Wałek WOM na przód ?

Małorolny
Posty: 2
Rejestracja: 06 wrz 2019, 17:43

Wałek WOM na przód ?

Post autor: Małorolny » 09 wrz 2019, 17:27

Witam, mam pytanie do użytkowników ciągnika TZ-4k-14 ?
Czy ktoś z was próbował przerobić miejsce w którym można odpalić ciągnik na korbę na wałek napędowy osprzętu ?
Chciałbym zrobić lub przerobić jakąś oryginalną kosiarkę rotacyjną do tego ciągnika. Np. coś takiego -https://www.youtube.com/watch?v=Lf4UN1KAcNc
Czy nie obciąża to za bardzo wału korbowego ?
Niestety wałek WOM który jest z tyłu nie sprawdza się ze względu na odłączony tylny napęd podczas uruchomienia zależności silnikowej. Po prostym jeszcze tak, ale nie podczas jazdy pod górę. Dodatkowo moc ciągnika jest mała. Skrzynia się kleszczy przy zmianie biegów i ciężko jest skręcać podczas włączonej zależności silnikowej.

Czy ktoś z was próbował lub wie czy można włączyć blokadę 4x4 przy odłączonym tylnym napędzie i włączonej zależności silnikowej ? Wtedy teoretycznie powinien ciągnąć na dwa przednie, chyba że się mylę ?

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Wałek WOM na przód ?

Post autor: wojtis1990 » 09 wrz 2019, 20:18

Ojciec zmajstrował taką do łamańca i działa ładnie ale do pewnego momentu. Jeżeli trawa jest bardzo wysoka i bardzo gęsta to się zapycha. Jak trawa jest do kolana to idzie ślicznie. Będzie do sprzedania bo już sobie coś innego majstruje.

Obrazek

Jeżeli włączysz wałek WOM w zależności silnikowej to nie wolno włączać napędu 4x4, bo zmieli tryby, ukręci wałek albo zerwie klina.
Małorolny pisze: 09 wrz 2019, 17:27
Czy ktoś z was próbował lub wie czy można włączyć blokadę 4x4 przy odłączonym tylnym napędzie i włączonej zależności silnikowej ? Wtedy teoretycznie powinien ciągnąć na dwa przednie, chyba że się mylę ?
Chodzi ci o dźwignie pod prawą nogą ? To jest szpera, blokada przedniego mostu, jak ją wdepniesz gdy koła dostaną poślizgu to spina je na stałe i łapie przyczepność. Można ją używać niezależnie od wałka WOM.

Jeżeli chodzi o wyciągniecie WOMu z przodu to chyba można tak zrobić, ja bym dołożył jeszcze tylko dodatkowe podparcie/ułożyskowanie.

Małorolny
Posty: 2
Rejestracja: 06 wrz 2019, 17:43

Re: Wałek WOM na przód ?

Post autor: Małorolny » 09 wrz 2019, 22:14

wojtis1990 pisze: 09 wrz 2019, 20:18
Chodzi ci o dźwignie pod prawą nogą ? To jest szpera, blokada przedniego mostu, jak ją wdepniesz gdy koła dostaną poślizgu to spina je na stałe i łapie przyczepność. Można ją używać niezależnie od wałka WOM.
Tak, właśnie o to mi chodziło. Ciągnik po dziadku i książka do ciągnika gdzieś się zapodziała i nie wiedziałem dokładnie jak to jest z tą dźwignią z prawej strony. Dobrze wiedzieć że jest niezależna od wałka WOM :)

Bo że tył trzeba pierwsze wyłączyć całkowicie tym bolcem z tyłu przy włączaniu zależności silnikowej to wiem, bo zmieli tryby.

Czyli blokadę na tył włącza się dźwignią z lewej strony ? Bo u mnie są tylko dwie pozycje tej dźwigni. Włączenie niezależności silnikowej - całkiem do przodu, a w tył wyłączenie. Czyli chyba w pozycji w tył automatycznie blokuje tylni most? Ja do tej pory myślałem że właśnie ta szpera z prawej strony blokuje na wszystkie 4 koła :shock:

Swoją drogą ciekawy projekt kosiarki. U mnie trawa wysoka i gęsta, więc nie wiem czy dałaby rade. Jakie tam przełożenie jest tak z ciekawości ? W TZ z przodu teoretycznie jeśliby się udało podpiąć jakoś wałek to można zrobić przełożenie 1:1 lub 1:1,5. Wtedy ciągnik może mieć chyba większy moment obrotowy niż na tylni WOM przy zachowaniu tej samej prędkości talerzy. Tylko wtedy potrzebne dodatkowe sprzęgło lub pasek klinowy rozłączany jakimś dodatkowym napinaczem.

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Wałek WOM na przód ?

Post autor: wojtis1990 » 10 wrz 2019, 08:28

Mam na komputerze instrukcję .pdf do TZ4K14, mogę na meila podesłać bo nie mogę tu wstawić.
Nie ma blokady na tył, jest tylko na przód.
Ta wajcha z lewej strony ma trzy pozycje: włączenie WOMu w zależności silnikowej, wyłączenie wałka oraz WOM zależny od skrzyni biegów.
Do wysokiej trawy ta kosiarka się nie nadaje, do ziół, małych łąk tak. Obroty na talerzach mają coś ponad 2tys.

ODPOWIEDZ