Czesc, jestem Jacek

Regulamin forum
Nowi forumowicze - proszę przywitać sie w Powitalni - zakładając nowy temat. W tytule proszę wpisać swój nick i model traktorka który posiadacie. Jesli nie masz jeszcze swojej maszyny - nic nie pisz, zostaw puste pole.

W tresci powitalnego posta napisz kilka słów o sobie, jaki masz traktorek, jakie maszyny (fotki mile widziane) do czego , do jakich zajęć , jakiej produkcji ich używasz. Podaj województwo w którym mieszkasz.

Jesli myślisz dopiero o zakupie ,napisz z jakim sprzetem miałeś wczesniej do czynienia.
siekier
Posty: 4
Rejestracja: 22 sie 2021, 11:36

Czesc, jestem Jacek

Post autor: siekier » 29 sie 2021, 12:55

Witam wszystkich,
dopiero jestem przed wyborem traktorka i sprzętu do niego.
Planuje zacząć działalność usługową ogrodnicza w okolicach Warszawy.
Doświadczenie jak na razie mam głownie w pielęgnacji i pracach "ręcznych" ale chciałbym to zmechanizować. Planuję zakładanie trawników przydomowych, równanie terenu po budowie, koszenie itp.
Zacząłem od transportu i póki co zakupiłem Mercedesa Vario i do niego lawetę 4m długości, 2,1m szerokość i 2700kg DMC.
Teraz szukam traktorka + sprzętu, tak żeby się zmieścić z tym wszystkim na tej lawecie, czyli do 2,2tony całość. Dodatkowo myślę o ładowaczu czołowym z przystawką do palet, żeby ewentualnie jakąś maszynę sobie wrzucić na pakę Mercedesa.

Myślałem o traktorku 25-27KM i waga 1200-1400kg. Do usług ogrodniczych według Was to będzie ok czy za duży/ciężki? Co byście polecili?

Jakie podstawowe maszyny i narzędzia kupić na start żeby było czym robić ale nie wykosztować się nadmiernie?

Bradomsko

Re: Czesc, jestem Jacek

Post autor: Bradomsko » 29 sie 2021, 13:59

Witam, jeśli chcesz pracować turem to taka moc i masa będą ok, z własnego doświadczenia powiem że maszyny 20km + tur to porażka, zbyt delikatne i małe, znów do zakładania ogrodu trzeba celować w maszyny węższe i zwrotne, i tu trzeba iść na kompromis , do zakładania ogrodu kup bijakową kosiarkę, glebogryzarke separacyjną albo bronę aktywną, może jakąś kratę do równania albo włókę łąkową,

siekier
Posty: 4
Rejestracja: 22 sie 2021, 11:36

Re: Czesc, jestem Jacek

Post autor: siekier » 29 sie 2021, 15:25

Właśnie o ten kompromis mi chodzi...
Jaką długość, szerokość i masę traktorka uważasz za optymalna żeby był wystarczająco zwinny a przy tym dawał sobie radę z turem?
Warto inwestować w takie proste narzędzia jak pług, kultywator, brona 2/3 polowa?

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Czesc, jestem Jacek

Post autor: wojtis1990 » 29 sie 2021, 17:38

Siema. Ja bym sie nie pchał w za mocny i za ciężki traktorek. Jeżeli chcesz docelowo zakładać trawniki to traktorek musi być na tyle mały i lekki żeby nie poniszczyć tego co zrobisz. Ja bym celował w coś około 20KM i do 1T. Widły na tur sobie odpuść, łyżką spokojnie załadujesz co lżejsze na lawetę ( ja dospawałem do swojej łyżki haki i jak mam coś załadować na przyczepkę to zaczepiam łańcuchem i ładuje ). Widły na tył jak najbardziej jak masz coś na paletach do rozwożenia. Kratownica obowiązkowo do równania, grabie też robią dobrą robotę. Separacyjna zastąpi kultywator i brony jak pod sam trawnik.
Mój ma 16KM, 700kg, ładowacz własnej konstrukcji i daje radę.

Bradomsko

Re: Czesc, jestem Jacek

Post autor: Bradomsko » 31 sie 2021, 17:58

Co do wymiarów to każdy powie inaczej trzeba samemu dobrać, najważniejsze jest wspomaganie kierownicy dobry promień skrętu, asystent skrętu też nie głupia opcja, mam w Mitsubishi i na wszystkich ciasnych realizacjach używam, z turem i glebogryzarką mimo wszystko nie poszalejesz bo jak nie przód to tył zachodzi...
Pługi i tym podobne bym odpuścił bo tym w ogrodzie nie popracujesz, a jak będzie potrzebne to zawsze można dokupić

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Czesc, jestem Jacek

Post autor: maciek8791 » 06 wrz 2021, 19:10

Bradomsko pisze: 29 sie 2021, 13:59 Witam, jeśli chcesz pracować turem to taka moc i masa będą ok, z własnego doświadczenia powiem że maszyny 20km + tur to porażka, zbyt delikatne i małe, znów do zakładania ogrodu trzeba celować w maszyny węższe i zwrotne, i tu trzeba iść na kompromis , do zakładania ogrodu kup bijakową kosiarkę, glebogryzarke separacyjną albo bronę aktywną, może jakąś kratę do równania albo włókę łąkową,
Witam ja z mojego doświadczenia - posiadam kubotę 23KM - uważam, że to jest jak najbardziej optymalna moc do tura. Jak ktoś ma wątpliwości to zapraszam do testów jak chodzi ładowacz pod taką mocą ;) Może kolega ma na myśli takie naprawdę małe maszyny o mniejszej wadze. Moja kubota waży około 1T. Do tego na tył konieczne jest dociążenie do komfortowej pracy turem (ja stosuje do tego celu niwelator geograss - to pudło do równania). Tak jak napisane wyżej, potrzebujesz kosiarkę, glebkę separacyjną. Ja do równania polecam niwelator z zębami. Osobiście mam kratę w wersji takiej, że może być w różnych wersjach używana włącznie z tym, że wisi na łańcuchach, jest ciągnięta na zaczepie kulowym itd. Mimo tego, najlepsze efekty osiągam teraz na niwelatorze z zębami który dodatkowo wyciąga kamory przed wjazdem separacyjną - ale żeby to działało, trzeba mieć siłownik hydrauliczny (trzeba zmieniać kąt ustawienia pudła dość często). Ja swoją kratę chyba niedługo sprzedam bo nie ma na nią zapotrzebowania.

Ogólnie moim zdaniem idealne pod ogrody są właśnie traktory o przedziale mocy od 23 do 35KM. Wszystko co ma więcej, będzie za duże. Niestety jak pojedziesz na robotę to nie będziesz miał gładkiego pola które sobie zrobisz sącząc piwko, tylko na pewno będą tam drzewa, czasami gęsto rozmieszczone, budynki itd. Każdy ma ten dylemat, że niby większy traktor = lepiej, a tu trzeba patrzeć na szerokość maszyny jeśli chce się w ogrodach robić.

pozdrawiam Maciek

Bradomsko

Re: Czesc, jestem Jacek

Post autor: Bradomsko » 06 wrz 2021, 20:49

"Witam ja z mojego doświadczenia - posiadam kubotę 23KM - uważam, że to jest jak najbardziej optymalna moc do tura. Jak ktoś ma wątpliwości to zapraszam do testów jak chodzi ładowacz pod taką mocą ;) Może kolega ma na myśli takie naprawdę małe maszyny o mniejszej wadze"

Maćku właśnie napisałem, co prawda może nie dokładnie, że maszyny do 20km z turem to porażka

siekier
Posty: 4
Rejestracja: 22 sie 2021, 11:36

Re: Czesc, jestem Jacek

Post autor: siekier » 23 wrz 2021, 14:15

Traktor juz kupiony, teraz jest montowany do niego tur i robiony przegląd za tydzien powinien byc do odbioru.
Za waszymi radami wybor padl na cos mniejszego i lżejszego niz początkowo zakladalem na Kubote GL220:
Obrazek
Jezdzic to bedzie na takim zestawie:
Obrazek

Mam juz nagrany 1 ogród do ogarnięcia.
Obrazek Obrazek
Do zrobienia jest wyrownanie terenu, zasianie nowego trawnika i założenie nawodnienia.
Co sadzicie o wyoraniu pługiem rowu żeby położyć instalacje do nawodnienia?
Teren do zagospodarowania ma ok 300m2 obecny trawnik byl robiony na szybko, w ziemi sa jeszcze pozostałości po budowie (moga sie trafic kamienie, prety i inne smieci). Jakimi po kolei narzędziami byscie do tego podeszli?
Warto stary trawnik potraktowac chemia i przeorac? Czy od razu jechac kultywatorem i glebogryzarka? poki co bede mial do dyspozycji tylko zwykla japonska glebogryzarke.
Niwelator (kratownica) i walec na wykończenie pod siew znajdzie tu zastosowanie?

dodge
Posty: 10
Rejestracja: 02 maja 2021, 11:07

Re: Czesc, jestem Jacek

Post autor: dodge » 26 wrz 2021, 17:37

położenie przewodu pod skibę będzie za płytko według mnie

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czesc, jestem Jacek

Post autor: yanmarf17d » 26 wrz 2021, 19:55

Jeśli jesteś w stanie pługiem zrobić rowek o głębokości 30cm to wystarczy. Najwyżej poprawisz szpadlem :lol:
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

ODPOWIEDZ