Kubota b1400 grzeje się

Bartekp
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2021, 17:26

Kubota b1400 grzeje się

Post autor: Bartekp » 19 cze 2021, 14:46

Witam, mam traktorek kubota b1400 (silnik d850) który podczas pracy z kosiarką bijakową zaczął mi sie przegrzewać,(woda sie gotowała w chłodnicy), czy tam jest jakiś termostat?? Czy już pompa wody siadła? No upał 30 stopni i duże obroty ale chyba nie powinno się tak dziać... Dodam że to mój pierwszy traktorek i proszę o pomoc bo robota stoi.

Konus221
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2020, 20:52

Re: Kubota b1400 grzeje się

Post autor: Konus221 » 28 cze 2021, 07:56

Witam. Podstawa to regularne odpylanie i czyszczenie filtra powietrza zwłaszcza podczas koszenia. W moim modelu padło łożysko w wentylatorze. Na zimnym silniku wentylator pracował ale potem jak się okazało kręcił się kiedy miał ochotę. W trakcie kapitalki prawie przeoczyłem ten problem. Chłodnicę koniecznie przedmuchuj sprężonym powietrzem bo na bank się zabija a kratkę przed nią wyjmuj i oczyszczaj bo w niekorzystnych warunkach bardzo szybko się zanieczyszcza szczególnie kwiatem mleczu albo ostu. W moim traktorku B 1502 M silnik D850 NIE MA POMPY WODY ( tak ma BYĆ). Dlatego takie ważne jest czyszczenie. Oczywiście w takich samych silnikach ale stacjonarnych pompy wody są, które można zamontować w naszych silnikach. Wiąże się to z małą przeróbką co będę robił. Za wentylatorem jest prądnica z kabelkami. Między nią a blokiem silnika wydaję się, że może być pompa wody. W moim modelu jej nie ma i pewnie w większości także (jest to zwykle podane w oznaczeniu silnika ale teraz nie pamiętam. Silnik stacjonarny ma w oznaczeniu D850 ale ma jeszcze jakąś literę na końcu jeśli się nie mylę). Pompę wody można dołożyć ale w moim modelu wiąże się to z przesunięciem chłodnicy do przodu a więc kombinowanie z akumulatorem, a nie ma tam za wiele miejsca jak zapewne wiesz. Ponad to nie wiem jak będzie wyglądać sytuacja z prądnicą. Może się okazać, że trzeba będzie dołożyć zewnętrzną prądnicę albo alternator (podobno podchodzi z Daewoo Tico z racji gabarytów a być może z racji pochodzenia także z Qadów). Domyślam się, że skoro silnik bardzo się grzeje to olej szybko traci właściwości i pilnuj tego. Unikaj pracy w wysokich temperaturach a skoro odczuwasz już, że silnik się już przegrzewa to przynajmniej za parę złoty załóż czujnik temperatury płynu nawet taki na gruby przewód to będziesz miał jakąś kontrolę a jeszcze lepiej w bloku silnika. Ja nauczyłem się na własnych błędach co kosztowało mnie $$.

Jeśli możesz napisz jaki model kosiarki bijakowej posiadasz i jak traktorek sobie radzi z nią.

Andrzej

Konus221
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2020, 20:52

Re: Kubota b1400 grzeje się

Post autor: Konus221 » 28 cze 2021, 08:08

Dodam tylko bo zapomniałem, że w moim modelu termostatu nie ma wcale.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kubota b1400 grzeje się

Post autor: marekspectra » 28 cze 2021, 10:37

90Obejrzyj filmik:

https://www.facebook.com/20343692649211 ... 7925845521

Sorki za jakość ale telefonem z reki bywa trudno :) Do rzeczy - temperatura silnika idealnie, wskaźnik na środku skali . Więc śmiało można śmigać, ale temperatura oleju silnikowego to prawie 120 C czyli zbliża sie do maxymalnej wartosci. Od dłuższego czasu obserwuje relacje wskazań ciśnienia oleju, jego temperatury , temperatury wody i otoczenia. i nasuwa sie jeden wniosek.

W temperaturach powietrza pow 20C koszenie ( czyli mocno obciążająca praca) odbywa sie normalnie tj temp wody optymalna, ciśnienie oleju na obrotach pow 4atm ( na biegu jakowym pow 3 atm) temp oleju ok 90-95C.. Kiedy jednak temp powietrza zbliża sie do 30C to temp wody wzrasta pow środkowej linii wskaźnika wody i mimo ze ciagle daleko jej do czerwonego pola, to temp oleju gwałtownie rośnie, ciśnienie spada poniżej 4 atm ( a na wolnych obr lekko pow 2atm) Naturalnie jest to moment kiedy natychmiast należy przerwać pracę.
Zdjecie bocznych paneli (maski silnika) powoduje, ze ze temp wody spada do wartości optymalnej, a wskazania oleju takie jak na filmiku.

Podsumowanie : Jeśli traktor "gotuje" wodę, to nawet nie chce myśleć w jakim stanie jest olej silnikowy, a tym samym jaka to obróbka skrawaniem zachodzi w silniku.

Czystość ,drożność, elementów chłodzenia, naciąg paska, i rozwaga kierownika to podstawa przy pracy w wysokich temp otoczenia.

CO do braku pompy wody... dostępne są w necie elektryczne pompy wspomagające chłodzenie w modyfikowanych pojazdach 4x4 . poszedł bym tym tropem i przygotował zestaw takiej pompy z kruccami montowanym na okres letni.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ