Dodatkowy siłownik z przodu

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Dodatkowy siłownik z przodu

Post autor: wojtis1990 » 22 sty 2017, 21:04

Po tym jak udało mi się uruchomić tę maszynę i cokolwiek nauczyć poruszać od razu przychodzi mi do głowy pomysł dołożenia siłownika z przodu. Czy macie wiedze jak sie do tego zabrać, co będzie potrzebne, czy oryginalna pompa da radę ?
O hydraulice w ciągnikach nie mam zielonego pojęcia, hydraulikę znam tylko z Citroenów.
Chodzi o to że do ciągnika mam mały pług do odśnieżania, zgarniania ziemi, da się go założyć z tyłu, no ale ile można tak jeździć z odwróconą głową ? Chwiałbym mieć z przodu siłownik i możliwość podnoszenia i opuszczania pługu. Czy jest to awykonalne ? Czy ktoś jest mnie w stanie jakoś nakierować na taką przeróbkę ?

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Dodatkowy siłownik z przodu

Post autor: emek650 » 22 sty 2017, 21:22

Zależy od wyposażenia garażu i zacięcia wykonawcy, o umiejętnościach nie mówię bo te nabywa się w trakcie prac,inspiracji mnóstwo w sieci i co najmniej dużo na tym forum.Poniżej przykład, na temat rozbudowy hydrauliki znajdziesz wszystko w odp. dziale :) , wątpliwości będziemy wyjaśniać na bieżąco.
viewtopic.php?f=59&t=409

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Dodatkowy siłownik z przodu

Post autor: k_sit » 22 sty 2017, 21:23

Kolego przejrzy forum tuz przedni ,plugi śnieżne . Tam jest sporo sposobów rozwiązania twej kwestii . Kolejnym leksykonem może być dodatkowa hydraulika zewnętrzna. Tam koledzy opisali i udokumentowali swe dokonania w wykonaniu hydrauliki . Jeżeli nie masz zielonego pojęcia to ze zrozumieniem będzie trudno ale nie awykonalne.

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Dodatkowy siłownik z przodu

Post autor: toku74 » 22 sty 2017, 21:36

W TZ nie tyle chodzi o samą hydraulikę co o mocowanie przedniej ramy. Oryginalny silnik wisi nad ziemią, a solidne mocowania to dopiero mocowania zwolnic. Oryginalna rama pod pług do TZ jest właśnie tam zamocowana. Jak to zrobić? Da się zrobić wszystko co wyobraźnia podpowie. Zdjęcia tej ramy znajdziesz w Google. Jak dopasujesz ją pod swój ciągnicek, jak ją po swojemu zrobisz ..... wyobraźnia. Sama hydraulika; rozdzielacz zmieniasz na dwusekcyjny i gotowe. Pompa da radę. Swoją oryginalną mierzyłem i miała ok. 100bar. Niewiele, ale pług spoko podniesie. Ja na Twoim miejscu skupiłbym się bardziej na skręcaniu i przerobił skręt na orbitrol, bo oryginał da Ci w kość.

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dodatkowy siłownik z przodu

Post autor: wojtis1990 » 23 sty 2017, 07:20

Miło mi że temat spotkał się z takim odzewem :)
Biorę się już za czytanie, szukanie i planowanie jak to wszystko sie je.
O wspomaganiu ( orbitolu czytałem i oglądałem ) ale nie wiem czy to jest mi niezbędne. Fakt w miejscu trzeba użyć trochę siły żeby skręcać, ale podczas jazdy to mogę skręcać jedną ręką bez problemów, luzów nie ma, ładnie chodzi. Jak coś uda mi się wydumać w sprawie siłownika z przodu to będę informował na bieżąco. Zaraz jadę po olej do silnika i hydrauliki bo stał traktorek 2 lata i trzeba powymieniać, poczyścić filtry i przesmarować kalamitki.


Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dodatkowy siłownik z przodu

Post autor: wojtis1990 » 23 sty 2017, 07:38

k_sit pług mam, oryginalny, kupiłem razem z traktorkiem, sęk w tym że on jest mocowany z przodu na sztywno, a mnie się marzy dołożenie siłownika którym będę mógł go podnosić i opuszczać. Będę robił u siebie drogę, równał teren, pomyślałem że taka przeróbka lepiej mi się opłaci niż wynajmowanie koparki do równania lub odśnieżania. Muszę się skupić na tym jaki kupić siłownik i rozdzielacz i jak to wszystko połączyć żeby miało ręce i nogi.

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Dodatkowy siłownik z przodu

Post autor: toku74 » 23 sty 2017, 08:24

Po tym ciągniku z pługiem cudów nie oczekuj. Wynajem koparki raczej Cie nie ominie do takiej pracy. A linki wyżej na OLX to tylko koncepcja i sposób mocowania ramy przedniej do tego ciągnika. Jak się pod niego schylicz to zobaczycz otwory pod które tą ramę się przykręca. Wada tej ramy to to, że obniża prześwit i kąt natarcia i to sporo. A co do orbitrolu to szybko się przekonasz :D

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Dodatkowy siłownik z przodu

Post autor: k_sit » 23 sty 2017, 16:48

Jak masz oryginalny pług to tu jest mocowanie siłownika . Siłownik przekładasz z tylnego podnośnika i montujesz w ramie tak ja na zdjęciach jak masz oryginalny pług.
Obrazek
Obrazek
https://www.olx.pl/oferta/ciagniczek-mi ... f1d1074007

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dodatkowy siłownik z przodu

Post autor: wojtis1990 » 23 sty 2017, 20:40

k_sit wielki jesteś :)
właśnie mam oryginalny płóg i to rozwiązanie jest dla mnie najlepsze, z tym że mam mały problem.
Dziś rozebrałem pompe oleju, filtr, sitko z tą miseczką, rurki, wszystko pięknie ładnie wymyłem, wyczyściłem, poskładałem, nalałem świerzego oleju 15W40, silnik dobrze zagadał, ładnie pracuje. Potem zrobiłem mocowanie maski bo poprzedni właściciel na drucie maskę umocował. Kupiłem i dolałem olej hydrauliczny i niestety siłownik zaczął lać i teraz szukam informacji, czy to sie da rozebrać i uszczelnić czy trzeba wymienić na nowy.
Jutro postaram się zrobić zdjęcia całości i wrzucę w temat tam gdzie się przywitałem.

ODPOWIEDZ