Pług obrotowy

full-light
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2019, 21:46

Pług obrotowy

Post autor: full-light » 16 wrz 2019, 10:18

Witam.
Co możecie powiedzieć o obrotowym pługu jednoskibowym do tz4k14? Jakie są jego wady i zalety. Czy z perspektywy użytkowników warto mieć taki pług? bardzo prosze użytkowników o opinie w tym temacie.
Dziękuję.

full-light
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2019, 21:46

Re: Pług obrotowy

Post autor: full-light » 22 wrz 2019, 09:39

Witam.
A czy mógłby ktoś powiedzieć jak regulować pług obrotowy?
Chodzi mi o to że po opuszczeniu pługa ostrze jest lekko zadarte do góry a płoza z tyłu jest mocno dociśnięta do ziemi.Pług nie bierze gleby. Nie wgłębia sie. W instrukcji jest napisane aby regulowac śrubą dociskową. Tylko która to śruba?
Proszę o pomoc,

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Pług obrotowy

Post autor: TadeuszB » 22 wrz 2019, 10:56

Czub lemiesza w górze a stoi na piętce. Skracać śrubę i opuszczać aż będzie mniej więcej równolegle do ziemi. Tak to się przy normalnym TUZie robi.

full-light
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2019, 21:46

Re: Pług obrotowy

Post autor: full-light » 22 wrz 2019, 11:14

Witaj Tadeusz.
Czy chodzi o śrubę rzymską którą reguluje się podnośnik, czy jakąś inna?
Zaczynam dopiero pracę z tym sprzętem.

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Pług obrotowy

Post autor: TadeuszB » 22 wrz 2019, 11:28

Tak chodzi o śrubę rzymską. Jeżeli dobrze się rozumiemy.

full-light
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2019, 21:46

Re: Pług obrotowy

Post autor: full-light » 29 wrz 2019, 20:44

Mam jeszcze 2 pytania dotyczące pracy pługa pon-25.
1. Jak regulować głębokość orki przy tym pługu? Póki co wchodzi bardzo głęboko w glebe.
2. Co zrobić zeby skiba zostawała odwalona? Czasami długi kawał skiby wraca z powrotem. Ustawia się to jakos?
Dzięki

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Pług obrotowy

Post autor: lewan24pl » 29 wrz 2019, 21:21

Tu może coś podpatrzysz
https://youtu.be/6wqwEoFk3W8
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Gelo
Posty: 417
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:05
Lokalizacja: Kock

Re: Pług obrotowy

Post autor: Gelo » 30 wrz 2019, 11:50

1. Jak regulować głębokość orki przy tym pługu? Póki co wchodzi bardzo głęboko w glebe.
Podnośnikiem. Odwalanie skiby zależne od ustawienia pługa, bądź jego konstrukcji.
Branson 4020

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Pług obrotowy

Post autor: TadeuszB » 30 wrz 2019, 18:16

Głębokość orki regulujemy kółkiem, u mnie kółka nie ma, reguluję dżwignią tuza . Ustawiam blokadę czy regulację powiedzmy 1 cm poniżej głębokości na jaką chcę orać. Dlatego 1 cm poniżej? dlatego że u mnie występują miejsca powiedzmy bardziej żwirowe i w tych miejscach pług wypycha ni w górę, i muszę reagować dzwignią tuza, gdyby kto powiedzieć chciał że marne lemieszę to uprzejmie donoszę że są nowe i gotowe do orki. Są też miejsca na końcach gdzie przednie koła idą w górę a pług mocno dołuje aż traktor piszczy, tez trzeba dzwignią reagować. Jeżeli chodzi o to że położona już skiba się cofa to może masz nie właściwą odkładnię. Może tez być że orzesz łąkę z mocno ukorzenioną trawą, do tego potrzebny jest pług zwany łąkowym a mający długą śrubowa odkładnię mającą długość powiedzmy do metra. Na pewno musisz mieć krój, a jeżeli używasz to może powinieneś opuścić trochę niżej. Myślę że można wydłużyć odkładnie płaskownikiem odpowiednio wyprofilowanym tak by docisnął położoną już skibę. Ament. Lewan, pażdzież technicznie odrestaurowany niebawem próba. A co ma pokazać ten film? Poorane brzydko, wystają wiechcie słomy, gdyby jeszcze odkładnie miały zgarniacze czy ścinacze lub przedpłużek. Jak się ma traktor małej mocy to kombajn powinien mieć sieczkarnię.

Adamo70
Posty: 21
Rejestracja: 29 wrz 2019, 08:48

Re: Pług obrotowy

Post autor: Adamo70 » 02 paź 2019, 20:49

Cześć. Podepnę się do tematu. Mam też taki pług, jednak jeszcze nie miałem okazji go wypróbować z powodu braku zaczepu (całego mechanizmu ustalającego położenie pługa). Czy miałby ktoś na sprzedaż ww. zaczep. Chętnie kupię też jakieś instrukcje do narzędzi do Tz-ki, ew. kserokopie mnie zadowolą. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ