Łuparka świdrowa i rębak do gałęzi do Mitsubishi Suzue

lewin94
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2021, 21:55

Łuparka świdrowa i rębak do gałęzi do Mitsubishi Suzue

Post autor: lewin94 » 01 sty 2022, 09:56

Witam, jak w temacie, przymierzam się do zrobienia łuparki świdrowej oraz rębaka do mojego Suzue M1503D czyli późniejszego odpowiednika Mitsubishi MTX 15. Jednak boje się trochę o wytrzymałość wałka WOM, czy da radę sobie z takim sprzętem. Wałek jaki wychodzi z ciągniczka to tylko fi 25mm, obecznie używam adaptera na standardowy wymiar wałka WOM żeby pracować z kosiarką czy glebogryzarką. Orientuje się może ktoś ile Nm może przenieść taka maszyna żeby nic się nie wydarzyło złego ?

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Łuparka świdrowa i rębak do gałęzi do Mitsubishi Suzue

Post autor: wojtis1990 » 02 sty 2022, 19:04

Jak zrobisz napęd pośredni przez paski klinowe to oszczędzisz traktorek.

Orin
Posty: 27
Rejestracja: 27 paź 2019, 20:26
Lokalizacja: Wanaty
Kontakt:

Re: Łuparka świdrowa i rębak do gałęzi do Mitsubishi Suzue

Post autor: Orin » 02 sty 2022, 21:48

Ja łuparkę świdrową mam taką: https://rebaki24.pl/pl/luparki-swidrowe ... w-100.html a Kubota ma 15 KM. Przy bardzo poskręcanym kawałku drewna łuparka zdusi silnik. Natomiast zdarzyło mi się to raz w karierze :)

Co do rębaka zaś, to myśl tylko o rębaku z dużym kołem zamachowym i napędem na pasku. Ja u siebie używam rębaka z kołem zamachowym z Andorii ES15, waga koła to 100 kg:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/kolo ... 36567.html

Plusy: po rozpędzeniu, rąbie aż miło (gałęzie do 8 cm mokre, do 6 cm suche. Długość do 6 metrów); nie męczy traktorka, bo taką wirującą masę nie zatrzymasz "od tak".
Minusy: to nie jest zabawka dla roztargnionych osób. Jedna chwila nieuwagi/roztargnienia , jedno piwko przy robocie , jedna gałąź wsadzona do rębaka nie tę stroną i będziesz się do końca życia podcierać się co najwyżej łokciem.... Co najwyżej.... Minusem może być też duża masa rębaka (ok 300-350 kg). Bez obciążników przednich kół nie dasz rady jechać.

Jak chcesz coś konstruować, to pomyśl np o rębaku z kołem zamachowym o mniejszej masie.

lewin94
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2021, 21:55

Re: Łuparka świdrowa i rębak do gałęzi do Mitsubishi Suzue

Post autor: lewin94 » 04 sty 2022, 20:24

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Oczywiście przy rębaku koło zamachowe i przeniesienie napędu przez paski jest musowe, przy łuparce też by nie zaszkodziło, zawsze mogło by zadziałać jako sprzęgło. Bardziej chodziło mi o to czy ktoś dysponuje informacją jakim momentem mogę obciążyć wałek, żeby wszystko ocalało. Zawsze można kupić najtańszy wałek WOM, który teoretycznie ma przenieść tylko 210Nm, lub aż tyle, bo nie jest to też mała siła. I lepiej żeby to on się poddał w godzinie próby.

kamil_rc
Posty: 130
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:09
Lokalizacja: Wadowice

Re: Łuparka świdrowa i rębak do gałęzi do Mitsubishi Suzue

Post autor: kamil_rc » 04 sty 2022, 20:48

Zawsze można kupić wałek ze sprzęgłem i go wyregulować odpowiednio. U siebie miałem mały rębak n a jeden wał r60, samoróbka i przy traktorku 14km dawał radę ale z czasem stwierdzam że najlepszy jest rębak tarczowy. Ale to zależy kto do czego potrzebuje i jaki efekt chce osiągnąć.

ODPOWIEDZ