Glebogryzarka

Adamo70
Posty: 21
Rejestracja: 29 wrz 2019, 08:48

Glebogryzarka

Post autor: Adamo70 » 02 paź 2019, 20:38

Witajcie. Jako że jestem nowy na forum, chciałem się przedstawić w powitalni,.jednak nic z tego.Zrobię to więc tutaj. Jestem Adam, mieszkam niedaleko Gdańska.Mój traktorek to T4k14a. Posiadam do niego oryginalną przyczepę z kiprem, kultywatorek oryginał, pług obracalny(niestety brakuje mi w nim tej tarczy z przodu, tej w której blokuje się zatrzask ustalający położenie pługa-jest tylko "goły boleć") Przy okazji może miałby to ktoś na sprzedaż? No i jest też glebogryzarka. Jest sprawna, sprzęt wypróbowany, jednak wydaje mi się, że ma ona za wolne obroty. Teraz pytanie:czy jest jakaś regulacja obrotów wałka WOM? Traktorek posiadam krótko, jeszcze nie wszystko w nim rozgryzłem. Pomożecie?

Awatar użytkownika
hazi_k
Posty: 313
Rejestracja: 21 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: wielkopolska/okolice Piły

Re: Glebogryzarka

Post autor: hazi_k » 04 paź 2019, 08:43

Witaj kolego!
Jest na forum dość spora grupa osób używająca tego traktorka. A dla kolegi życzę zadowolenia z prac traktorkiem i bezawaryjnej pracy.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Yanmar F165 4WD + glebogryzarka Yanmar RSA1305
http://www.malytraktor.pl/forum/viewtop ... f=47&t=921

Adamo70
Posty: 21
Rejestracja: 29 wrz 2019, 08:48

Re: Glebogryzarka

Post autor: Adamo70 » 04 paź 2019, 17:53

Dziękuję hazi, a na pomoc tychże użytkowników właśnie liczę. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Glebogryzarka

Post autor: wojtis1990 » 04 paź 2019, 20:46

Wałek WOM ma około 800 obrotów, w instrukcji obsługi jest to opisane, oczywiście mowa o prędkości z wału, bo ma jeszcze 4 prędkości brane ze skrzyni biegów. Co do pługa to nie pomogę bo nie mam.

Adamo70
Posty: 21
Rejestracja: 29 wrz 2019, 08:48

Re: Glebogryzarka

Post autor: Adamo70 » 04 paź 2019, 21:27

No tak, te prędkości brane że skrzyni biegów? Na chłopski rozum, na czwórce będą największe, ale nikt chyba na tym przełożeniu nie pracuje glebogryzarką? Gdzieś tu na forum, ale w innym temacie, ktoś napisał że obroty zwiększa się tą dźwignią po lewej stronie, z taką "dziwną" zapadką... Tego nie rozumiem. Róźnie kombinowałem, oczywiście wiem że trzeba rozłączyć tylny most itd itd. A może coś u mnie jest nie tak? Czy może mi ktoś napisać, jak używa glebogryzarki u siebie, oczywiście z Tz-tką, tak krok po kroku?

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Glebogryzarka

Post autor: wojtis1990 » 05 paź 2019, 07:26

Nie mam ale kiedyś widziałem, glebogryzarkę używa się z prędkości wału. Tylny napęd wyłączony, wałek WOM załączony w zależności silnikowej. Jako takiej regulacji obrotów WOM w TZ4K14 nie ma ( jest troszeczkę regulowana obrotami silnika w niewielkim zakresie ). Ta dźwignia z zapadką nie służy do regulacji prędkości obrotów wałka WOM tylko załączania zależności i ma 3 pozycje.
1. Zależność wałka WOM od skrzyni biegów ( tylny napęd załączony ).
Na pierwszym biegu wałek kręci się powoli, na drugim szybciej itd. w instrukcji opisane są dokładnie prędkości brane ze skrzyni biegów.
2. Luz - położenie pośrednie, wałek WOM nie pracuje.
3. Zależność wałka WOM od silnika ( obowiązkowo odłączamy tylny napęd bo zerwie klina lub ukręci wałek ).

Adamo70
Posty: 21
Rejestracja: 29 wrz 2019, 08:48

Re: Glebogryzarka

Post autor: Adamo70 » 03 maja 2020, 21:50

Witajcie. W końcu wypróbowałem glebogryzarkę i moje wcześniejsze obawy nt nby zbyt wolnych obrotów noży, okazały się niepotrzebne. W praktyce glebogryzareczka sprawuje się świetnie, robi robotę jak należy.

ODPOWIEDZ