Serwis glebogryzarki kubota 150

Sqda BBa
Posty: 140
Rejestracja: 14 lis 2018, 22:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Serwis glebogryzarki kubota 150

Post autor: Sqda BBa » 30 gru 2018, 15:56

Jak mówiłem tak robię. Pokrótce opiszę jak wyglądał serwis mojej glebogryzarki. Choć właściwie nie było co serwisować bo wszystko było ok. Wystarczyło wymienić olej :D a teraz czekać na wiosnę ;)
Zacznijmy od początku wlew do przekładni głównej:
Obrazek
Fajnie że zachowała się naklejka informująca ile należy wlać oleju. Dodatkowo korek jest miarką więc wiadomo jaki poziom oleju mamy.
Korek do spuszczania oleju. Łatwo nie było go znaleźć, ale dzięki wsparciu kolegów z forum udało się. Był oznaczony ale tylko delikatnie innego koloru niż rama.
Obrazek
Przyszedł moment wymiany...
Obrazek
Trzeba było wykorzystać patent żeby nie zalać całej glebogryzarki, przydał się stary kalendarz ;) Widać olej chyba nigdy nie był wymieniany... ale od teraz się to zmieni.
Przekładnia boczna:
Wlew oleju jest gumową zaślepką przez którą można zobaczyć stan zębatki górnej w przekładni. Wyglądała dobrze żadnych śladów zużycia, bez luzów. Pod wlewem również informacja o ilości potrzebnego oleju, przydatna informacja.
Obrazek
Dolna część przekładni wyposażona w dwa korki. Jeden do spuszczenia oleju a drugi chyba do informowania do jakiego poziomu powinno zalać się świeży. Tak przynajmniej wywnioskowałem i właściwie tak było.
Obrazek
Stary olej pewnie jeszcze orginalny :D
Obrazek
Przekładnie zalane olejem przekładniowym Hipol GL-4 80W-90.

Wszystkie podzespoły w bardzo dobrym stanie, żadnych luzów, noże w stanie chyba 90% chyba świeżo wymienione. Zobaczymy jak będą się spisywać.
Gleba prezentuje się tak:
Obrazek
Obrazek

I to cała historia, mam nadzieje że komuś się przyda ;)

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Serwis glebogryzarki kubota 150

Post autor: yanmarf17d » 07 sty 2019, 13:22

Dodatek do serwisu glebogryzarek,
Świetny film, jak krok po kroku dokonać przeglądui naprawy glebogryzarek z zamkniętym systemem napędu łańcuchem
https://youtu.be/buc_58IDVB8
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Serwis glebogryzarki kubota 150

Post autor: Mandrol » 07 sty 2019, 13:51

@Sqda BBa- dzięki za opis! Przyda mi się na wiosnę ;) Brawo TY!!!
Ostatnio zmieniony 31 gru 2019, 03:01 przez Mandrol, łącznie zmieniany 1 raz.
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Serwis glebogryzarki kubota 150

Post autor: TadeuszB » 07 sty 2019, 21:06

Ja wszystkie korki tak jak w traktorku na żółto zrobiłem. U mnie -6 st.

Sqda BBa
Posty: 140
Rejestracja: 14 lis 2018, 22:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Serwis glebogryzarki kubota 150

Post autor: Sqda BBa » 07 sty 2019, 23:54

Teraz dopiero na spokojnie obejrzałem film i jestrona naprawdę dobry. Ale myślę że w naszych warunkach ciężko byłoby doprowadzić sprzęt do takiego stanu. No chyba że ktoś by się bardzo postarał :D

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Serwis glebogryzarki kubota 150

Post autor: Mandrol » 25 sie 2019, 04:59

@Sqda BBa, wybacz, że się podepnę pod Twój temat ale dla kilku zdjęć i krótkiego opisu nie będę tworzył nowego tematu o naprawie mojej glebki, która po wiosennej pracy mi się rozciekła :(
Obrazek Obrazek

Niestety mój znajomy nie miał czasu aż do lipca, kiedy podjechał i rozpoczął rozbebeszanie mojej Kuboty RSP121. Po dwóch godzinach udało się wszystko rozebrać. Co nas zdziwiło to stan i przede wszystkim rozmiar łańcucha napędzającego- tego z pewnością nie da się przez całe życie rozwalić 8-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na drugi dzień znajomy złożył wszystko do kupy z nowymi simeringami. Wymieniliśmy od razu łożyska 6206 i 6207 bo trochę już biły. Wszystko zalane nowym Hipolem GL-4 80W-90 z dodatkiem tawotu w okolicach uszczelniaczy.
Obrazek Obrazek Obrazek

Podczas rozbierania okazało się, że dolna dodatkowa osłona przekładni skorodowała od walki z ziemią :( Z zewnątrz wszystko wyglądało OK ale dopiero po zdemontowaniu kawałki blachy same odpadły. Szybki telefon do przyjaciela i osłona naprawiona w taki sposób, żeby spełniała swoje zadanie ;)
Obrazek Obrazek

Sprzętu od razu nie sprawdziłem. Miałem to zrobić we wrześniu przy kontynuacji prac z moim trawnikiem ale niestety jestem zmuszony przełożyć to na wiosnę następnego roku...
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Sqda BBa
Posty: 140
Rejestracja: 14 lis 2018, 22:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Serwis glebogryzarki kubota 150

Post autor: Sqda BBa » 19 sty 2020, 14:00

Od początku brakowało mi w bocznej osłonie gumowego elementu. Doszedłem do wniosku że już czas wypełnić tą pustkę. Przyszedł pomysł i realizacja. https://photos.app.goo.gl/UKwSowxpEkNMHTt69 Na wiosnę zobaczymy jak się sprawuje :D

wolfcsss
Posty: 1
Rejestracja: 22 gru 2020, 21:25

Re: Serwis glebogryzarki kubota 150

Post autor: wolfcsss » 16 mar 2021, 08:25

dla czego nie widzę zdj. z pierwszego postu?? ewentualnie, ile oleju wlać, glebogryzarka mitsubishi, szerokość ok. 110cm, dosyć stara, brak niewidoczne oznaczenia, ...

Bradomsko

Re: Serwis glebogryzarki kubota 150

Post autor: Bradomsko » 16 mar 2021, 09:25

Równo do korka wlewowego, ewentualnie jeśli jest dodatkowy korek do sprawdzania stanu oleju to wtedy do niego

ODPOWIEDZ