Regulacja pługa

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Regulacja pługa

Post autor: Miecho » 02 lis 2016, 21:06

Ciekawe podejście do tematu ustawienia pługa. Traktor też niczego sobie :shock:

https://www.youtube.com/watch?v=x2GXiidmxes

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Regulacja pługa

Post autor: k_sit » 02 lis 2016, 22:13

Całkiem nie źle wykombinowane .
Regulacji masz kilka :
Regulacja samego pługa
I Korbką regulujesz szerokość pierwszej skiby większa-mniejsza (przesunięcie względem osi wzdłużnej ciągnika i osi maszyny )
II Śrubą regulujesz szerokość II skiby (Kąt między osią ciągnika a osią maszyny )
III Kółkiem reg wysokość (głębokość orki w metodzie kopiowania podłoża )
Regulacja na ciągniku
I Ramienia pochylenie osi poprzecznej pługa (odkładanie skiby wysztorcowana zimowa przekręcona wiosenna )
II Cięgnem górnym poziomowanie (równo mierne wyorywanie skib I i II jednakowej wysokości)
III Podnośnikiem wysokość "głębokość" w regulacji pozycyjnej kółkiem ,w reg siłowej dźwignią na ciągniku )
IV Łańcuchami na bokach Też można przestawiać pług względem osi ciągnika w lewo -prawo w niewielkim zakresie .
więcej na pw
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2017, 16:12 przez k_sit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
amigorm1976
Posty: 402
Rejestracja: 26 gru 2013, 20:02
Lokalizacja: Mazowszany / pow. Radomski
Kontakt:

Re: Regulacja pługa

Post autor: amigorm1976 » 03 lis 2016, 06:38

Film bardzo fajny pokazuje jak ustawić pług, tyle tylko że to ustawienie powinno być wykonane po pierwszym przejeździe (a może i tak było tylko film tego nie pokazał ).
Praca glebogryzarką też była pokazana ale i tak najbardziej podobał mi się ładowacz ;-)

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Regulacja pługa

Post autor: RobsonWawa » 03 lis 2016, 08:46

Z grubsza biorąc można i tak, ale tak powinien być ustawiony pług przy drugim przejeździe w przypadku rozorywania i przy drugim i czwartym w przypadku naorywania. na trzeci przejazd należało by cofnąć pług w płaszczyźnie poprzecznej.
Ładowacz- bajka, ale 4 tys. Euro to trochę dużo jak na dodatek do zabawki.

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Regulacja pługa

Post autor: szymon28 » 03 lis 2016, 09:19

No i sam pług jakiś nie za bardzo. Po ustawieniu pierwszej skiby druga bierze tyle co nic.

erenhardt
Posty: 91
Rejestracja: 15 sty 2016, 09:48

Re: Regulacja pługa

Post autor: erenhardt » 16 lis 2016, 08:03

Trochę poczytałem o prawidłowym ustawieniu pługa i wykonywaniu orki i okazuje się, że robię to źle.
Tutaj zdjęcie zaoranego warzywniaka:
Obrazek

O ile obrócenie skiby i rozluźnienie jest w miarę ok, o tyle ważnym parametrem jest jeszcze 'płaskość' pola. Pług powinien być tak ustawiony i prędkość orania dobrana do warunków, żeby po odrzuceniu skiby powierzchnia pola zostawała równa, bez widocznych skib.

Wynika z tego, że albo za wolno jechałem, albo zbyt głeboko ? ustawiony pług. Zapięty miałem przedostatni bieg i szosowe w YM1500, więc został ostatni bieg, ale raczej do orania byłby zbyt szybki (powyżej 10km/h przy 1500obr). Mogłem jeszcze obroty silnika zwiększyć, bo praktycznie na 1.0-1.2k orałem. Wyższe obroty - wyższa prędkość.

Ewentualnie można doczepić coś za pługiem doprawiającego ziemię - bronę, kolczatkę, albo nawet zwykły kawałek ciągnietego łańcucha.

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Regulacja pługa

Post autor: RobsonWawa » 16 lis 2016, 09:46

Orkę wykonuje się z prędkością w przedziale 6-10 km, są odstępstwa ale raczej w górę zależy od ziemi i odkładnic.
U Ciebie wygląda to tak jak byś miał pług odchylony od osi wzdłużnej w lewą stronę ,( skiba się odkłada, ładnie kruszy ale nie jest narzucana na poprzednią) a jak do tego dołożyłeś za szerokie branie skiby to przypieczętowałeś taki efekt. Zakładam, że dopilnowałeś aby pług zapuszczony w ziemię trzymał poziom wzdłużny i poprzeczny(koła w bruździe). Ale diagnozę to można postawić na żywca bo tak to tylko zgadywanie. Nie masz tam jakiegoś sąsiada który by Ci pokazał jak ustawić pługi ?. Bo najlepszy był by ktoś z praktyką.
Doczepianie brony lub kolczatki w tym przypadku odradzam.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Regulacja pługa

Post autor: marekspectra » 16 lis 2016, 10:41

W żadnym razie nie mam sie za osobę która może instruować w dziedzinie orki :) Tutaj nieśmiało zauważę, że prędkość na przed ostanim biegiem i na szosowym reduktorze jest co najmniej 2x za szybka. Powinna być tak jak pisze Robson 6-10 . Z doswiadczenia powiem że raczej bliższa tej pierwszej wartości. Wydaje mi sie że ta orka jest zbyt płytka. A że skiby mają leżeć na płasko? U nas mówią że orka zimowa ma być przede wszystkim jak najgłebsza. Skiba ma być odwrócona ale nie na płasko - skiby stojąc nieco na "sztorc" umożliwiają wniknięcie wody opadowej w głebsze warstwy ziemi.

Ja wykonuję orkę na biegu 3 reduktora ( gdzie bieg4 najszybszy/szosowy) i biegu 4 skrzyni biegów (z 4) . Obroty zdecydowanie pow pomiedzy 2 000 a 2 500 obr/min.

Przy ziemi pulchnej /piaskowej reduktor bieg 4 (szosowy) skrzynia bieg 1 - ale trzeba sie pilnować bo prędkość jest na tyle duża że skibę "odrzuca" zbyt daleko.

Tego roku warunki do orki były trudne - było mokro - rzeczywista prędkość jazdy była niska z racji uślizgów kół.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Regulacja pługa

Post autor: szymon28 » 16 lis 2016, 21:02

U mnie optymalna prędkość to 8-9km/h. Bieg 1 na najszybszym reduktorze. Czyli na 12 biegów używam 10tego. Obstawiam że pług byl zbyt malo pochylony w stronę skiby. Ogólnie wszystkie parametry do poprawnej orki zależne są od rodzaju stosowanego pługu a w zasadzie odkładnicy. Musze się zmobilizować i wstawić w końcu film z mojej orki 2 skibowym UG.

Akronix
Posty: 110
Rejestracja: 12 maja 2015, 22:14

Re: Regulacja pługa

Post autor: Akronix » 16 lis 2016, 21:29

erenhardt'dzie samo zdjęcie "po" to w rzeczy samej za mało aby gdybać co było źle. Na moje oko to zbyt szeroko brała skiba.
Jakbyś miał zdjęcia z "w trakcie" to było by łatwiej. Daj info jakim pługiem tę orkę robiłeś (jedna czy dwie skiby).
Doczepianie brony czy czegokolwiek za pługiem dla porównania niweczy cały sens zimowej orki która ma być właśnie na "ostrej skibie zostawiona".
Akronix
---------
Yanmar F14D + TuR + Gleba RSA1201

ODPOWIEDZ