Yanmar F215D, problem z odpalaniem i gaszeniem.

cchhee
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2020, 13:34

Yanmar F215D, problem z odpalaniem i gaszeniem.

Post autor: cchhee » 04 maja 2022, 13:18

Witam wszystkich. Od ośmiu lat jestem właścicielem F215D z turem. Zrobiłem przez te osiem lat jakieś 150mth. Przez pierwsze pięć lat użytkowanie przebiegało bezproblemowo. Od jakiegoś czasu pojawiają się jednak problemy z odpaleniem ale również czasem z gaszeniem silnika.
Na początku problemów trzy lata temu spalił się(dosłownie, całe szczęście że byłem blisko i tylko regulator ucierpiał bo płomień miał dobre 10-15cm) regulator napięcia, ale stwierdziłem że bez tego ustrojstwa traktor wciąż działa jak dla mnie i nie wymieniłem go. Nie używam oświetlenia a bez problemu mogę podładować akumulator co jakiś czas.
Jakieś dwa lata temu zaczęły się problemy z odpalaniem a ostatni także z gaszeniem. Problemy pojawiają się okazjonalnie, raz na powiedzmy dziesięć odpaleń, i może raz na pięćdziesiąt gaszeń silnika. Po wielu próbach znalezienia problemu zauważyłem że problem jest z siłownikiem elektrycznym odcinającym pompę o którym wspominał piotrbpm w swojej prezentacji (od 1:30 do 2:00)
https://www.youtube.com/watch?v=HUacqbJ ... Q&index=32
Wygląda na to że siłownik ten czasem się zacina i nie powoduje otwarcia paliwa na pompę przy odpalaniu po przekręceniu kluczyka. Także czasem przy gaszeniu po przekręceniu na 0, kontrolki gasną a silnik dalej pracuje.
Co może powodować zacinanie się tego siłownika w pozycji zamkniętej przy odpalaniu a także w pozycji otwartej przy gaszeniu?
Próbowałem ręcznie przesunąć ten siłownik ale ani drgnie a nie chciałem używać brechy żeby czegoś nie uszkodzić.

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Yanmar F215D, problem z odpalaniem i gaszeniem.

Post autor: TadeuszB » 04 maja 2022, 17:05

Najpierw może dokładnie przejrzyj stacyjkę.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Yanmar F215D, problem z odpalaniem i gaszeniem.

Post autor: k_sit » 04 maja 2022, 17:32

Przemierz przewody na siłowniku . Poszukaj przekaźnika gaszenia i oczyść styki .

ODPOWIEDZ