Przekaźnik cewki gaszenia silnika KubotaL22

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Przekaźnik cewki gaszenia silnika KubotaL22

Post autor: marekspectra » 09 kwie 2021, 14:14

Od jakiegoś czasu pojawił sie problem z gaszeniem silnika. Zdarzało sie że po przekręceniu kluczyka w pozycje "0" silnik chwilkę jeszcze pracował zanim zgasł. Czasem ta usterka sie pojawiała, czasem nie. Aż któregoś dnia silnik przestał reagować na "zgaszenie" go kluczykiem. Nasze sprzęty z reguły wyposażone są w mechaniczne cięgno którym bez udziału elektryki, możemy przesunąć listwę sterująca pompy wtryskowej w pozycje "silnik stop" i do czasu naprawy korzystałem z tej możliwości.

Sprawdziłem cewkę do gaszenia silnika - pracowała poprawnie, Prądy do przekaźnika tejże cewki dochodziły poprawnie, wiec pozostało wymienić przekaźnik.


Z tym ze cena za dedykowany przekaźnik to dochodzi do 400zł , wiec pomyślałem że ".... no bez przesady" szybko namierzyłem przekaźnik czasowy podtrzymujący i za 53zł na drugi dzień miałem urządzenie w domu.

Ale dopiero przy montażu sie trochę zdziwiłem.... wszystko jest ok ale silnika nie odpalę bo.... w momencie kiedy kluczyk osiąga pozycja "rozruch" wtedy cewka....cofa listwę :) czyli gasi silnik :) hehee...
Po zdjęciu osłony stacyjki, małej rozgwozdce z stykami i kablami sprawa sie wyjaśniła. Owszem potrzebuje przekaźnik ale taki w którym styk sterujący 1 załącza przekaźnik nie w momencie pojawienia sie na nim napięcia, tylko kiedy to napięcie zanika ! Czyli na przekaźniku mamy dwa styki z + przy czym przekaźnik zaczyna działać , kiedy jeden z tych plusów zanika. Do tego dochodzi jeszcze czas opóźnienia rozwarcia styków.... Mocno nie typowe rozwiązanie ( czytaj nie tanie)

Pogadałem z wujkiem Google i znalazłem taką alternatywę:

http://ase.hoste.pl/sklep/index.php?p38 ... sowy-2lspx

Obrazek

Składam zamówienie - zobaczymy co z tego wyniknie :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Przekaźnik cewki gaszenia silnika KubotaL22

Post autor: TooSlow » 09 kwie 2021, 20:05

Trzeba było mówić, sprzedałbym Ci mój. Co prawda używany, ale działa idealnie. Przecież dopiero co wczoraj go wymieniłem na drugi oryginał :-)

Wtyczkę będziesz musiał zmienić. Ten ze zdjęcia też ma 4 piny widzę, ale w Denso są w dwóch rzędach.

Dobra, widzę że ma 5 pinów, ale dwa styki robocze. Ile pinów ma oryginał u Ciebie?

Piszę z telefonu, więc wybacz, że tak mieszam.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przekaźnik cewki gaszenia silnika KubotaL22

Post autor: marekspectra » 09 kwie 2021, 21:04

Ha ! a widzisz... jednak warto najpierw zapytać na Forum :)

Oryginalne Denso miało u mnie 4 PIN tj Stały +/ masa -/ sterowanie+/wyjście na cewkę./ Oryginalną wtyczkę zdjąłem. Zamówiłem przekaźnik z dedykowaną dla niego kostką. Zobaczymy co (i kiedy) to dotrze.

Dzieki za propozycję :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Przekaźnik cewki gaszenia silnika KubotaL22

Post autor: TooSlow » 09 kwie 2021, 21:35

Spoko. Ja poszedłem na łatwiznę i nie wymieniałem kostki na nową, choć była w zestawie razem z nowymi konektorkami, więc dostałbyś i to ;)

Nie zrozum mnie źle, ale pocieszył mnie Twój problem z Kubotą, bo nawet wczoraj z kumplami z forum rozmawiałem na temat tego czy warto wymieniać części zanim się zepsują. A dokładnie tak właśnie wymieniłem ten przekaźnik od cewki - profilaktycznie.

Twój przypadek potwierdza, że to naprawdę może się zepsuć, więc może lepiej korzystając z wolnego czasu coś wymienić na zapas.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przekaźnik cewki gaszenia silnika KubotaL22

Post autor: marekspectra » 13 kwie 2021, 11:37

Dotarła przesyłka....

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Wieczorem montaż ....
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Przekaźnik cewki gaszenia silnika KubotaL22

Post autor: TooSlow » 13 kwie 2021, 22:07

Jak tam, zamontowane? Działa? Zdaj relację, bo nie tylko Ty masz z tym problem - jeszcze jeden kolega na forum też ma problem z gaszeniem traktorka. Jesteś naszym królikiem doświadczalnym :) Jeśli się uda, to będzie mega alternatywa dla oryginałów.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przekaźnik cewki gaszenia silnika KubotaL22

Post autor: marekspectra » 14 kwie 2021, 23:08

Przekaźnik sprawdził sie doskonale, ale kostka - tak sobie. Generalnie oryginalne końcówki konektorowe przewodów , nie "zatrzaskują " sie w kostce i mogą sie wypiąć. By zrobić to poprawnie, należało wymienić kubotowskie końcówki na te dostarczone w zestawie z przekaźnikiem. Można tez wpiąć oryginalne kabelki z końcówkami bezpośrednio do przekaźnika i zabezpieczyć je przed wysunięciem, Estetyka taka sobie, ale będzie działać. Ja wybrałem na dzis to drugie rozwiązanie, po prostu na dworze mamy minusową temp, a garaż nie ogrzany.

Ponieważ nowy przekaźnik posiada 5 pin a oryginalny tylko 4 , należy zrobić zworę łącząca dwa piny ze sobą . taka jak na foto. Na filmiku widać efekt pracy przekaźnika - wszystko ładnie działa. słychać też "pyknięcie" cewki tuz po zatrzymaniu silnika. Czyli przekaźnik ja w tym momencie za sterował i ta wróciła do pozycji spoczynkowej. Czas tego opóźnienia to 5sekund - wybrałem przekaźnik z najmniejszym , właśnie takim nastawom - i to była dobra decyzja. Dla silników które po wyłączeniu kręcą sie nieco dłużej , wybrać trzeba nastaw większy tj 10 sekund a nawet moze nawet 15s.

ttps://www.facebook.com/203436926492116/videos ... gDWfFn09ng

Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Przekaźnik cewki gaszenia silnika KubotaL22

Post autor: TooSlow » 15 kwie 2021, 22:00

O co chodzi z tym czasem kręcenia się silników? Bo u mnie to spokojnie wał już się nie obraca, a cewka dopiero pyka.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przekaźnik cewki gaszenia silnika KubotaL22

Post autor: marekspectra » 16 kwie 2021, 13:43

Po odcięciu dopływu paliwa - silnik masą swojej bezwładności "kreci sie : jeszcze kilka obrotów. Dokładniej
- bezwładności swojego koła zamachowego . Im większe, cięższe koło, tym tych obrotów jest więcej. Więc czas w którym cewką "pracuje" tj odciąga za listwę sterująca pompy wtryskowej - powinien być dłuższy.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ