Historia budowy przyczepy dwuosiowej

Boguś
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2021, 13:02

Historia budowy przyczepy dwuosiowej

Post autor: Boguś » 23 lut 2021, 23:58

PROLOG

Witajcie, postanowiłem zbudować przyczepe dwuosiową do traktorka. W tym poście chciałbym przedstawić wam założenia jakie sobie przyjąłem, dzielić się postępami z prac, pytać o opinie i rady itp.

Założenia:
Ma to być przyczepa rolnicza tylko w skali 1:2
Obrazek

Coś jak na powyższym zdjęciu.
Ma mieć skrętną oś, hamulce, wywrot na 3 strony, burty otwierane do góry i na dół, pewnie jakieś nadstawki.
W zasadzie żadna z tych rzeczy nie jest mi niezbędna :) jednoosiowa z wywrotem do tyłu byłaby wystarczająca. Projekt traktuje bardziej w kategoriach hobby, sprawdzenia w praktyce moich wizji, nauczenia się czegoś nowego.

Postępy w budowie:
O postępach prac będę opowiadał w kolejnych aktach tej historii

Mam nadzieję że temat i moja praca was zainteresuje, dostarczy rozrywki, a może i inspiracji :)

Pozdrawiam, Boguś :)

P.S. jestem świeżakiem jeśli chodzi o aktywność na jakichkolwiek forach, więc jeśli z moimi postami będzie coś nie tak, licze na wyrozumiałość i konstruktywną krytyke
Ostatnio zmieniony 25 lut 2021, 14:23 przez Boguś, łącznie zmieniany 2 razy.

Boguś
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2021, 13:02

Re: Historia budowy przyczepy dwuosiowej

Post autor: Boguś » 24 lut 2021, 00:33

AKT I - KOŁA I PIASTY

Do mojej przyczepki zdecydowałem się wybrać koła od kłada. Zależało mi żeby były względnie tanie, niewielkie aby przyczepa nie była zbyt wysoka, a opony były w miarę możliwości szerokie by nie zostawiać śladów na trawniku. Oto koła jakie zastosowałem:
Obrazek Obrazek
Piasty zrobiłem sam, chociaż są dostępne gotowe piasty do tego typu kół, ich jakość mnie nie zadowalała i byłby problem ze zrobieniem hamulców. Obudowa piasty jest wykonana z rury grubościennej w której są osadzone dwa łożyska stożkowe. Półoś przechodzi na drugą stronę obudowy, gdzie jest założona tarcza hamulcowa ze skuterka (układ hamulcowy szerzej opisze w którymś z kolejnych aktów tej historii), Całość zrobiłem z materiałów jakie akurat miałem pod ręką i wyszła dość pancerna, znacznie mocniejsza niż byłaby potrzebna (jedna piasta z kołem waży ok 10 kg)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie zrobiłem całych osi, a półosie ze względu na to że oś byłaby dość nisko nad ziemią, co pogorszyłoby możliwości "terenowe" przyczepy :)

Mam nadzieję że w miarę jasno to opisałem, a zdjęcia rozwieją ewentualne wątpliwości :)
Ostatnio zmieniony 25 lut 2021, 14:22 przez Boguś, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Historia budowy przyczepy dwuosiowej

Post autor: yanmarf17d » 24 lut 2021, 07:22

Nie widać obrazków!
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Historia budowy przyczepy dwuosiowej

Post autor: marekspectra » 24 lut 2021, 08:20

Budowa przyczepy może dac wiele radości, wiem bo , podobnie jak Ty , kiedyś sam sobie taką wymyśliłem i zbudowałem. Cieszę się że chcesz podzielić sie z nami swoją pracą. Moja przyczepa była ( i jest ) inspiracją dla sporej grupy osób. mimo że upłynęło juz kilka lat ciągle dostaje jakie zapytania dotyczące budowy . To cieszy :) Myślę że z Twoją będzie podobnie, trzymam kciuki.

Fotografie które wklejasz są nie widoczne na forum, pozwoliłem sobie sprawdzić dlaczego tak jest. Otóż żeby były widoczne musisz wkleić link widoczny po kliknięciu prawym przyciskiem myszy tj - "kopiuj adres obrazu" pozostałe czynność bez zmian , Proszę popraw fotki tak byśmy je wszyscy widzieli.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Boguś
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2021, 13:02

Re: Historia budowy przyczepy dwuosiowej

Post autor: Boguś » 25 lut 2021, 14:23

Poprawiłem zdjęcia. powinny być teraz widoczne

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Historia budowy przyczepy dwuosiowej

Post autor: yanmarf17d » 25 lut 2021, 21:05

Jeśli taki hobbysta jak Ty dysponuje tokarką ,to każde przedsięwzięcie jest możliwe do zrealizowania. Tylko pozazdrościć :oops:
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Gelo
Posty: 417
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:05
Lokalizacja: Kock

Re: Historia budowy przyczepy dwuosiowej

Post autor: Gelo » 25 lut 2021, 21:59

. Jeśli taki hobbysta jak Ty dysponuje tokarką ,to każde przedsięwzięcie jest możliwe do zrealizowania. Tylko pozazdrościć :oops:
Tu zalatuje bardziej pro niż hobby. 😁
Branson 4020

Boguś
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2021, 13:02

Re: Historia budowy przyczepy dwuosiowej

Post autor: Boguś » 25 lut 2021, 23:47

Zawodowo zajmuje się obróbką skrawaniem, więc zaplecze mam dość bogate, ale nigdy nie miałem nic wspólnego z szeroko rozumianą agrotechniką, więc pod tym względem jestem totalnym amatorem, hobbystą ;)

Boguś
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2021, 13:02

Re: Historia budowy przyczepy dwuosiowej - UPDATE

Post autor: Boguś » 25 gru 2021, 00:39

Cześć, po pierwsze najlepsze życzenia z okazji Świąt, oraz nadchodzącego Nowego Roku

Bardzo was przepraszam za tak długą przerwę w relacji z budowy mojej przyczepy. Niedługo po rozpoczęciu projektu przeprowadzałem się do "nowego/starego" domu. Wiązało się to z różnymi pracami remontowymi, co zabrało mi czas który mógłbym poświecić na budowę przyczepy. niedługo potem pojawił się mały bardzo angażujący nowy członek rodziny, tym którzy mają dzieci chyba nie trzeba więcej wyjaśnień :)

Budowa mojej przyczepy na pewno dojdzie do skutku, relacja na forum w której będę zamieszczał kolejne akty tej historii również.

Jeszcze raz wesołych Świat i szczęśliwego Nowego Roku, do zobaczenia mam nadzieje wkrótce ;)

Boguś
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2021, 13:02

Re: Historia budowy przyczepy dwuosiowej

Post autor: Boguś » 07 maja 2023, 14:01

AKT II - DOLNA RAMA

Ramy w przyczepie zostały wykonane z profilu zamkniętego 50x50x4. Przedni wózek i ramę wymiarami dostosowałem pod obrotnice którą kupiłem. Zależało mi na tym żeby przyczepa była jak najniższa, więc prześwit pomiędzy kołem a ramą jest minimalny

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ