci dziękować za szczegółowy, rzetelny i fajny opis. Wczoraj karczowałem swój "trawnik"- trawa i chwasty miały już ponad 2m wysokości ;)nie licząc drobnych drzewk samosiejek. Wcześniej próbowałem na 2 koła z kosą, ale słabo szło, koła traciły przyczepność, zapadały się, nawet z różnicowym. Ale na 4 buty i kosa to zupełnie inna maszyna - pięknie wycięte do ziemi :mrgreen: . Jeszcze raz wielkie dzięki za cenne informacje. A kosę (ciągniczek również :-)) przeczyściłem i przesmarowałem wszystkie kalamitki, łańcuch, itp.
Pozdrawiam. Grzesiek.

neu_my
Posty: 16
Rejestracja: 03 gru 2013, 12:56
Lokalizacja: Lublin/świętokrzyskie

Re: MT8 i kosiarka listwowa, pytania

Post autor: neu_my » 17 sie 2020, 17:44

Spoko majonez:)
służę pomocą w miarę możliwości czasowych...
Z blokadą mostu przedniego (ta Wajcha z prawej strony) uważaj na zakrętach. Używj tylko przy jeździe na wprost, bo ukręcisz ząbki blokady...

Pozdro
Leszysław:)

ODPOWIEDZ