Rębak do mini traktorka

Awatar użytkownika
Dj Snake
Posty: 209
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:08
Lokalizacja: Ruciane-Nida

Rębak do mini traktorka

Post autor: Dj Snake » 14 mar 2021, 13:15

Witajcie. Używacie przy swoich traktorach rębaków? Interesuje mnie zakup rębaka tarczowego, tylko i wyłącznie pod usługi czyszczenia działek, jako uzupełnienie do kosiarki bijakowej. Nie zależy mi na tym by zbierać zrąbke, nie Spale jej ani raczej nie sprzedam, zostanie na terenie jako nawóz organiczny. Pytanie jaki rębak byście polecali i jak to się ma do naszych traktorków? 20 japońskich koni da radę?

Z wstępnych ustaleń wywnioskowałem, że lepiej rozglądać się za rębakiem który podaje gałęzie sam. Najtańszy z tego typu urządzeń to Selmar, ma on podawanie mechaniczne, czy to się sprawdza? Co do grubości gałęzi to myślę że 6-8 cm to maks co będę chciał przepuszczać przez rębak, grubszych po prostu szkoda, lepiej oddać komuś kto zrobi pożytek.

Jakie macie doświadczenia i opinie?
-- KUBOTA L1-205--
- Ładowacz czołowy
- Glebogryzarka Separacyjna
- Koparka BH5R
- Kosiarka bijakowa
- Glebogryzarka
- Równiarka - krata

https://www.youtube.com/channel/UC3y_n9 ... SxxtVaRw5g

Bradomsko

Re: Rębak do mini traktorka

Post autor: Bradomsko » 14 mar 2021, 14:05

Mi było by szkoda tak silnik katować rębakiem na wom, lepszym rozwiązaniem wydaje się rębak z osobnym napędem silnikiem spalinowym ciągany za traktorkiem.
Ale jestem ciekaw opini innych użytkowników

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rębak do mini traktorka

Post autor: TooSlow » 14 mar 2021, 15:59

Możesz coś napisać o tym rębaku Selmar?

Już od dłuższego czasu myślę nad rębakiem, ale nadal nie wiem czy jest to dobry pomysł czy nie lepiej kupić coś z silnikiem spalinowym. Od kolegi z forum wiem, że cena za wynajem na dzień to 120 złotych takiego z silnikiem.

W sumie dobry temat, bo już cały weekend o tym myślę i mnie głowa rozbolała :)

Nie wiem np. czy da się zabezpieczyć traktor przed zatrzymaniem rębaka po jego rozpędzeniu. Przecież tarcza będzie kręciła się 540 obrotów na minutę i ma ogromną bezwładność. Skoro tak, to czy po wyłączeniu napędu wałka nie dojdzie do zmielenia przekładni w traktorze? Tam przecież nie ma żadnego sprzęgła.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Rębak do mini traktorka

Post autor: yanmarf17d » 14 mar 2021, 17:38

Wałek Wom ze sprzęgłem jednokierunkowym jest rozwiązaniem. W kosiarce sadowniczej taki stosuję.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
golfik-81
Posty: 74
Rejestracja: 27 kwie 2017, 07:23

Re: Rębak do mini traktorka

Post autor: golfik-81 » 14 mar 2021, 17:59

Ja używam http://demarol.pl/product/rebak-do-galezi/ denis r-12 i jestem zadowolony, dzięki dużej masie bębna tnącego traktorek radzi sobie przyzwoicie a napęd paskami robi za sprzęgło przy zablokowaniu bębna, czasem się zapcha igliwiem ale w prosty sposób można go otworzyć i wyczyścić tak ze nie jest to tak uciążliwe.

Awatar użytkownika
Dj Snake
Posty: 209
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:08
Lokalizacja: Ruciane-Nida

Re: Rębak do mini traktorka

Post autor: Dj Snake » 14 mar 2021, 19:30

golfik-81 pisze: 14 mar 2021, 17:59 Ja używam http://demarol.pl/product/rebak-do-galezi/ denis r-12 i jestem zadowolony, dzięki dużej masie bębna tnącego traktorek radzi sobie przyzwoicie a napęd paskami robi za sprzęgło przy zablokowaniu bębna, czasem się zapcha igliwiem ale w prosty sposób można go otworzyć i wyczyścić tak ze nie jest to tak uciążliwe.
A ten demarol wciąga sam gałęzie? Dużo go używasz?
-- KUBOTA L1-205--
- Ładowacz czołowy
- Glebogryzarka Separacyjna
- Koparka BH5R
- Kosiarka bijakowa
- Glebogryzarka
- Równiarka - krata

https://www.youtube.com/channel/UC3y_n9 ... SxxtVaRw5g

Awatar użytkownika
golfik-81
Posty: 74
Rejestracja: 27 kwie 2017, 07:23

Re: Rębak do mini traktorka

Post autor: golfik-81 » 14 mar 2021, 22:36

tak sam wciąga, tylko jak gruba gałąź idzie to przydało by się żeby wolniej, bo zadławisz ciągnik (tez mam niby 20KM) ale jest wajcha od napędu żeby przestał wciągać. używam okazjonalnie ale da rade dłuższy czas pracować bo parę zleceń nim robiłem. Na pewno tarczowy zgrabniejszy bo ten straszny kloc a jeszcze ten komin wystaje po za obrys traktorka ale porównać pracy nie mogę bo nigdy nie robiłem tarczowym.

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rębak do mini traktorka

Post autor: TooSlow » 15 mar 2021, 02:14

Ten demarol jest przecież tarczowy ;)

Awatar użytkownika
golfik-81
Posty: 74
Rejestracja: 27 kwie 2017, 07:23

Re: Rębak do mini traktorka

Post autor: golfik-81 » 15 mar 2021, 23:27

TooSlow r12 jest bębnowy a na tym linku co podałem wyskakuje r13 ale można wybrać, ja mam akurat denis r12, mój błąd mogłem napisać ;)

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Rębak do mini traktorka

Post autor: wojtis1990 » 16 mar 2021, 18:51

Z tym sprzęgłem jednokierunkowym się nie rozpędzaj, o ile w kosiarce ma sens to w rębaku jest bezużyteczne - nie działa przy jego pracy, przeciążeniowe prędzej.
W takiej konfiguracji o której pisze autor najlepszym rozwiązaniem które oszczędzi traktorek będzie oddzielne zasilanie rębaka - silnik spalinowy.

ODPOWIEDZ