Koparka Geo BH5R Problem z hydrauliką

Awatar użytkownika
Dj Snake
Posty: 209
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:08
Lokalizacja: Ruciane-Nida

Koparka Geo BH5R Problem z hydrauliką

Post autor: Dj Snake » 27 maja 2020, 22:45

Stałem się niedawno posiadaczem koparki. Sprzęt używany, jednak właściciel niezbyt był w stanie cokolwiek powiedzieć o sprzęcie. Koparka po podłączeniu do traktorka działa, jednak pracuje strasznie dziwnie. Ja wiem, że to prosty rozdzielacz i nie ma co się spodziewać, że otworzę łyżką butelkę piwa, ale działanie tej koparki jest... dziwne.

Siłownik odpowiedzialny za opuszczanie pierwszej części ramienia nie ma siły opuszczania, wysuwa się tak jakby tylko pod ciężarem ramienia lub z minimalną siłą. Do góry za to baaaardzo szybko idzie całe ramie, na tyle szybko że nawet minimalny ruch wajchą powoduje skok ramienia w górę i wysypanie się urobku z łyżki... Opadanie łyżki z pozycji uniesionej maksymalnie do pozycji przy gruncie zajmuje dobre 20 sekund. Siłownik wysuwa się szybciej, jeśli robię coś inną sekcją rozdzielacza.

Poza tym koparka dusi dość mocno traktor i wydaje mi się że ma trochę mało siły. Nie jestem pewien czy to kwestia regulacji, na wejściu do sekcji odpowiadającej za podnoszenie i opuszczanie ramienia jest zawór dławiący, cos tego typu:
Obrazek

Po jego wykręceniu owszem, ramie opada o wiele szybciej, nie ma jednak jakoś większej siły nacisku na podłoże a jedynie jeszcze szybciej unosi się do góry.

Na całym rozdzielaczu, na kilku sekcjach są jeszcze o ile dobrze myślę zawory przelewowe, które można regulować śrubą na klucz imbusowy.

Jak sie zabrać za diagnozę tego i ewentualną naprawę, regulację? Od czego zacząć? Myślę ze najlepiej byłoby kupić manometr i sprawdzić jakie ciśnienia są na sekcjach i wtedy ewentualnie próbować coś regulować, tylko czym, skoro tylko na 3 sekcjach mam jakąkolwiek możliwość regulacji? W rozdzielaczu mam wszystkie węże przykręcone na zakuciach oczkowych. Czy do pomiaru ciśnienia mogę kupić dłuższą śrubę na którą założę tak jakby dwa zakucia oczkowe, manometr i wąż? Czy w ten sposób jestem w stanie ustalić jakie ciśnienia mam?
-- KUBOTA L1-205--
- Ładowacz czołowy
- Glebogryzarka Separacyjna
- Koparka BH5R
- Kosiarka bijakowa
- Glebogryzarka
- Równiarka - krata

https://www.youtube.com/channel/UC3y_n9 ... SxxtVaRw5g

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Koparka Geo BH5R Problem z hydrauliką

Post autor: yanmarf17d » 27 maja 2020, 23:20

Jeśli chcesz sprawdzić sam rozdzielacz, to wkręcasz manometr po kolei w poszczególne sekcje. Nie musisz podłączać węży do siłowników. Możesz pomiaru dokonać na końcu węży przed siłownikami. Do manometru musisz mieć odpowiednie złącza.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

ODPOWIEDZ