Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Stabil_F
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2020, 21:07
Lokalizacja: Wołomin

Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Post autor: Stabil_F » 13 sty 2021, 19:55

Kłaniam się szanownym.
Zakupiłem sobie w pokręconym 2020 roku mały traktorek. Dokładnie w marcu zapadła decyzja, że z rodzinką coś kupujemy ale przez tego wirusa nikt nie chciał nas obsłużyć. Dopiero po jakimś czasie skontaktowałem się z człowiekiem w miejscowości Mroków k. Piaseczna pod Warszawą który w ludzki i normalny sposób doradził amatorowi co wybrać w takich funduszach jakie ma. Chciałem kubotę, (nie wiem czemu chyba ze względu na to ich logo)i stanęło na małej B1200. Traktorek dotarł do mnie około połowy kwietnie i od razu tego samego dnia posadził ziemniaki. Przez cały rok pracował za trzy takie traktorki. Nie jest używany zarobkowo, jednak na wsi zawsze jest dużo do zrobienia. Z każdym dniem dochodziłem do wniosku, że potrzebuję zewnętrznej hydrauliki, jednak mój absolutny brak wiedzy w tym temacie skutecznie mnie od tego odstraszał.

1. Rozpoznanie

Pewnej sierpniowej bezsennej nocy wstałem i udałem się przed dom aby znaleźć zasilanie i miejsce spływu oleju. Jednak dalej nie wiedziałem jak to wszystko poskładać do kupy aby działały obie hydrauliki jednocześnie.
Obrazek
Obrazek

2. Atak Frontalny

Ta śrubka na powiększeniu to zasilanie rozdzielacza. Doprowadzone jest to za pomocą stalowego węża o przekroju zewnętrznym fi 12mm zakończonego z obu stron złączem oczkowym przykręconym śrubą 3/8 cala. Postanowiłem więc zostawić ten przewód i wykonać na jego końcu przejściówkę na nypel na gwint metryczny fi 22mm. Jednak sprzedawca części do hydrauliki w mojej mieścinie szybko mnie od tego pomysłu odwiódł ze względu na problematyczność rozmiaru tejże przejściówki i czasochłonność jej wykonania. Zaproponował mi abym wymienił cały oryginalny przewód stalowy sztywny na przewód gumowy (średnica wewnętrzna 12mm) w podwójnym oplocie stalowym. Przystałem na tę propozycję. Wkręciłem w pompę nypel 3/8 na 18mm i do tego kolano 18mm na 18mm z gwintami wewnętrznymi (takie holendry na końcach)

Obrazek
Obrazek


Każdą kształtkę hydrauliczną która miała mały przekrój wewnętrzny wrzuciłem na tokarkę i powiększyłem.

Obrazek


Wcześniej zakupiłem rozdzielacz trój-sekcyjny z jedną sekcją nurnikową do siłowników jednostronnego działania. Zakupiłem także tuleję ciśnieniową służącą do szeregowego łączenia rozdzielaczy. Bez tego nie ma szans na prawidłową i bezproblemową pracę układu. W dużym uproszeniu wyjście ciśnienia oleju z pompy podpinamy do złącza w rozdzielaczu oznaczonego literką P. (P od słowa Pump) W gniazdo określone literką N wkręcamy naszą tuleję ciśnieniową i łączymy ją przewodem z wejściem ciśnienia w oryginalnym rozdzielaczu. Literką T od słowa Tank określone jest miejsce przyłączenia przewodu swobodnego spływu oleju z powrotem do skrzyni biegów. Nie znalazłem takiego miejsca u siebie, a nie chcąc niszczyć korka wykombinowałem taki trójnik który wkręciłem w miejsce korka.

Obrazek


Gdy już wszystko mamy z teorii łączenia rozdzielacza opanowane możemy ruszyć dalej. A co było dalej? Dalej poskładałem wszystko na krótko i sprawdziłem czy nie wylecę w kosmos jak odpalę silnik. Udało się, wszytko pracuje jak należy, to teraz trzeba poskładać i zrobić jakieś mocowania. Kombinowałem jak mały traktor pod górkę i wymyśliłem coś takiego: (Zależało mi na wygodnej obsłudze będąc odwróconym do tyłu.

Obrazek
Obrazek

Jak się później okazało była to zła koncepcja...

3. Kontratak Ciągnika

Zacząłem składać wszystko do kupy i okazało się, że nic nie pasuje. Problemem był główny wąż zasilający który jak na złość nie chciał się w oczekiwany sposób ułożyć... A poza tym był za gruby. Postanowiłem wrócić do korzeni i zastosować stalowy przewód zasilający, wybrałem ciągnioną rurkę fi 15mm. Za pomocą giętarki z Leroy Merlin i imadła wykonałem kształt podobny w sumie do niczego i przymierzyłem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Warto wspomnieć, iż później zamocowałem rozdzielacz najpierw i to do niego dopasowywałem przewody. Zmieniłem koncepcję mocowania i poskracałem przewody. Na stalowym przewodzie instalujemy tzw. baryłki. Dzięki nim możemy przykręcić je do reszty hydrauliki.

Obrazek

4. Zakończenie
Udało mi się cały ten sajgon poskładać do kupy pomimo ogromnego zwątpienia po drodze. Ciągnik bije 180 barów i wszystko działa nic nie cieknie. Ciekawostką jest to że wymiana przewodu doprowadzającego olej do rozdzielacza z fi 12 mm na 15 mm spowodowała dużo szybszą pracę podnośnika tuza. Teraz zabieram się do budowy ładowacza na tył z łyżką. Mam nadzieję że moja przygoda komuś pomoże przy jego ciągniczku. Sam nie jestem najlepszym fotoreporterem więc i zdjęcia są strzelane tak od niechcenia, ale myślę, że coś da się z tego odczytać. Dodam tylko, że cała ta hydraulika peryferialna razem z siłownikiem kosztowała ok 1200-1400zł
Serdecznie pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2021, 11:36 przez Stabil_F, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Post autor: yanmarf17d » 13 sty 2021, 20:28

Wielu zdjęć nie widać. Popraw ten mankament .
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Stabil_F
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2020, 21:07
Lokalizacja: Wołomin

Re: Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Post autor: Stabil_F » 13 sty 2021, 20:51

yanmarf17d pisze: 13 sty 2021, 20:28 Wielu zdjęć nie widać. Popraw ten mankament .
Chyba teraz będzie działać. :D Dzięki za zwrócenie uwagi, u mnie na kompie wszystko działało jak trzeba, inaczej było na obcym. :lol:

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Post autor: wojtis1990 » 14 sty 2021, 05:22

U mnie nie widać żadnego zdjęcia. Nie można zmniejszać przekrojów przewodów. Typowe stalowe rurki hydrauliczne bezszwowe wg mnie są lepsze od elastycznych przewodów i tam gdzie się da to je stosuje.

Bradomsko

Re: Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Post autor: Bradomsko » 14 sty 2021, 17:58

Dobra robota, temat ciekawy dobrze opisany
Pogratulować 😀

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Post autor: piotrbpm » 16 sty 2021, 09:00

Twoja pompa na 100% nie powinna pracować na 180bar zmień to bo pompa długo tak nie pociągnie .
Na nowym rozdzielaczu ogranicz do ciśnienia max na pompie powinna być tabliczka obstawiam 140-150 bar max
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Stabil_F
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2020, 21:07
Lokalizacja: Wołomin

Re: Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Post autor: Stabil_F » 16 sty 2021, 10:37

piotrbpm pisze: 16 sty 2021, 09:00 Twoja pompa na 100% nie powinna pracować na 180bar zmień to bo pompa długo tak nie pociągnie .
Na nowym rozdzielaczu ogranicz do ciśnienia max na pompie powinna być tabliczka obstawiam 140-150 bar max
Dziękuję za informację. A już się cieszyłem że bije takie duże ciśnienie i jaki udźwig by miało... :lol: No nic trzeba to poprawić. Zastanawiam się czemu zawór za pompie nie upuszcza ciśnienia? Podobno takowy tam jest.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Post autor: yanmarf17d » 16 sty 2021, 12:18

Zawór masz na dodatkowym rozdzielaczu. Obniż do 130-140 i zobaczysz , że wystarczy ;)
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Post autor: k_sit » 16 sty 2021, 19:27

Na pompie niema zawór. Regulacja odbywa się na rozdzielaczu . Na pierwszym od pompy 138-140 bar bo drugi jest na 135 . By była możliwość właściwego podnoszenia TUZ .

rafal-case
Posty: 30
Rejestracja: 06 paź 2014, 15:46
Lokalizacja: Beskidy

Re: Kubota B1200 - Hydraulika Zewnętrzna

Post autor: rafal-case » 17 sty 2021, 17:59

A ja mam pytanie bo też wlasnie dokładam hydraulikę do kuboty b1600.
Skoro oryginalne zasilanie od pompy do rozdzielacza było rurka o średnicy zewn. 12 mm wewnątrz około 9.5 mm to dlaczego po przeróbce dawać rurkę 15 mm?
Ma to jakiś sens?

ODPOWIEDZ